Peter Pellegrini mal pred pár rokmi iný rodný list: Prečo zmenil meno?

29. novembra 2014, 11:00
Tip redakcii

Ak by niekto hľadal nového predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho doma v Banskej Bystrici, mohol by byť prekvapený. Nevedel by totiž, či meno na zvončeku naozaj patrí politikovi, alebo jeho menovcovi. Znie síce rovnako, ale píše sa inak.

Peter Pellegrini: Po krátkom pobyte na  ministerstve školstva sa zabýval v kancelárii  predsedu NR SR.

Peter Pellegrini: Po krátkom pobyte na ministerstve školstva sa zabýval v kancelárii predsedu NR SR.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Matej Jankovič

Peter Pellegrini mal kedysi iné meno. Ako je to možné? Na túto zvláštnosť sme sa opýtali aj priamo Pellegriniho, ktorý priznal, že jeho rodina mala donedávna s talianskym priezviskom poriadne patálie. Všetko sa to začalo u praprastarého otca Leopolda Pellegriniho, ktorý sa rozhodol usadiť v okolí Žiaru nad Hronom.

„Potom už začali kreatívne pracovať naši matrikári, ktorí môjmu otcovi napísali priezvisko Pelegríni, ďalšiemu z jeho bratov zase Pelegrín. Traja bratia tak mali každý iné priezvisko,“ hovorí šéf parlamentu, ktorého sestra sa rozhodla uviesť veci na správnu mieru.

Štát skontroloval matriku a spätne vymenil rodinným príslušníkom rodné listy, tentoraz už aj so správne napísaným menom. Asi pred štyrmi rokmi tak prišiel Peter Pellegrini k novému menu s dvomi „l“. Rodičia Petra Pellegriniho Otto (64) a Eva (63) Pellegriniovci sú už na dôchodku.

Trávia ho v príjemnom prostredí horskej obce Králiky, 18 kilometrov od Banskej Bystrice. Na svojho syna sú veľmi hrdí, no zároveň žijú v strachu. Mama nového šéfa parlamentu pani Eva pracovala celý život ako učiteľka v základnej škole. Jeho otec bol automechanikom. Záujmom médií veľmi nadšení nie sú.

Tvrdia, že slávny je ich syn, nie oni. A chcú si zachovať súkromie. „Úspech nášho syna nás, samozrejme, teší. Ale zároveň pociťujem ako matka istý vnútorný tlak a nepokoj, aby mu vydržalo zdravie,“ priznáva. Že niekedy vstúpi do politiky, by si nikdy neboli pomysleli. „Veľmi ho to nelákalo.

Zaujímali ho bežné veci ako každého chlapca. Autá, hudba, tancoval v súbore, hral na akordeóne,“ vymenúva záľuby svojho syna pani Eva. Podľa nej bol Peter odmalička pozitívne naladený: „Bol také naše slniečko. Vo všetkom, čo robil, bol dôsledný. S učením problémy nemal. A dodnes sa neštíti žiadnej roboty.

Keď príde, dokáže porýľovať záhradu, pomôcť nám, s čím potrebujeme.“ Aj keď sa so synom nevídali často, vie, že teraz to bude ešte menej. „Je mi za ním smutno ako každej mame,“ hovorí mama Petra Pellegriniho. V rodine Pellegriniovcov sa však už teraz veľmi tešia na Vianoce. „Príde aj Peter, aj naša dcéra Evka, sviatky tak konečne budeme všetci spolu v kruhu rodiny,“ dodáva.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ban, krš, las 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Peter Pellegrini mal pred pár rokmi iný rodný list: Prečo zmenil meno?
Plus JEDEN DEŇ/ban
krš
las