Lekár: Sťahovanie detskej vakcíny dokazuje zodpovednosť firmy

09. októbra 2012, 09:00
Tip redakcii

Detská vakcína, ktorá vyvolala poplach, je podľa tvrdení odborníkov bezpečná. Ako je možné, že sa ubránila mikróbom, ktoré prenikli do výrobnej haly?

PEDIATER:
Svetozár Dluholucký

PEDIATER: Svetozár Dluholucký

Autor: MATEJ KALINA/Plus JEDEN DEŇ, archív

Vakcína Infarix Hexa sa používa na očkovanie proti šiestim ochoreniam. Ide o záškrt, tetanus, pertusis – dávivý kašeľ, hepatitídu B, detskú obrnu, chorobu Haemophilus influenzae typ b., ktorá spôsobuje zápal nosovej priehradky, kĺbov, mozgových blán a mozgu.

„V prvom polroku ju dostalo viac ako 31-tisíc našich poistencov. Je to však údaj za všetky šarže. Konkrétnu šaržu má zapísanú detský lekár v karte malého pacienta,“ povedala nám hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Dana Gašparíková.

Napriek ubezpečeniu firmy, že vakcína je bezpečná, si rodičia položia otázku: Je možné, aby sa nenakazila, keď na miesto, kde ju vyrobili, prenikli škodlivé mikróby? „Vakcíny sa vyrábajú v sterilných halách a navyše v uzavretom okruhu,“ vysvetlil detský lekár Svetozár Dluholucký.

Postup dotyčnej farmaceutickej firmy pokladá za seriózny. „To, že sťahujú vakcínu napriek tomu, že sa kontaminácia zistila len vo výrobnom prostredí a nie v samotnej očkovacej látke, len dokazuje zodpovednosť firmy,“ povedal odborník.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/vm 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Lekár: Sťahovanie detskej vakcíny dokazuje zodpovednosť firmy
Plus JEDEN DEŇ/vm