O našich žiakov sa firmy trhajú! Ktoré školy majú v hľadáčiku?

24. januára 2015, 12:00
Tip redakcii

Navštívili sme tri stredné odborné školy, ktoré vo svojich krajoch skončili ako najlepšie z najlepších. Ako sa tu učí? Pozrite sa, čo prezradili riaditelia.

SALÓN: Štvrtáčky kaderníčky z SOU Svätoplukova v Bratislave čakajú  čoskoro praktické maturity.

SALÓN: Štvrtáčky kaderníčky z SOU Svätoplukova v Bratislave čakajú čoskoro praktické maturity.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Matej Kalina

SOŠ Stará Turá

Tajomstvo úspechu Strednej odbornej školy v Starej Turej prezradil jej riaditeľ Milan Duroška: „Darí sa nám asi preto, že napriek vyšším nákladom sa snažíme žiakov učiť čo najviac prakticky a spolupracovať s firmami a inými organizáciami. Žiakom, hlavne talentom, sa treba venovať!“

Veľký záujem je najmä o ich strojárov, elektrikárov a informatikov. „Každú chvíľu nám telefonujú firmy, či nevieme o našom absolventovi, ktorý je momentálne nezamestnaný,“ tvrdí riaditeľ.

SOŠ poľnohospodárska, Žilina

Hoci by sa zdalo, že poľnohospodárstvo už neletí, Stredná odborná škola poľnohospodárska a služieb v Žiline svedčí o opaku. Zamerala sa na agroturistiku, ktorej sa v kraji celkom darí. Žiaci pritom študujú aj za záhradného architekta, regionálneho manažéra v cestovnom ruchu, kynológiu a najnovšie i veterinu.

„Všetky odbory máme s maturitou a posilňujeme i hodiny cudzích jazykov. Máme dobrú spoluprácu so zamestnávateľmi, u ktorých naši študenti praxujú,“ vysvetlil riaditeľ školy Ľubomír Schvarc. Vlani u nich zmaturovalo asi 100 študentov. Štyridsať z nich išlo na vysokú školu, ďalšia štyridsiatka sa uplatnila na trhu práce. Robia v záhradníctvach, turistickom ruchu, ale i mimo odboru. Sú totiž pripravení pracovať aj v iných oblastiach.

SOU Svätoplukova, Bratislava

Žiaci v SOU na Svätoplukovej ulici v Bratislave študujú za kaderníkov, kozmetičky, vizážistov, odborníkov v telovej kozmetike, manikúre i pedikúre.

„Naši žiaci nemajú po škole problém nájsť si prácu. Zamestnávatelia nás sami oslovujú, niekedy mám až pocit, že suplujeme úrad práce,“ s úsmevom nám povedala zástupkyňa riaditeľky Ľudmila Šlapáková. Ich absolventi sa uplatnia nielen v rôznych salónoch krásy, ale napríklad aj ako divadelní maskéri.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/mk, md, pb 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
O našich žiakov sa firmy trhajú! Ktoré školy majú v hľadáčiku?
Plus JEDEN DEŇ/mk
md
pb