Minister Galko: Chcel odpočúvať aj vlastných kolegov?

03. novembra 2014, 11:00
Tip redakcii

Odpočúvanie mu zlomilo väzy a ťahá sa s ním takmer celú politickú kariéru. Ľubomír Galko (SaS) totiž musel odstúpiť z funkcie ministra obrany pre podozrenie, že za jeho úradovania sa údajne odpočúvali novinári. Kauza a jej vyšetrovanie sa vlečú takmer tri roky. Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ chcel Galko odpočúvať aj svojich vlastných kolegov.

ĽUBOMÍR  GALKO:  Odpočúvacia  aféra ho  donútila opustiť  kreslo ministra  obrany.

ĽUBOMÍR GALKO: Odpočúvacia aféra ho donútila opustiť kreslo ministra obrany.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/JÚLIUS DUBRAVAY

Poslanec a bývalý minister obrany Ľubomír Galko mal dať za svojho úradovania pokyn na odpočúvanie vlastných kolegov zo strany SaS. „Dal pokyn, aby sa odpočúval Juraj Miškov, Martin Chren a Lucia Nicholsonová,“ šokoval človek, ktorý si neželal byť menovaný. Prekvapivý pokyn zo strany Galka sa však podľa informácií nestihol zrealizovať.

„Pokyn bol síce vydaný, ale neuskutočnil sa, keďže Galka z postu ministra odvolali,“ prezradil svedok.

Ministerstvo obrany na otázku o Galkovi nechcelo odpovedať, pretože ide o utajované skutočnosti a prípad odpočúvania sa vyšetruje. „Legálnosť a legitímnosť použitia informačno-technických prostriedkov (odpočúvania, pozn. red.) za obdobie, keď bol ministrom obrany Ľubomír Galko, je aktuálne prešetrovaná orgánmi činnými v trestnom konaní.

Priebeh vyšetrovania dozoruje Generálna prokuratúra SR,“ napísala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková. Exministra Galka takéto tvrdenie riadne rozčúlilo.

„To je úplný blud a nezmysel. Kto vám to povedal? Ako sa ma môžete vôbec niečo takéto opýtať? Kategoricky sa voči takémuto tvrdeniu ohradzujem,“ zúril Galko. Iný názor má poslanec Martin Chren, ktorý mal isté podozrenia.

„Neprekvapilo by ma, ak by to bola pravda. Podobné podozrenia voči viacerým členom boli, ale nikdy neexistovali žiadne dôkazy,“ povedal Chren, ktorý sa ku kauze viac nechcel vyjadrovať, kým sa politické zneužívanie nepotvrdí.

Podobne reagoval aj Juraj Miškov: „Netušil som to, ale neprekvapilo by ma to. Ak je to naozaj tak, že chcel odpočúvať aj nás ako svojich kolegov, potom ho to diskvalifikuje nielen politicky, ale hlavne ľudsky.“

Celkom opačne reagovala Lucia Nicholsonová, ktorá je s Galkom stále v strane SaS a obvinenia na jeho adresu jednoznačne odmietla: „Myslím si, že je to hlúposť a podstrčená informácia, ktorá sa rieši teraz na prekrytie niečoho iného. Ja tomu proste neverím. S pánom Galkom máme veľmi korektné vzťahy. Absolútne to vylučujem.“

Mocní ľudia ťažko odolávajú pokušeniu

Odpočúvacia kauza sa dá vyšetriť aj po troch rokoch. Ako denníku Plus JEDEN DEŇ povedal bezpečnostný odborník, ktorý si neželá byť menovaný, pokiaľ posudzoval sudca žiadosti o odpočúvanie, dá sa zistiť, či medzi nimi figurovali napríklad aj telefónne čísla poslancov za SaS.

„Často sa praktikovalo, že sa čísla prilepili. Teda k žiadosti o odpočúvanie ľudí, u ktorých to bolo odôvodnené, sa pripojili čísla ďalších osôb,“ hovorí odborník.

„Takisto by mohol zadávateľ tvrdiť, že nechcel odpočúvať napríklad svojich kolegov, ale že išlo o iných ľudí, s ktorými boli v kontakte.“ Na margo samotného odpočúvania odborník dodáva: „Platí, že moc je naozaj mocná a ľudia ťažko odolávajú pokušeniu, keď majú možnosť získavať informácie. Treba si sadnúť na tú stoličku a vyskúšať si to na vlastnej koži.“

Kauza trvá už tri roky

Ľubomír Galko zastával post ministra obrany vo vláde Ivety Radičovej. Pre kauzu odpočúvania bol odvolaný 23. novembra 2011. Vyšetrovanie prípadu sa má skončiť do 28. novembra 2014. Pokyn vydal námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky, pretože už v auguste zistil, že vyšetrovanie trvá príliš dlho.

„Jeho dĺžka nie je adekvátna a primeraná závažnosti skutku,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/vip, dbd 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Minister Galko: Chcel odpočúvať aj vlastných kolegov?
Plus JEDEN DEŇ/vip
dbd