Neviete správne šetriť a urobiť si rezervu? Poradíme vám!

09. septembra 2014, 09:00
Tip redakcii

Predstavte si, že vašu rodinu zastihne nečakaná choroba, váš partner stratí prácu alebo sa vám jednoducho pokazí práčka. Máte odkiaľ vziať na nečakané výdavky? Najnovší prieskum dáva jasnú odpoveď: Obyvatelia Slovenska majú zväčša nedostatok peňazí a nevedia s nimi hospodáriť. Tu je niekoľko rád, ako sa naučiť gazdovať.

Naučte sa hospodáriť s peniazmi a buďte ekonomicky fit!

Naučte sa hospodáriť s peniazmi a buďte ekonomicky fit!

Autor: Archív

Ako potvrdil prieskum, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti včerajšieho Dňa finančnej gramotnosti, problém nie je v nízkych príjmoch, ale v tom, že s nimi nevieme správne narábať. „Veľmi podstatné je mať nejaké peniaze v rezerve. Byť bez nej je veľmi nezodpovedné,“ tvrdí finančný analytik Maroš Ovčarik. Odborníci radia, že na to, aby sme boli ekonomicky fit, by naše finančné miery mali byť 10 : 20 : 30 : 40. Čo konkrétne tieto čísla znamenajú?

10 % si ušetrite

Odborníci radia, že každý mesiac by ste si bokom mali odložiť aspoň desatinu platu. Optimálne je nasporiť si a mať odložených aspoň 6 mesačných príjmov domácnosti. Za ideálne sa považuje odkladať peniaze len čo vám príde výplata, nesiahať na ne a míňať iba zvyšok.

20 % odkladajte na starobu

Rada sa týka každého, kto je živiteľom rodiny. Podľa prieskumu si až 62 percent Slovákov v produktívnom veku nesporí na dôchodok. Najjednoduchšie je zriadiť si životné poistenie alebo sporiť na dôchodok mimo penzie, ktorú dostanete od štátu. Mala by naň ísť pätina príjmu.

30 % na pôžičky.

Ani o cent viac! Pokiaľ na úvery dáte viac ako 30 percent príjmu, riskujete . Robí to dokonca až tretina Slovákov. Spotrebných úverov či nákupov na splátky sa treba zbaviť čo najskôr. Odborníci radia, že je dobré uvedomiť si základný fakt: Nie všetko čo chceme a po čom túžime, aj skutočne potrebujeme.

40 % môžete spotrebovať

Často hovoríme, že nemáme z čoho šetriť, no v skutočnosti nevieme míňať. Za spotrebu sa považujú výdavky na stravu, oblečenie, cestovné, kultúru či voľný čas. Ak chceme rodinu udržať v dobrej finančnej kondícii, nemali by sme na tieto položky minúť viac ako 40 percent príjmu.

Zdroj: Nadácia PARTNERS a agentúra FOCUS

Čo si o tom myslíte? Napíšte nám!

Formulár otázok a odpovedí

 

Jozef 09.09.2014 13:48
Pri platoch , ktory dosahuju ludia na Slovensku to nie je lahke.
 
anton 09.09.2014 13:48
uvediem príklad, mladá rodina muž zarába 400 žena detto. nájomné majú 450 eur mesačne. ako si majú ušetriť z 350 eur čo im ostane? ak musia jesť chodiť do práce, poprípade si kúpiť niečo na seba? vôbec to nie je o nízkych platoch, že nie. Nech pekne finančný analytik Maroš Ovčarik prezradí ľuďom ako hospodáriť v takomto prípade....
 
Nájdených 2 záznamov.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/mh 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Neviete správne šetriť a urobiť si rezervu? Poradíme vám!
Plus JEDEN DEŇ/mh