Kele († 78) deň pred smrťou: Život je pred nami, mám veľa plánov

22. októbra 2014, 12:00
Tip redakcii

Slová, z ktorých mrazí. František Kele († 78) sa deň pred smrťou zdôveril kamarátovi, že by toho v živote chcel ešte veľa stihnúť. Osud to však zariadil inak. Horolezec tragicky zahynul v horách, ktoré nadovšetko miloval.

Expedícia na  mont blanC: Hory boli pre  Františka Keleho (vpravo) všetkým.

Expedícia na mont blanC: Hory boli pre Františka Keleho (vpravo) všetkým.

Autor: Archív

Práve horskí vodcovia si želajú, aby naposledy vydýchli v náručí hôr. Žiaľ, tieto slová sa naplnili v osude najscestovanejšieho Slováka Františka Keleho.

Večer pred tragédiou vo Vysokých Tatrách sa stretol s horským záchranárom Ladislavom Janigom.

„Rozprávali sme sa s Ferkom o tom, čo nás čaká ďalej,“ spomína Janiga. Spýtal sa ho, čo plánuje v najbližšej budúcnosti. „Odpovedal mi: Mám ešte veľa plánov, život je pred nami, musíme sa snažiť niečo stihnúť,“ dodal Janiga smutným hlasom. Na druhý deň prišla obrovská rana.

„Syn mi oznámil, že Ferko je mŕtvy. Bol to pre mňa šok. Nevedel som pochopiť, že niekomu, kto je plný života a elánu, sa môže stať takéto nešťastie,“ povedal Janiga.

Podľa známych je z tragédie zdrvená aj Františkova manželka Ľudmila a dcéra Táňa, ktorá je uznávanou spisovateľkou. Zabudnúť na neho sa nedá, pretože sa zapísal do histórie svojimi úžasnými cestovateľskými výkonmi.

„Bola to osobnosť najmä pre moju generáciu. Je to pre mňa ťažké...“ vyznal sa horský záchranár. Telo nebohého včera priviezli do Bratislavy, kde bude pohreb.

Cestovateľská legenda

František Kele navštívil neuveriteľných 128 krajín. Dosiahol severný a južný pól a trikrát absolvoval cestu okolo sveta. Už v 15 rokoch sa stal najmladším horským vodcom vo Vysokých Tatrách.

Naše veľhory dôverne poznal, pretože v nich absolvoval viac ako 500 výstupov. A práve milované Tatry sa mu stali osudnými. V nedeľu dostali záchranári informáciu o páde na zľadovatenom povrchu. Kele si ťažko poranil hlavu a napriek snahe záchranárov a lekárov sa ho nepodarilo oživiť.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ak 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Kele († 78) deň pred smrťou: Život je pred nami, mám veľa plánov
Plus JEDEN DEŇ/ak