Kostkova kauza pokračuje: Masíroval aj členov vlády?

04. februára 2016, 11:00
Tip redakcii

Na klinikách Pavla Kostku, ktorý čelí škandálu pre údajné nadštandardné vzťahy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, mali vládnuť podivné praktiky. Pre denník Plus JEDEN DEŇ prehovorili dvaja bývalí fyzioterapeuti z bratislavskej pobočky.

Kostkove kliniky sa zameriavajú  na masáže a rehabilitácie.

Kostkove kliniky sa zameriavajú na masáže a rehabilitácie.

Autor: internet

Z neznámeho lekára zo Spišskej Belej sa podľa poslanca Miroslava Beblavého, ktorý na problém upozornil, stal za 4 roky vlády Smeru megaúspešný miliónový masér. Z nuly v roku 2010 sa jeho zisk vyšplhal až na vyše 700-tisíc €. Vysokú ziskovosť mal priniesť unikátny kód výkonu zdravotnej starostlivosti, CDT00 - cielená dlhodobá terapia. Za ten VšZP neplatí nikomu inému. Premiér Robert Fico napriek obvineniam, že VšZP kód klinike udelila za šéfovania nominanta Smeru, odmieta.

„Dostala ho v roku 2011, keď poisťovni šéfoval Marián Faktor z KDH. My sme ho v roku 2015 zrušili,“ reagoval. Pre náš denník prehovorili dvaja bývalí zamestnanci kliniky. „Vždy pacientov vyšetrovali iba fyzioterapeuti. Sem-tam doktor, keď prišli jeho známi. Určila sa diagnóza a procedúry. Masáž, laser, ultrazvuk. Cvičenia veľmi málo. Najviac sa dávali úkony, ktoré preplácala poisťovňa,“ povedal fyzioterapeut, ktorý nechcel byť menovaný. Podľa jeho slov tam chodili aj ministri a ich manželky. Kostka ich vyšetril a zvyšok urobili fyzioterapeuti.


Toto je bratislavská pobočka kliniky.
FOTO: internet

„Ministri chodili ako na bežiacom páse. Minister Peter Kažimír, Ján Počiatek, manželka premiéra Roberta Fica s mamou aj jeho syn. Za premiérom chodil Kostka na Úrad vlády,“ povedala fyzioterapeutka, tiež bývalá zamestnankyňa. Fico sa od Kostku dištancuje. „Nie som pacientom Kliniky Kostka,“ povedal. Do uzávierky denníka sa nám ministri nevyjadrili. Hoci sa klinike darilo, fyzioterapeuti robili za minimálnu mzdu.

„Dostali sme minimum a potom nám mal dať niečo na ruku, ale to sa neudialo,“ hovorí bývalá zamestnankyňa, ktorá pracovala vraj aj 13 hodín denne. Šokovaný ostal jej bratranec, keď si na stránke VšZP skontroloval, koľko úkonov na neho lekári vykazujú. Namiesto 3 terapií u Kostku mu vykázali 15. Vtedy vraj klinika reagovala, že došlo k chybe v systéme. Podľa Transparency International v júni 2013 Kostka vyhral tender na výskumné služby z Operačného programu Výskum a vývoj pod ministerstvom školstva. Dostal 563-tisíc €.

Podľa Transparency ďalších 20-tisíc € z rezervy samotného premiéra mala dostať nezisková organizácia Slavky Kostkovej, ktorá je spolumajiteľkou kliník. „Nárast objemu prostriedkov preplácaných poisťovňou súvisel s rastom počtu pacientov,“ reagoval ešte v utorok na obvinenia lekár Kostka. V stanovisku, ktoré médiám poslal, figuruje podľa TV Markíza aj meno Mária Trošková. Tak isto sa pritom volá aj asistentka premiéra Fica. Tvrdenie, že by išlo o jednu a tú istú osobu, Úrad vlády odmieta. „Nemáme s týmto nič spoločné,“ povedal premiér Fico.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/zak 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Kostkova kauza pokračuje: Masíroval aj členov vlády?
Plus JEDEN DEŇ/zak