Napätá situácia trvá, Dunaj môže v Bratislave kulminovať až 16 hodín

06. júna 2013, 05:55
aktualizované 06. júna 2013, 23:23
Tip redakcii

Vo štvrtok podvečer si Slováci konečne vypočuli správu, po ktorej túžili. Dunaj dosiahol v Bratislave svoje maximum. Kulminovať by však podľa odborníkov mohol až 16 hodín. Horšia situácia však čaká ešte juh Slovenska, kam prílivová vlna dorazí len v najbližších dňoch.

Dunaj v Bratislave začal vo štvrtok podvečer kulminovať.Sledujeme online

Dunaj v Bratislave začal vo štvrtok podvečer kulminovať.

Autor: MICHAL SMRČOK/Plus JEDEN DEŇ

 • Kulminácia Dunaja nedosiahla očakávaných 1040 cm
 • V Devíne navyšovali hrádze, časť domov zaplavilo, kyvadlová doprava nepremávala
 • Dunaj môže v Bratislave kulminovať až do piatka 14:00

Prinášame vám ONLINE reportáž

23:20 - Ďakujeme vám za sledovanie nášho ONLINE prenosu. Aktuálne informácie vám prinesieme opäť v piatok ráno.

23:11 - V Komárne už uviazlo 5 výletných lodí. Mesto je v zložitej situácii najmä preto, lebo leží na sútoku dvoch riek - Dunaja a Váhu.

23:07 - Na Rázusovom nábreží a aj v Starom meste, začína podľa informácií TA3 vyrážať spodná voda. Obyvatelia týchto častí dokonca dostali vrecia s pieskom, ktoré majú v prípade potreby použiť.

23:05 - Odborníci hovoria, že kulminácia môže trvať až 16 hodín, najhoršia situácia môže byť pri moste Lafranconi. Znamená to, že hladina Dunaja sa môže pohybovať okolo výšky 1027 cm, akú má momentálne, pohybovať až do piatka štrnástej hodiny.

23:04 - Devín hlási krátko po jedenástej večer ustálenú hladinu, Dunaj by mal postupne začať klesať, v súčasnosti má okolo 970 cm, teda už o pár centimetrov klesol. V pohotovosti tu ostáva niekoľko desiatok vojakov. V Dome kultúry je pripravené aj občerstvenie nielen pre vojakov, ale aj pre obyvateľov, informovala televízia TA 3. Cesta z Devínskej Novej Vsi je uzatvorená úplne.

22:50 - Rezort obrany aj počas dnešného dňa zabezpečoval kyvadlovú dopravu do Devína. Do obce taktiež priviezli ďalšie diely mobilného hradenia pre prípad, že by záplavová vlna bola vyššia. Zatiaľ ich inštalovať nezačali. Hladina Dunaja sa drží na hodnote 1027 cm.


Foto: Márius Kopcsay/Plus JEDEN DEŇ

21:53 - Obyvatelia hlavného mesta veria, že Dunaj bude už iba klesať. Momentálne má hodnotu 1028 cm. Toľko mal naposledy tesne pred obedom.

21:36 - Verme, že to pôjde už len nižšie. Dunaj má v Bratislave 1029 centimetrov a klesá aj v Devíne.

20:49 - Hladina Dunaja sa drží v Bratislave stále rekordne vysoko. Stále má 1032 cm, v Devíne sa vrátil na hodnotu 970 cm

20:36 - Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka hladina Dunaja sa ustálila a nestúpa. V Devíne zostáva najmenej sto policajtov, hasiči a záchranárske zložky. Sporadicky opäť premáva aj náhradná kyvadlová doprava, no len v smere z Devína na Riviéru.

20:27 - Medzi obce ohrozené povodňami patrí aj Vysoká pri Morave. „Situácia bola veľmi zlá dnes ráno o desiatej, keď nám začala presakovať prasknutá betónová hrádza na rieke Morava.

Bola vyhlásená mimoriadna situácia. Nastúpili záchranné zložky a spoločne vrecovali okolo 3000 vriec s pieskom. Situácia sa stabilizovala. Morava ešte pomaly stúpa, teraz je okolo hranice 625 centimetrov.

Krízovejší stav bol oproti čerpačke Zohor, kde bola hladina o čosi bližšie k vrcholu hrádze. Na hranicu hrádze, ktorá je v rekonštrukcii, vystúpila voda na riečke Malina, ktorá je prítokom Moravy.

Musela prísť ťažká technika, ktorou navážali na hrádzu v úseku asi 200 metrov zeminu. Väčšina nebezpečenstva je teraz už zažehnaná, situáciu naďalej monitorujeme,“ povedal pre TASR starosta Vysokej pri Morave Dušan Dvoran.

18:45 - Z tohtoročnej povodňovej situácie na Dunaji podľa premiéra Roberta Fica vyplýva veľké ponaučenie, ktorým je maximálne využiť fondy Európskej únie a stavať ďalšie protipovodňové zátarasy všade tam, kde je to potrebné.

Povedal to dnes večer pod Devínskym hradom, kde je hladina rieky len niekoľko centimetrov pod úrovňou mobilného hradenia. "Počkáme ešte dve, tri, štyri hodiny a dúfam, že si budeme môcť všetci spolu vydýchnuť," povedal Fico.

Dodal, že je mu ľúto tých, ktorých domy sú v záplavovej oblasti zaplavené, ale museli s tým rátať. "To, čo sa urobilo v rokoch 2006 až 2010, keď sa stavali tieto protipovodňové zábrany, sa ukázalo ako niečo, čo zachránilo miliardové hodnoty," vyhlásil Fico.

18:10 - Verme, že toto bude tá správa, na ktorú čakáme už od rána. Hladina Dunaja sa vrátila na hodnotu 1030 cm.

17:35 - Dunaj však v Bratislave stále stúpa, už je na rekordnej hodnote 1034 centimetrov.

17:26 - Z Rakúska prišla dobrá správa. Hladina Dunaja klesá a dokonca už aj na meracej stanici Wildungsmauer, ktorá sa nachádza len 14 kilometrov od slovenskej hranice.

17:12 - Hladina Dunaja sa v Bratislave drží už hodinu na hodnote 1031 centimetrov. Od obeda do 17h sa pohybuje v rozmedzí od 1029 do 1032 cm.

17:05 - Dunaj v Štúrove aj v Komárne má ešte rezervu okolo metra až 1,5 metra. Agentúru SITA o tom informoval nitriansky krajský hovorca hasičov Viliam Pánsky. Podľa stránky Slovenského hydrometeorologického ústavu dosiahla hladina Dunaja v Štúrove o 16:15 výšku 686 centimetrov, v Komárne 792 centimetrov. V Štúrove budú v piatok podľa potreby navyšovať betónový protipovodňový múr hliníkovými zábranami. Juh Slovenska sa tak chystá na veľkú vodu. Ľudia sa už zásobovali potravinami

17:02
- Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik opätovne vyzval obyvateľov i návštevníkov hlavného mesta na zodpovedné správanie, aby počas povodní neohrozili vlastnú bezpečnosť ani bezpečnosť iných. Priznal zároveň, že v stredu (5.6.) sa stali viaceré prípady, ktoré o takomto správaní nesvedčia.

16:51 - Pre povodne budú meškať vlaky z Českej republiky a Maďarska o 90 až 200 minút. Povodňová situácia má vplyv na pravidelnosť medzinárodných vlakov na trase Hamburg - Berlín - Praha- Bratislava - Budapešť. EuroCity (EC) vlak 171 Hungaria, Berlín - Praha - Bratislava - Budapešť s pravidelným príchodom do Bratislavy o 15:47 zvýšil pôvodné meškanie z 80 na 200 minút. Dá sa očakávať, že podobné meškanie bude mať aj EC 175 Jan Jesenius, Hamburg - Praha - Bratislava - Budapešť, ktorý má do Bratislavy pravidelný príchod o 19:47.

16:47
- Do Devína priviezli ďalšie diely mobilného hradenia pre prípad, že by záplavová vlna bola vyššia, ako sa očakáva. Momentálne je hladina približne 20 centimetrov pred úrovňou hradenia.

16:40 - Mestská časť Bratislava - Staré Mesto rozdala obyvateľom viac ako tisíc vriec a 17,5 tony piesku, pretože do pivničných priestorov presakuje podzemná voda.

16:36 - Hladina Dunaja sa drží na úrovni 1031 centimetroch, polícia hlavného mesta opätovne otvorila pešiu lávku na moste SNP.

16:25
- V Devíne sa začínajú plniť vrecia pieskom. Do akcie sa zapojilo takmer sto vojakov a ich úlohou je spevnenie hrádze, ktorá musí odolať kulminujúcej hladine Dunaja.

15:56 -  Voda zo stúpajúcej hladiny Dunaja presakuje aj k diaľnici pri Einsteinovej ulici v bratislavskej Petržalke. Ako informoval bratislavský primátor Milan Ftáčnik po zasadnutí krízového štábu, priesaky momentálne monitorujú a snažia sa zabrániť tomu, aby sa voda dostala na cestu. Spôsobiť by totiž mohla uzavretie tejto diaľnice a zastavenie dopravy.

15:50 - Polícia v Bratislave evakuovala záhradkárov z oblasti malé Pálenisko, ktoré sa nachádza v druhom bratislavskom obvode. V oblasti platí do odvolania zákaz vstupu.

15:33 - Klesanie hladiny zostáva snom. Hladina Dunaja sa v Bratislave sa vrátila na hodnotu 1032 centimetrov.

15:28 - Dunaj už ohrozuje aj študentov. Na vysokoškolskom internáte Družba presakuje spodná voda. Väčšina jeho Švédskych domkov je zatopená, vysťahovali sa z nich už všetci študenti.

15:11 -
V teréne je kvôli povodniam množstvo vojakov, hasičov a policajtov. Do Devína im kávu, minerálku a čaj priniesli aj reportéri denníka Plus JEDEN DEŇ.

15:06 -
Hasičský a záchranný zbor momentálne eviduje v služobnej pohotovosti 1000 hasičov na území celého Slovenska, pričom 300 hasičov sa nachádza priamo v krízových oblastiach a 115 hasičov reálne vykonáva protipovodňové práce. V rámci operatívnych potrieb bolo dislokovaných 50 kusov hasičskej techniky do rizikových oblastí.

14:45
- Hladina Dunaja klesla len o jeden centimeter. Za posledných 12 dní tak narástla o neuveriteľných šesť metrov.


ZDROJ: shmu.sk

14:24 - Dunaj v Bratislave zaznamenal podľa SHMÚ o 14:15 výšku 1032 centimetrov. Čo je doposiaľ najvyššia hodnota.

14:15 - Mimoriadnu situáciu v celom obvode Dunajská Streda vyhlásil dnes napoludnie obvodný krízový štáb. V obvode je už zatvorených niekoľko ciest. Pre priesak spodnej vody uzavreli cestu tretej triedy III/5068 od  autobusovej zastávky Bodíky po vodné dielo Gabčíkovo v Dunajskostredskom okrese. Obyvatelia Bodíkov, Dobrohošte a Vojky sa dostanú domov cez Čunovo. Na mieste sú policajné hliadky, ktoré odkláňajú dopravu.

14:10 - Trojmesačnú Melániu z Devína museli súrne dopraviť na vyšetrenie do nemocnice na Kramároch. Matka dieťaťa telefonovala lekárovi, keďže jej dcérka mala vysoké teploty. Lekár jednoznačne odporučil odborné vyšetrenie. Devín je momentálne odrezaný od sveta, a tak pomocnú ruku ponúkol minister obrany Glváč a dieťa transportovali vojenským vrtuľníkom.

martin glvac, zaplavy, povodne, bratislava

Malú Melániu prevážali z Devína do nemocnice vrtuľníkom.
FOTO: Ministerstvo obrany

14:07 - Minister vnútra Róbert Kaliňák informoval, že na Devínskej ceste k desiatim zaplaveným domom pribudlo niekoľko ďalších. "Polícia tam zabezpečuje stráženie objektov proti rabovaniu," povedal Kaliňák. Podľa jeho slov už boli prezreté aj cesty cez les z vrchnej časti Bratislavy pre prípad, že by nebolo možné v nočných hodinách použiť mobilné prostriedky pre prípadnú pomoc občanom Devína.

13:57 - Zatopená je aj obecná lodenica Klub vodných športov Karlova Ves. Pod vodou je celý areál, vodáci však stihli lodenicu v pondelok (3. 6.) vysťahovať a vybavenie posilňovne a klubovne odviesť. V skladoch zostali podľa Juraja Puchera len kanoe a kajaky, ktoré boli uložené tak, aby ich voda zaliala a nezničila.


Aktuálna situácia v Bratislave na Dunaji vo štvrtok okolo obeda.
Foto: Matej Kalina - Plus JEDEN DEŇ

13:51 - Vo Vysokej pri Morave v Malackom okrese sú momentálne bezprostredne ohrozené tri štvrtiny obce. Agentúre SITA to povedal starosta Dušan Dvoran. Ako dodal, ľudia a zásahové jednotky práve plnia a rozmiestňujú vrecia pieskom, aby zabránili veľkým škodám. Zatiaľ obyvateľov obce evakuovať nebudú. Prítomní sú zástupcovia všetkých zložiek protipovodňového systému, do obce podľa starostu prišiel aj prezident policajného zboru Tibor Gašpar.

13:45 - Zátarasy v Devíne už nie je možné navýšiť inak ako vrecami s pieskom. Vojaci preto urgentne nadstavujú existujúci systém, keďže do preliatia vody chýbajú iba centimetre. Rezort obrany do Devína povolal ďalších 100 vojakov. 

13:44 - Povodňová situácia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves je stabilizovaná, niektorí obyvatelia majú zatopené pivnice, ktoré si zväčša svojpomocne odčerpávajú. Pre TASR to povedal starosta Milan Jambor. Na ulici Na hriadkach podľa neho delí hladinu Moravy od koruny hrádze len 40 centimetrov, avšak verí, že tak vysoko sa už voda nedostane.


Smutný pohľad: Zaplavené chatky v okolí Bratislavy.
Foto: Michal Smrčok - Plus JEDEN DEŇ

13:37 - Vysoká hladina Dunaja prinútila päť výletných lodí neplánovane zakotviť v Komárne. Štyri lode kotvia v prístavnom kanáli, piata pri Alžbetinom ostrove. Rakúske, nemecké, švajčiarske a rumunské lode mali v pláne absolvovať vyhliadkovú plavbu po Dunaji. Vysoká hladina rieky im však neumožnila bezpečne preplávať popod most. Na lodiach zostala len posádka, pasažieri opustili palubu. Na brehu presadli do autobusov, ktoré ich odvážali z Komárna.

13:29 - Polícia uzatvorila kvôli bezpečnosti oblasť od uzavretého Dvořákovo nábrežia od mosta Lanfranconi až po PKO.

 • V súčasnosti je už uzatvorená Viedenská cesta od odbočky z Einsteinovej ulice po Starý most a rovnako aj Tyršovo nábrežie.
 • V Devíne je naďalej uzatvorené Slovanské nábrežie.
 • Dopravné obmedzenia v súčasnosti pretrvávajú aj na Devínskej ceste a účelovej komunikácii medzi Devínskym jazerom a Vysokou pri Morave, ktoré sú neprejazdné.
 • Uzatvorené je aj Fajnorovo nábrežie od Starého mostu po Osobný prístav.
 • Naďalej je neprejazdná aj Matejkova ulica v smere na Dlhé diely, ako i v smere z Dlhých dielov.
 • Obmedzenie naďalej trvá aj na Starom moste, kde od včerajšieho večera nie je možný vstup ani z mestskej časti Bratislava Staré mesto, ani z mestskej časti Petržalka.

13:08 - V Devíne preventívne navyšujú hrádze, nespoliehajú sa na oficiálne čísla. Informoval o tom minister obrany Martin Glváč v spravodajstve TA3. Kyvadlovú dopravu pre ľudí na vojenských vozidlách do Devína z centra ani naspäť zatiaľ neobnovili.

13:02 - Dunaj na Slovensku stále stúpa, tretí stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený vo všetkých vodomerných staniciach na jeho hlavnom toku. Podľa informácií SHMÚ o 12:00 bol Dunaj v bratislavskom Devíne vysoký 971 cm, vo vodomernej stanici Bratislava, ktorá sa nachádza v centre hlavného mesta, mala hladina Dunaja úroveň 1 029 cm. V Gabčíkove namerali o 12:00 hladinu vysokú 784 cm, v Medveďove 916 cm, Komárne 775 cm a v Štúrove 672 cm.

12:52 - Desiatky ľudí sa už prihlásili na pomoc pri odstraňovaní následkov povodní v Bratislave. Hlásia sa jednotlivci a pomoc ponúkajú aj veľké firmy, informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová.

12:30 - Vodohospodári zvažujú priepust vody z veľkého toku Dunaja do Malého Dunaja neďaleko Slovnaftu. Vysoká hladina rieky vytvára veľký tlak na  hrádzu kanála Malého Dunaja, z ktorého Slovnaft berie tzv. chladiarenskú vodu. Prevádzka blízkej rafinérie ohrozená nie je a nebude ani prípadným zvýšením hladiny Malého Dunaja. V rámci preventívnych opatrení boli majitelia blízkych záhrad požiadaní, aby si zo záhradných chatiek vyniesli aspoň najcennejšie veci.

12:19 - Niekoľkých ľudí z okolia Malého Dunaja v bratislavskom Vlčom Hrdle evakuujú. Ako informovala hovorkyňa mestskej časti Ružinov Miroslava Štrosová, ide o záhradkársku oblasť, ktorá nie je trvalo obývaná. Na mieste je polícia, ktorá upozorňuje obyvateľov, že je potrebné priestor opustiť pre ohrozenie zaplavením vody z Malého Dunaja. Podľa hovorkyne nejde o veľký počet obyvateľov, zatiaľ ich z chatiek evakuovali približne desať.

12:16 - V Komárne je obmedzená kamiónová doprava cez Alžbetin most. Po prípadnom vyhlásení krízovej situácie bude úplne odstavená nákladná doprava. Úrady žiadajú obyvateľov, aby obmedzili osobnú dopravu cez most a do Maďarska cestovali len v nevyhnutných prípadoch.

12:01 - V Devíne sú menšie problémy so zásobovaním. Ľudia sa sťažujú, že v miestnom obchode chýba chlieb.

11:59 - Situácia v regiónoch Komárno a Štúrovo je zatiaľ pokojná, záchranné zložky monitorujú hrádze na celom úseku Dunaja v tejto oblasti. V Štúrove stúpla hladina Dunaja oproti včerajšiemu dňu o 50 centimetrov, každú hodinu stúpa o zhruba päť centimetrov, uviedol Norbert Záležák z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre.

11:57 - V obci Vysoká pri Morave v okrese Malacky uzavreli Poľnú ulicu. Bývalý hraničný priechod Berg je prejazdný v oboch smeroch. Za hranicami na  rakúskej strane na kruhovom objazde riadia policajti dopravu. Priamo do  Hainburgu sa dostanú len linkové autobusy, ostatná doprava je presmerovaná smerom na Prellenkirchen.

11:55 - V Bratislave sú vypnuté pre povodňovú situáciu tri trafostanice. To znamená, že od elektriny je odpojených 275 odberných miest. Informovala o tom Jana Pohanková zo Západoslovenskej energetiky (ZSE). Odberné miesta s obmedzenou dodávkou elektrickej energie pribudli v noci zo včera na dnes, a to najmä v mestskej časti Devín.

11:50 - Kyvadlová doprava v Devíne bola opätovne zastavená.

11:38 - Lodiam kotviacim na Dunaji v centre Bratislavy nebezpečenstvo nehrozí. Ako informovala hovorkyňa riaditeľa Štátnej plavebnej správy Jana Vadkertyová, na hlavnom toku Dunaja na nábreží hlavného mesta je ukotvených šesť lodí. Lode sú riadne uviazané a nehrozí ich odtrhnutie.

11:30 - Dunaj v Bratislave už dosahuje podľa meraní SHMÚ 1030 centimetrov.

11:20 - V Lodenici Univerzity Komenského (UK) v Bratislave je kritický stav. Hangár a dielňa už zatopila spodná voda. Samotná lodenica je zatiaľ nad úrovňou vody. "Z dôvodu bezpečnosti sa na 11.00 h naplánovalo odpojenie od elektrickej energie," povedala Andrea Földváryová z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK.

11:06 - Polícia upozorňuje motoristov v Trnavskom kraji, aby rátali na cestách s  obmedzeniami, ktoré súvisia s povodňovou situáciou. Aktuálne je medzi obcou Sap a Medveďov v okrese Dunajská Streda na ceste II/506 uzatvorený jeden jazdný pruh. Miesto označili cestári, polícia je pripravená situáciu operatívne riešiť.

10:59 - Ochranné vaky napustené vodou v Devíne sú postupne zaplavované a voda sa dostáva ďalej. O povodňovej situácii v bratislavskej obci informuje aj rakúska ORF, ktorá do oblasti vyslala svoj štáb. Miesta sú dosiahnuteľné iba s ťažkou vojenskou technikou.

10:57 - Riaditeľské voľno dnes v Bratislave dostalo ďalších 167 študentov, ktorí navštevujú Strednú priemyselnú školu strojnícku na Fajnorovom nábreží. Okrem žiakov z priemyselnej školy sa neučia ani študenti Gymnázia na  Grösslingovej ulici a žiaci Základnej školy s Gymnáziom na Dunajskej ulici v Bratislave. Pre hroziace povodne tak má voľno dohromady 980 študentov škôl v pôsobnosti Bratislavského kraja.

10:55 - Hydrológovia opätovne zvýšili odhad kulminácie Dunaja na jeho slovenskom úseku. V Bratislave by mala jeho hladina dnes v noci pravdepodobne dosiahnuť okolo 1040 centimetrov, plus mínus 10 cm.

10:45 - Rozvodnený Dunaj v Bratislave dosahuje výšku 1026 centimetrov. V Devíne sa jeho hladina zvýšila na 968 cm. V Medveďove má veľtok 912 cm a v Gabčíkove 779. V Komárne má Dunaj výšku 768 cm a v Štúrove 666 cm. Najvyšší, tretí stupeň povodňovej aktivity platí aj pre Vysokú pri Morave, kde rieka dosahuje 618 cm a predpokladá sa, že ešte stúpne.

10:42 - Obec Medveďov v okrese Dunajská Streda je podľa starostu Ladislav Morvu pripravená na kulmináciu hladiny Dunaja. Ráno pri obci namerali výšku hladiny 907 centimetrov, hrádze však podľa starostu majú ešte stále rezervu. V lokalite je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.

10:28 - Morava zaliala aj úsek príjazdovej cesty k cyklomostu spájajúcemu Devínsku Novú Ves a Schlosshof. Ľudia tu stavajú z vriec naplnených pieskom provizórnu hrádzu, aby sa voda nedostala k domom a záhradám na  Mlynskej ulici.

10:27 - Obyvatelia nižšie položených ulíc v Devínskej Novej Vsi začínajú rozmiestňovať vrecia s pieskom, ktorými chcú ochrániť svoje domy pred stúpajúcou vodou z rieky Morava. Všetky záhrady na Námestí 6. apríla a  aj na ulici Istrijská sú už pod vodou.

10:15 - Voda na ceste vedúcej do odrezanej časti Devína, z ktorej evakuovali 25 ľudí momentálne dosahuje výšku približne 150 centimetrov.

10:06 - Aktuálne obmedzenia v Bratislave:

 • V súčasnosti je už uzatvorená Viedenská cesta od odbočky z Einsteinovej ulice po Starý most a rovnako aj Tyršovo nábrežie.
 • V Devíne je naďalej uzatvorené Slovanské nábrežie.
 • Dopravné obmedzenia v súčasnosti pretrvávajú aj na Devínskej ceste a účelovej komunikácii medzi Devínskym jazerom a Vysokou pri Morave, ktoré sú neprejazdné.
 • Uzatvorené je aj Fajnorovo nábrežie od Starého mostu po Osobný prístav.
 • Naďalej je neprejazdná aj Matejkova ulica v smere na Dlhé diely, ako i v smere z Dlhých dielov.
 • Obmedzenie naďalej trvá aj na Starom moste, kde od včerajšieho večera nie je možný vstup ani z mestskej časti Bratislava Staré mesto, ani z mestskej časti Petržalka.

10:04 - Areál klubu vodných športov v Karloveskej zátoke v Bratislave je už celý pod vodou. Z garáží, kde zvyčajne skladujú lode, je už vidieť len strechy a horný okraj dverí. Budova klubovne má aktuálne vodu do výšky polovice okien.

10:01 - Spodnú časť bratislavskej Botanickej záhrady Univerzity Komenského zaplavilo. "Ide o údolie pri rybníku, kde sa vylieva Vydrica z dôvodu spätného vzdúvania jej hladiny," povedal riaditeľ Botanickej záhrady UK Jaroslav Bella. "V súvislosti s aktuálnou situáciou sme požiadali vedenie internátov Družba, aby informovalo študentov o zákaze vstupu do areálu tzv. švédskych domkov, ktoré sú zatopené," uviedol prednosta miestneho úradu v Karlovej Vsi Rastislav Velček.

10:00 - Pre povodňovú situáciu v Nemecku vlaky meškajú asi 20 až 30 minút, v  Čechách je zase problematický úsek štátna hranica - Praha. A tak EuroCity (EC) vlak 171 Hungária, Berlín - Praha - Bratislava - Budapešť s  pravidelným príchodom do Bratislavy o 15:47 a EC 175 Jan Jesenius, Hamburg - Praha- Bratislava - Budapešť, ktorý má do Bratislavy pravidelný príchod o 19:47, budú pravdepodobne meškať asi 80 minút.

9:57 - V Petržalke momentálne monitorujú situáciu. "Preverujú sa všetky krízové body, zatiaľ to nevnímame dramaticky," uviedla tlačová tajomníčka Petržalky Micheala Platznerová. Dodala, že zatiaľ sa ani neuvažuje o  evakuácii obyvateľov Kočankovej, Klokočovej a Májovej ulice, ktorých na  takúto možnosť v stredu (5. 6.) upozornili.

9:54 - V obci Devín naďalej riešia problém s pohonnými látkami pre čerpadlá. Jedno z nich sa navyše počas noci pokazilo. Ako uviedol vicestarosta Devína Štefan Pilársky, v Devíne veria, že v spolupráci s ministerstvom vnútra sa im podarí zabezpečiť dostatok nafty pre čerpadlá a tiež nahradiť chýbajúce čerpadlo.

9:49 - Podľa dnešných informácií šéfa krízového štábu v Bratislave Ľubomíra Andrassyho sa kulminácia Dunaja v Bratislave očakáva napoludnie a  hladina rieky by mohla dosiahnuť výšku až 1 040 centimetrov. Mesto preto už v stredu večer zvýšilo mobilné hradenie na strane Starého Mesta.

9:46 - V Devíne čiastočne obnovili kyvadlovú dopravu. Vojenský špeciál bude každú hodinu odchádzať do Devínskej Novej Vsi. Premávať bude od "Rolanda." Vo vodomernej stanici Devín bolo o 9:15 nameraných 968 cm a hladina stúpala.

9:35 - Dopravný podnik Bratislava upozorňuje občanov na možnosť, že autobusová linka č. 77 nebude počas dňa premávať. Dôvodom je predpoklad, že obratisko konečnej v povodí Dunaja bude uzatvorené. Naďalej platí, že autobusové linky č. 29 a 82 nepremávajú, obmedzenie majú autobusy č. 28 a 128, ktoré jazdia cez Karlovu Ves. Električková doprava cez nábrežie zatiaľ problémy nemá. Linka č. 901 premáva obchádzkou cez Kitsee.

9:25 - Dunaj v Bratislave o deviatej hodine dosiahol úroveň 1025 centimetrov.

9:23 - Počas stredy a štvrtku zasahovali hasiči v Bratislavskom kraji 29-krát. Najkritickejšia situácia bola na Devínskej ceste. Až do tretej v noci tu odčerpávali vodu. Obyvateľov tejto lokality nakoniec museli evakuovať a  hasičskú techniku aj s tromi čerpadlami následne presunuli na Slovanské nábrežie, kde pokračovali v odčerpávaní zatopených lokalít a  monitoringu protipovodňových bariér.

9:00 - Hasiči prišli k budove kaviarne Propeler na bratislavskej strane nábrežia Dunaja, do ktorej už začala tiecť voda. Robia obhliadku miesta a  nevylučujú, že vodu z budovy budú odčerpávať. Na tomto mieste jednu časť, ktorá slúžia ako vchod na pontón, chránia pred vodou vrecia s  pieskom, cez ktoré voda presakuje. V prípade, že by do Propelera natieklo viac vody, problémy na nábreží by to nemalo spôsobiť, lebo okolo celej tejto budovy je postavené mobilné protipovodňové hradenie.

8:50 - Vodu aktuálne na bratislavskej strane Dunaja zadržiava betónový múr, tam, kde nie je, mobilné protipovodňové hradenia. Celá promenáda pre  peších na nábreží je uzavretá, strážia ju policajti a k protipovodňovým zábranám ľudí nevpúšťajú.

8:49 - Dopravný podnik Bratislava je v pohotovosti, v noci zasadal krízový štáb. V prípade evakuácie má pripravených 15 autobusov, vodičov a ďalšie záložné vozidlá. Keďže trasa na Devín je naďalej uzatvorená, linka číslo 28 premáva obojsmerne cez obchádzkovú trasu cez Karlovu Ves. Autobus číslo 29 nepremáva a linka číslo 128 premáva od zastávky Glavica po konečnú Na Hriadkach. Naďalej nepremáva ani linka číslo 82 cez Tyršovo nábrežie, ktoré je v kritickom stave.

8:24 - V Dome kultúry v Devíne zostáva posledná z evakuovaných obyvateľov pani Magdaléna, ktorá sa chce prostredníctvom nás poďakovať všetkým hasičom, ktorí sa o evakuované rodiny vzorne starali. Mali zabezpečenú kávu, pitie a jedlo. Do preliatia bariéry na devínskom parkovisku zostáva 15 centimetrov.

8:14 - Pre vysokú hladinu rieky Morava je od 00.30h dnešného dňa uzatvorený most do Rakúska Moravský Svätý Jána- Hohenau, informovala trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.

8:02 - 22 ľudí z devínskeho domu kultúry evakuujú mimo obce. Mnohí odchádzajú so svojimi domácimi miláčikmi.

8:00 - Hladina rozvodneného Dunaja dosahuje v Bratislave už 1024 cm. Počas noci stúpol asi o 20 cm, pričom sa očakáva, že hladina vystúpi ešte vyššie.

7:47 - Situácia v Devíne začína byť vážna. Časť obce odrezala voda a hasiči majú na prístupových cestách problém prebrodiť sa aj so špeciálnou technikou. Celú situáciu monitoruje vrtuľník. 

7:35 - Hasiči v Košickom v noci na dnes nemuseli v súvislosti s povodňami nikde zasahovať, čo potvrdil operačný dôstojník krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru. Podľa predpovede SHMÚ bude dnes v kraji premenlivá, prevažne veľká oblačnosť. Miestami sa vyskytne občasný dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Vietor severných smerov do 5 m/s (20 km/h) pri búrkach zosilnie.

7:30 - Prvý stupeň povodňovej aktivity dosahovala dnes ráno o 7.00 h v Košickom kraji len hladina rieky Hornád v Kysaku (okr. Košice okolie). Následkom dažďa v noci dosiahla nakrátko prvý stupeň aj rieka Olšava v  Bohdanovciach a Svinický potok vo Svinici (okr. Košice okolie).

7:26 - Devínčania sa chcú poďakovať hasičom a všetkým záchranárom, ktorí im pomáhajú chrániť sa pred veľkou vodou, v jednej z miestnych reštaurácií preto pre nich dnes varia diviačí guláš.

7:23 - Niektorí obyvatelia Devína si nechali svoje autá zaparkované na vyššie položených miestach devínskej cesty, v prípade nárastu vodnej hladiny môžu byť ohrozené.

7:11 - Hladina Dunaja dosiahla v mestskej časti Devín dnes o 7:00 h výšku 963 centimetrov a stále stúpa. Hrádze zatiaľ odolávajú.

6:59 - Z dôvodu zaplavenia Devínskej cesty je už v súčasnosti neprejazdná Matejkova ulica v smere na Dlhé diely, ako i v smere z Dlhých dielov.

6:45 - Kyvadlová doprava pre vysokú vodu dnes v Devíne zrejme nebude premávať. Polícia o tom upovedomila obyvateľov dnes ráno. V prípade potreby však sú k dispozícii vojenské vozidlá – obojživelníky, ktoré sa môžu využiť v nevyhnutných prípadoch, pri zásobovaní čerpadiel pohonnými látkami či pri dovoze tovaru do Devína. K dispozícii bude v prípade potreby aj vrtuľník.

6:24 - Ľudí z približne desiatich domácností v bratislavskom Devíne v skorých ranných hodinách evakuovali, informovala o tom prednostka devínskeho miestneho úradu Lenka Satinová. Ľudí premiestnili do devínskeho domu kultúry, kde pre nich zabezpečili pitnú vodu, kávu a čaj, stravu zabezpečia počas dňa. Iné kritické situácie pre vodu zatiaľ v Devíne neriešia.

6:15 - Situáciu v povodňovej oblasti budú aj dnes monitorovať minister vnútra Robert Kaliňák, minister životného prostredia Peter Žiga, prezident Policajného zboru Tibor Gašpar a prezident HaZZ Alexander Nejedlým. Chystajú sa navštíviť povodie Moravy a tiež ohrozené obce a mestá v povodí rieky Dunaj.

6:00 - Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej internetovej stránke zverejnil, že dnes o 4:30 namerali výšku jeho hladiny už 1015 centimetrov, čo je o 14 centimetrov viac ako pre šiestimi hodinami. V Devíne dosahuje 961 cm, v Gabčíkove 759 cm, v  Medveďove 892 cm, v  Komárne 748 a v Štúrove 649 centimetrov. Rieka Morava vo Vysokej pri Morave dosahuje výšku 608 cm.

Situácia na Dunaji Ráno

Dunaj v Bratislave aj naďalej stúpa. V hlavnom meste v stredu večer uzavreli Starý most z petržalskej i  staromestskej strany, ľudia si už z neho vysoký Dunaj nepozrú.

Ako informoval šéf krízového štábu v Bratislave Ľubomír Andrassy, urobili tak potom, čo sa na moste začali zhromažďovať podgurážení ľudia a  dochádzalo medzi nimi k potýčkam.

Podľa bratislavskej policajnej hovorkyne Kariny Považanovej, ide o ďalšie opatrenie bezpečnostného charakteru v súvislosti s povodňami. „Polícia dôrazne žiada občanov, aby rešpektovali pokyny polície,” dodala Považanová.

Voda zaplavila cestu medzi Devínskym jazerom a Vysokou pri Morave, polícia ju preto uzavrela. V Bratislave naďalej ostávajú neprejazdné a  uzavreté Tyršovo nábrežie, Viedenská i Devínska cesta a Slovanské nábrežie.

Hladina Dunaja v Bratislave by mala podľa kulminovať dnes okolo poludnia, prípadne krátko popoludní, uviedol Ľubomír Andrassy. Ako povedal, hladina rieky by mohla dosiahnuť výšku až 1 025 centimetrov.

Mesto preto zvyšuje mobilné hradenie na strane Starého Mesta, ktoré je momentálne hrádzou pripravené na storočnú vodu.

Najkritickejšia situácia je zatiaľ v bratislavskom Devíne, kde zatvorili do odvolania materskú školu i škôlku. Vstup do Devína nie je možný, na Devínskej ceste je voda. Ľudí do mestskej časti prevážajú vojenské vozidlá.

Minister vnútra Robert Kaliňák dnes informoval, že v  Devíne uvažujú o vybudovaní druhého valu v prípade, že by sa v  niektorých krízových úsekoch voda preliala.

V mestskej časti totiž nemožno mobilné protipovodňové bariéry nadstaviť. Starostka Devína Ľubica Kolková dúfa, že voda napokon neprekročí prognózovaný maximálny stav hladiny 971 centimetrov.

 
Autor: Pluska.sk, SITA, TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Napätá situácia trvá, Dunaj môže v Bratislave kulminovať až 16 hodín
Pluska.sk
SITA
TASR