Miroslav Lajčák kandiduje na post šéfa OSN: Ako by jeho zvolenie ovplyvnilo Slovensko?

26. mája 2016, 07:00
Tip redakcii

Je to oficiálne. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (53) sa stal kandidátom slovenskej vlády na post šéfa OSN. Podľa prezidenta Andreja Kisku je to už teraz obrovská reklama pre našu krajinu. Ak nič iného, aspoň sa zvyšok sveta naučí, že Slovinsko a Slovensko sú dva rozdielne štáty.

Miroslav Lajčák by sa mohol stať deviatym generálnym tajomníkom OSN.

Miroslav Lajčák by sa mohol stať deviatym generálnym tajomníkom OSN.

Autor: Martin Domok

Súčasnému generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi sa končí funkčné obdobie 31. decembra tohto roku. O post jeho nástupcu sa uchádza zatiaľ  11 kandidátov. Lajčákovi by mohol pomôcť fakt, že z východnej Európy zatiaľ žiadny tajomník nebol. OSN sa totiž delí na päť regionálnych skupín a každá z nich už mala minimálne jedného tajomníka, iba východoeurópska skupina nie, a preto sa hovorí, že teraz je rad na nej.

Na druhej strane, rovnakú šancu cítia aj ďalšie krajiny z tejto skupiny. Svojho kandidáta už preto oficiálne navrhli aj Slovinsko, Chorvátsko, Čierna Hora, Macedónsko, Srbsko, Moldavsko a Bulharsko. Ako zatiaľ posledný k nim včera pribudol Miroslav Lajčák. Navrhol ho premiér Robert Fico a nomináciu odsúhlasil vládny kabinet. „Budem robiť všetko pre to, aby sa Slovensko nemuselo za mňa hanbiť,“ vyhlásil Lajčák.

„Som si vedomý náročnosti súboja, ale faktom je, že generálny tajomník OSN sa nevolí každý deň,“ povedal Lajčák. Najbližšie ho v tejto súvislosti 7. júna čaká verejné vypočutie v New Yorku. Lajčák vníma kandidatúru ako príležitosť zviditeľniť krajinu. Venovať sa jej bude popri svojich ministerských povinnostiach, ktoré majú zostať jeho prioritou, rovnako ako predsedníctvo Slovenska v Rade Európske únie.

 
Jarmila Lajčáková Hargašová.

Foto: Šarm/ Michal Šebeňa

„Som presvedčený, že to dokážem skĺbiť tak, aby to nebolo na škodu ani jednej z týchto aktivít,“ uzavrel. Podľa prezidenta Kisku je Lajčák už dnes obrovskou reklamou pre Slovensko a odborníkom, ktorý patrí k absolútnej svetovej špičke. Kiska zdôraznil, že post generálneho tajomníka OSN patrí k jedným z najprestížnejších a najnáročnejších. „Riadiť 193 hláv štátov, riadiť často nie jednoduchú diskusiu, si vyžaduje skutočne človeka s výnimočnými schopnosťami a ja som presvedčený o tom, že pán minister Lajčák všetky tieto podmienky skutočne spĺňa,“ uviedol.

Ako zviditeľnenie Slovenska to vnímajú aj odborníci. „Zvolenie Miroslava Lajčáka za generálneho tajomníka OSN by znamenalo najmä významnú reprezentáciu jeho ako osoby i Slovenska ako jeho rodnej krajiny. V tejto funkcii doteraz nepracoval nikto zo Slovenska, ani zo strednej a z východnej Európy,“ povedal nám český politológ Zdeněk Zbořil.

Reálny vplyv na Slovensko by to však podľa neho nemalo. „V zmysle politického vplyvu má generálny tajomník OSN iba obmedzené možnosti, jeho ťažisko je v administratívnej práci, on priamo nezasahuje do politiky, aktívne môže vystupovať len v prípadoch kríz vo svete. Ťažko tak môže priamo ovplyvniť svetovú, európsku a najmä slovenskú politiku,“ uviedol Zbořil.

Zhruba od prvej vojny v Zálive a bombardovania Juhoslávie sa OSN snaží intenzívnejšie zasahovať do svetového diania. „Súčasná Európa sa zmieta v hlbokej kríze, prihlbokej, aby do nej mohol generálny tajomník OSN - možno pán Lajčák - úspešne zasiahnuť. Európska kríza sa týka množstva krajín, ktoré sa budú brániť tomu, aby OSN ovplyvňovala ich agendu. Pre nového generálneho tajomníka OSN z toho vyplýva veľmi ťažká úloha administrátora tohto globálneho chaosu,“ dodal Zbořil.

Na manželovu kandidatúru sme sa opýtali aj moderátorky Jarmily Lajčákovej-Hargašovej (49). „Nad možnosťou, že môj manžel bude zvolený za generálneho tajomníka OSN, zatiaľ vôbec nerozmýšľam, lebo je to samé ,keby’, sú to len špekulácie,“ povedala nám.

„Ak by sa to stalo, zrejme sa ma bude týkať takzvaný dámsky program, ktorý plní každá manželka generálneho tajomníka OSN. Ale ako som povedala, zatiaľ to neriešim, lebo ma čaká náročné a bujaré pracovné leto, bude veľa významných športových podujatí, takže na nejakú dovolenku ani nepomýšľame - a ostatné sa uvidí,” dodala.

Čo teraz bude nasledovať?

* O funkciu generálneho tajomníka OSN sa uchádza zatiaľ 11 kandidátov.
* Časť z nich už neformálne vypočuli vo Valnom zhromaždení 12. - 14. apríla tohto roku.
* Lajčáka čaká vypočutie v druhom kole 7. júna.
* Každý kandidát má desať minút na úvodný prejav, v ktorého rámci prezentuje svoju predstavu o budúcnosti organizácie a následne odpovedá na otázky členských štátov.
* Bezpečnostná rada OSN následne odporučí jedného kandidáta, o ktorom bude hlasovať Valné zhromaždenie.
* Kandidáta by mali zvoliť s dostatočným predstihom pred 1. januárom 2017, aby sa stihol na prevzatie funkcie pripraviť.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ nit, bar 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Miroslav Lajčák kandiduje na post šéfa OSN: Ako by jeho zvolenie ovplyvnilo Slovensko?
Plus JEDEN DEŇ/ nit
bar