Kto všetko stojí za kauzou onkolieky?

22. júna 2012, 17:15
Tip redakcii

Čo sú to za firmy, ktoré mali zarobiť na neetickom obchode? Ako sme vás informovali v stredu, nemocnica v Prešove predala onkologické lieky dvom spoločnostiam – akciovke Roncor a eseročke Medicopharm. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská pripúšťa, že firmy ich vyviezli do zahraničia a našim pacientom chýbali. Pátrali sme preto, kto sa k liekom dostal a čo s nimi urobil.

Tu sídlili: Firma Medicopharm podľa predpokladu ministerky Zvolenskej mala vyviezť lieky z prešovskej nemocnice do zahraničia.

Tu sídlili: Firma Medicopharm podľa predpokladu ministerky Zvolenskej mala vyviezť lieky z prešovskej nemocnice do zahraničia.

Autor: JÚLIUS DUBRAVAY/PLUS Jeden deň

Konateľom distribučnej firmy Medicopharm je doktor farmácie Ladislav Kňaze. Tohto podnikateľa sme však v sídle jeho firmy v Bratislave hľadali márne.

„Nemajú tu ani kanceláriu, ani sekretárku. Chodí im sem len pošta, po ktorú sa potom pán doktor Kňaze zastaví,“ povedala nám recepčná z advokátskej kancelárie, ktorá preberá poštu pre Medicopharm.

S Kňazem sme sa napokon spojili telefonicky. Tvrdil, že od prešovskej nemocnice lieky kupoval, ale nie onkologické. „Nákup liekov bol jednorazový, pričom sme odkúpili tie, kde mala nemocnica nadmerné zásoby a boli bežne dostupné v distribučnej sieti,“ vyhlásil.

Roncor má päť ľudí

Druhá distribučka Roncor sídli v Moravskom Lieskovom. Do firmy sme volali hneď po prevalení škandálu, no bez úspechu. Pán, ktorý nám zdvihol telefón, tvrdil, že konateľ akciovky Miloš Martišovič je na dovolenke a jeho zástupca tiež. Chceli sme teda hovoriť s ekonomickým alebo obchodným riaditeľom.

„Takéto funkcie a ani takéto oddelenia tu vôbec nemáme. Sme malá firma. Celú spoločnosť tvorí spolu päť ľudí. Ja som vodič,“ vysvetlil s dodatkom, že nám už nič nepovie. Včera sme sa zase dozvedeli, že pán Martišovič je opäť v práci, ale práve nie je v kancelárii. Nechali sme mu teda odkaz, aby nám zavolal. Do uzávierky sa nám však neozval.

 
Autor: PLUS Jeden deň/vm 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Kto všetko stojí za kauzou onkolieky?
PLUS Jeden deň/vm