Kritika výstavby nemocnice: Minister zdravotníctva takto bráni projekt

13. februára 2015, 16:35
Tip redakcii

Ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi sa nepáčia slová opozície, ktorá kritizuje výstavbu novej nemocnice v Bratislave cez PPP projekt.

Minister Viliam Čislák pozýva opozičných poslancov na debatu, ktorá k novej nemocnici trvá na rezorte zdravotníctva už dva roky.

Minister Viliam Čislák pozýva opozičných poslancov na debatu, ktorá k novej nemocnici trvá na rezorte zdravotníctva už dva roky.

Autor: TASr

Minister zdravotníctva Viliam Čislák na konci piatkovej rozpravy v parlamente k informácii o výstavbe nemocnice pozval kritizujúcich opozičných poslancov na debatu o výstavbe novej nemocnice v Bratislave. Tvrdí, že chce nemocnicu postaviť transparentne a odborne, aby bola prínosom pre Bratislavu aj celé Slovensko.

„Pozývam preto všetkých opozičných poslancov na ministerstvo, ak majú potrebu sa k tomu vyjadriť. Debate sa nebránim, na ministerstve beží dva roky," deklaroval Čislák s domnienkou, že rezort zvolil formu PPP projektu ako to najlepšie riešenie. Nikto okrem Jozefa Kollára neprišiel s alternatívnym návrhom. Ten presadzuje výstavbu cez projekt verejno-občianskeho partnerstva.

Čislák odmieta tvrdenia opozičných poslancov, že PPP projekt môže byť rizikový preto, že s ním v zdravotníctve nie sú skúsenosti. Podľa neho sú vo svete takéto projekty úspešné. "Takéto nemocnice majú v Španielsku, vo Francúzku, v Izraeli či Holandsku," zdôraznil.

Nemocnica v rukách štátu

Odmietol tiež vyhlásenia, že súkromník bude mať z nemocnice zisk 15,6 percenta. "Je to výnos a nie zisk a bude to ešte predmetom súťažného dialógu. Je na nás, aby sme v rámci dialógu rozhodli, akú dividendu si môže súkromník vyplácať," vysvetlil Čislák. Minister zároveň poprel, že by išlo zo strany vlády o privatizáciu, lebo stopercentným vlastníkom nemocnice bude štát.

Výstavba novej nemocnice v Bratislave by si mala pravdepodobne vyžiadať 120 miliónov eur, na vybavenie prístrojmi a informačno-komunikačnými technológiami bude treba ďalších asi 45 miliónov eur. Jej skolaudovanie a spustenie do prevádzky sa plánuje na rok 2018, čo je neskôr, ako vyplývalo z prvotných plánov.

Projekt sa má realizovať formou PPP projektu. Ministerstvo už spustilo verejné obstarávanie na výber partnera na výstavbu, financovanie, 30-ročnú prevádzku a údržbu novej nemocnice. Projekt obstaráva prostredníctvom súťažného dialógu. Celkovú cenu zákazky rezort odhadol na 6,3 miliardy eur. Táto suma neobsahuje len predpokladané investície na výstavbu, ale predstavuje i celkový súhrn ročných výnosov súkromného partnera počas 30-ročnej prevádzky. Štát si ponecháva opciu na spolufinancovanie investičných nákladov a majetkovú účasť v nemocnici.

 

 
Autor: Pluska.sk/kat, TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Kritika výstavby nemocnice: Minister zdravotníctva takto bráni projekt
Pluska.sk/kat
TASR