Matovič zúri: Fico má v Belize uliatych 700 miliónov!

14. augusta 2015, 11:34
Tip redakcii

Sedemsto miliónov USD je suma, ktorú bežný občan nezarobí ani za 5 tisíc životov. Toľko má podľa Igora Matoviča na tajných účtoch v tropickom raji premiér Fico s manželkou. Tieto tvrdenia pustil do sveta líder Obyčajných ľudí Igor Matovič.

Matovič napadol Fica.

Matovič napadol Fica.

Autor: TASR, Plus JEDEN DEŇ/ Julius Dubravay

Líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič vylučuje, že by jeho rodinné vydavateľstvo regionPRESS podvádzalo na daniach. Na piatkovej tlačovej konferencii odmietol informácie, ktoré vo štvrtok (13.8.) priniesla spravodajská televízia TA3. Televízia informovala, že stredajšia (12.8.) policajná razia nesúvisí s kauzou nahrávky medzi šéfom OĽaNO a predsedom strany Sieť Radoslavom Procházkom. Vydavateľstvo malo pri nákupe politickej reklamy v rokoch 2011 až 20144 udeľovať fiktívne zľavy až do výšky 90 percent, a to rôznym politickým subjektom.

Matovič sa bráni

Podľa Matoviča je toto tvrdenie „čistý nezmysel“. Takto vysokú zľavu vydavateľstvo poskytuje iba hnutiu OĽaNO, vysvetlil opätovne opozičný politik. „Z toho miesta hovorím, že regionPRESS vždy vzorne platil dane,“ vyhlásil. Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) vyzval, aby na internete zverejnila celé účtovníctvo vydavateľstva, aby ho každý mohol skontrolovať. Razia vo firme regionPRESS súvisí s trestným stíhaním, ktoré NAKA začala v júni vo veci zločinu krátenia dane a poistného. Denník Sme dnes priniesol informáciu, že elitný policajný útvar koná na základe anonymného podania.

Matovič tento fakt kritizoval. Vidí za ním snahu o diskreditáciu jeho politického hnutia. NAKA podľa neho začala trestné stíhanie bez overenia si faktov v anonyme. Vyzval útvar, aby zverejnil toto uznesenie, ako aj anonymné podanie. Zároveň, aby vyšetroval rýchlo a razantne, aby sa prípad nenaťahoval do parlamentných volieb.

Kauzu spojil s Ficom

Celú kauzu dnes šéf OĽaNO spojil s premiérom Robertom Ficom. Hodinu pred tlačovou konferenciou zverejnil na známej sociálnej sieti tvrdenie, že „pán vystupujúci ako predseda vlády si spoločne s manželkou v roku 2008 založili schránkovú firmu na Belize“. V deň vzniku si táto firma založila dva bankové účty v Belize Bank Internacional (BBIL). Stav účtov k 21. júlu 2015 je 674.546.004,42 dolárov,“ napísal Matovič. Na tlačovej konferencii priznal, že ide o neoverený anonym, ktorý dostal do schránky pred nejakým časom.

Informácie si chce najprv overiť

Matovič oznámil, že bude postupovať overením informácií, ktoré obdržal na 30 stranách. Až potom situáciu zhodnotí a rozhodne, či informácie podstúpi orgánom činným v trestnom konaní. Ako uviedol pre internetový portál Aktuality.sk, celá záležitosť bude trvať aj dva mesiace, pretože prípad je závažný. Premiér Robert Fico reagoval na Matovičov status ešte pred ohlásenou tlačovou konferenciou šéfa OĽaNO.

Šírené klamstvá

„Pýtam sa Roberta Fica, ako sa cíti, keď je zrazu v obehu anonymné podanie, ktoré ho obviňuje z toho, že má na účte peniaze, ktoré obyčajný smrteľník nezarobí ani za päťtisíc rokov... Takto sa teraz cítim ja,“ vysvetlil Matovič.

Ten považuje Fica zodpovedného za konanie polície v jeho prípade. Vysvetlil to tým, že na čele polície a špeciálnej prokuratúry sú podľa jeho slov priatelia premiéra a na čele Generálnej prokuratúry jeho spolužiak. Z pohľadu Matoviča premiér dopustil, aby boli o ňom verejne šírené nepravdy.

Išlo len o divadlo

„Cieľom všetkého bolo urobiť divadlo, aby sa to dalo prezentovať tak, že Matovič nie je čistý, nezaplatil dane a preto ho NAKA vyšetruje,“ vysvetlil s tým, že opak je pravdou a jeho rodinná firma za celý čas podnikania zaplatila na daniach a odvodoch 20 miliónov eur. Robert Fico odmietol tvrdenia, že by so svojou manželkou založili schránkovú firmu na Belize. "Ja mám pocit, že niekomu tu tečie do topánok, tak kope krížom krážom a vymýšľa si úplné nezmysly. To je jednoducho nezmysel, ktorý nie je hodný žiadneho komentára," zdôraznil dnes predseda vlády v prvej reakcii.

 
Autor: Pluska.sk/ela, SITA



 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Matovič zúri: Fico má v Belize uliatych 700 miliónov!
Pluska.sk/ela
SITA