Odborník hodnotí: Toto o Kiskovi prezradila reč tela

15. júna 2014, 16:00
Tip redakcii

Slovensko má od nedele nového prezidenta, Andrej Kiska má za sebou inauguráciu v bratislavskej Redute. Jeho gestá počas prejavu zhodnotil odborník na neverbálnu komunikáciu.

Andrej Kiska sa stále usmieval.

Andrej Kiska sa stále usmieval.

Autor: TASR

Sebavedomo a uvoľnene, možno s jemným náznakom stresu.

Odborník na neverbálnu komunikáciu Martin Prodaj exkluzívne pre portál Pluska.sk zhodnotil, ako Andrej Kiska zvládol nedeľnajšiu inauguráciu.

Nič, čo by ho ohrozilo

"Jeho naladenie a sebavedomie je pozitívne, budúci prezident cíti pohodu," povedal Prodaj o Andrejovi Kiskovi, keď prichádzal do bratislavskej Reduty. Nový prezident práve s úsmevom vystupoval z auta. 

Andrej Kiska vystúpil z auta po príchode pred bratislavskú Redutu.

FOTO: SITA

Keď Kiska skladal sľub, jeho pohyby tela aj rúk pôsobili uvoľnene. Ruky držal zväčša pri tele, čo opäť signalizovalo sebavedomie.

"Táto pozícia je možná iba vtedy, keď nás nič neohrozuje," vysvetľuje Prodaj.

Ruky držal Andrej Kiska pri tele.

FOTO: MICHAL SMRČOK/Plus JEDEN DEŇ

Jemný náznak stresu zaregistroval odborník na neverbálnu komunikáciu, keď Kiska čítal svoj pripravený prejav.

"Jemne si oblizol peru, to je mierny príznak stresu. Pri takom vážnom vystúpení je to samozrejmé. Neviem však s istotou povedať, či je toto gesto typické aj pri iných prejavoch," hovorí.

Kamarátske gesto

Kiska sa dôležité prvky prejavu snažil umocniť nielen jasnou artikuláciou, ale aj očným kontaktom s publikom, myslí si Prodaj.

"Dáva si načas, aby jeho myšlienky dobre vyzneli. Mení tempo reči, čo udržuje poslucháčov stále pozorných," hodnotí.

Prezident nebol podľa neho v stoji strnulý a občas prešľapoval nohami. 

S úsmevom na tvári.

FOTO: MICHAL SMRČOK/Plus JEDEN DEŇ

"Bolo to prirodzené, zvláštne by skôr bolo, ak by sa stojacu pozíciu nesnažil vôbec zmeniť," tvrdí.

Po dokončení prejavu prezident Kiska jemne žmurkol oboma očami. "Je to priateľské a kamarátske gesto. Naozaj veľmi úprimné a otvorené. Z hľadiska neverbálnej komunikácie to bol solídny prejav," zhodnotil na záver.

Čo by ste o reči tela mali vedieť

"Odhadovanie neverbálnej komunikácie sa pohybuje na úrovni pravdepodobnosti. Nie je to exaktná veda," upozorňuje Martin Prodaj.

Dodáva, že na presný odhad neverbálnej komunikácie potrebujete človeka poznať čo najlepšie - ide o takzvanú základnú líniu neverbálneho prejavu.

"Potom vás zaujímajú hlavné prejavy, ktoré sa odchyľujú mimo základnej línie. Čím je udalosť formálnejšia, tým viac do hry vstupuje sebaovládanie a kontrola. Inaugurácia je vysoko formálna záležitosť. Dalo sa teda očakávať, že aj neverbálne signály budú vysoko formálne," vysvetľuje.

 
Autor: Pluska.sk/Daša Račková 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Odborník hodnotí: Toto o Kiskovi prezradila reč tela
Pluska.sk/Daša Račková