14.10.2019
Prihlásenie Registrácia
Milí čitatelia, v tejto chvíli pre vás zapíname úplne novú podobu portálu časopisu Zdravie. Ospravedlňujeme sa vám preto za znížený komfort prezerania našich stránok. O 20 minút si budete môcť prezrieť úplne nové iZdravie.sk!
 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť
  • Napíšte nám

Užívate antikoncepciu Diane? Liečbu samovoľne neukončujte!

01. februára 2013, 08:36

Pacientkam užívajúcim liek Diane-35 či jeho generické náhrady Chloe, Minerva alebo Vreya, ktoré idú vo Francúzsku stiahnuť z trhu, slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) neodporúča samovoľne ukončiť liečbu. V prípade pochybností sa majú poradiť so svojím lekárom. Lekárov zase upozorňuje na registrované indikácie a dĺžku použitia liekov.

Zdravie pre iPad

ŠÚKL podľa svojho stanoviska spolupracuje s Európskou liekovou agentúrou a situáciu "pozorne" monitoruje. V prípade nových skutočností majú byť prijaté potrebné opatrenia. Lieky sú na Slovensku viazané na lekársky predpis a sú určené na liečbu androgén-dependentných ochorení u žien, ktoré si súčasne želajú užívať antikoncepciu. Francúzsko iniciovalo prehodnotenie používania liekov na európskej úrovni.

Francúzska lieková agentúra (ANSM) tak reagovala na informácie o možnom riziku vzniku tromboembolických príhod, ako však poukázal ŠÚKL, toto riziko je dlhodobo známe. Vo Francúzsku nebolo užívanie liekov nijako obmedzené, u nás by mala pacientka liečbu ukončiť do štyroch cyklov.

Preveriť rizikové faktory

Zároveň sa pred liečbou majú preverovať rizikové faktory. Lieky Diane-35 a jeho generiká boli určené vo Francúzsku na liečbu akné. Podľa ŠÚKL sa tiež používali ako antikoncepcia, hoci na to nie sú určené. Aj keď majú tieto lieky aj antikoncepčné účinky, nie sú na Slovensku registrované ako antikoncepcia.

Sú na liečbu žien so spomínanými androgén-dependentnými ochoreniami. ŠÚKL za posledných šesť rokov nezaznamenal žiadne hlásenie o ich nežiaducich účinkoch. Francúzski lekári nesmú od stredy (30. 1.) predpisovať populárny liek proti akné Diane-35, ktorý sa bežne požíva ako antikoncepčný prostriedok.

Krvná zrazenina

Podľa agentúry DPA sa s užívaním lieku Diane-35 spájajú štyri úmrtia spôsobené krvnou zrazeninou. Došlo k nim od roku 1987, keď sa liek začal vo Francúzsku predávať. Agentúra ANSM uviedla, že riziko krvných zrazenín v žilách je štyrikrát vyššie u pacientok, ktoré liek užívajú, ako u tých, ktoré ho neberú.

Autor: TASR
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť
  • Napíšte nám

 

Čakajte prosím Váša požiadavka sa spracuváva.

VIDEOCVIKY

Všetky videá s cvičením >>

Po Ut St Št Pi So Ne
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Viac

 

UŽITOČNÉ

APLIKÁCIE PRE ŽIVOT

Musíte si prečítať !

Zdravie 05/2013

 Fit a krása

Čistý tréning

Pleť si po pravidelnom športovaní vyžaduje očistu. V opačnom prípade za dobrú postavu zaplatíte suchou pokožkou, akné alebo lupinami.

Hladké riešenie: oholiť

Počas dospievania uprednostnite žiletku pred laserom. Po holení si však nohy nenatierajte olejom. Pred zarastajúcimi chĺpkami vás ochráni píling.

 Zdravie

Výsostne chúlostivé

Majú obézni muži menší penis a cyklisti problém s plodnosťou? Čo sa stane, ak si žena zabudne vytiahnuť menštruačný tampón, a môže otehotnieť pri kúpaní? Spýtali sme sa za vás.

Nedajte sa utopiť

Už pri malej námahe sa zadýchate alebo vám opúchajú nohy? Možno máte slabé srdce alebo vám bije

 

Zdravie 2013/06

Zdravie
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA Pekné bývanie
Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Brejk Mamina Poľovníctvo a rybárstvo
Včielka Zornička Bobík Ohník