Redaktori Plus JEDEN DEŇ testovali: Zmizli z kaviarní popolníky?

02. júla 2013, 00:00
Tip redakcii

Redaktori Plus JEDEN DEŇ zisťovali, ako sa v slovenských nákupných centrách dodržiava nový zákon. Ten zakazuje fajčenie v otvorených priestoroch obchodných domov.

Bratislavské kaviarne zívajú prázdnotou.

Bratislavské kaviarne zívajú prázdnotou.

Autor: Plus JEDEN DEŇ, Matej Jankovič

Kávičku si už museli vychutnať bez obľúbenej cigarety! Od prvého júla platí zákon, ktorý zakazuje fajčiť v otvorených priestoroch nákupných centier.

Takže kaviarne a reštaurácie musia mať pre milovníkov nikotínu špeciálne priestory alebo sa musia zmeniť na nefajčiarske. Niektoré podniky sa už hneď v prvý deň platnosti zákona posťažovali, že im strpčil fungovanie.

Bratislava

Väčšina prevádzok v bratislavských nákupných centrách zívala v pondelok prázdnotou. Prevádzkari si to vysvetľovali po svojom. „Začali sa prázdniny, je slnečno a teplo, takže ľudí to láka von,“ vysvetľovali.

„Až v septembri uvidíme, ako nový zákon ovplyvňuje návštevnosť,“ povedali nám v kaviarni v jednom z najväčších nákupných centier. Prevádzkari však dúfajú, že do podnikov, naopak, prídu ľudia, ktorí sa im doteraz pre dym vyhýbali, napríklad rodiny s deťmi.

Nitra

V kaviarni v nitrianskom obchodnom centre, ktorá zakázala fajčenie, všade visia zákazy. Niektorí zákazníci to iba privítali. „Našli sa však aj takí, ktorí pre to od nás odišli,“ posťažovala sa čašníčka Zuzana (27).

Autor: Archív

Trnava

Ešte pred pár dňami najobľúbenejšia kaviareň fajčiarov v obchodnom centre na trnavskom sídlisku Prednádražie zívala v pondelok prázdnotou.

„Zákon platí aj pre nás. Majiteľ nariadil popolníky nevyberať. Každého, kto bol naučený u nás si zapáliť, upozorňujeme, že už sa tu fajčiť nemôže,“ prezradila nám obsluha. Stavebné úpravy pre fajčiarov vraj nebudú robiť. Ostanú nefajčiarskou kaviarňou.

Autor: Archív

Košice

Vyhľadávaná fajčiarska kaviareň v košickom obchodnom centre je tiež nefajčiarska. „Niektorí zákazníci frflali, ale zákon je zákon. Je to však nespravodlivé a pre nás nevýhodné, lebo prídeme o zákazníkov,“ myslia si pracovníci kaviarne.

Lenže tie bary a kaviarne, kde majú kútik pre fajčiarov, majú vchody stále otvorené, takže dym občas cítiť aj mimo nich.

Autor: Archív

 

Anketa

Tomáš (33), Bratislava

Zákon je dobrý, ale fajčiť by mali zakázať v každej prevádzke. Návštevníci budú vyhľadávať kaviarne, kde sa fajčí a vynechajú tie, ktoré dodržujú zákony.

Lenka (22), Bratislava

Pre návštevníkov nákupných centier je zákon určite dobrý, ale prevádzkarom to asi urobí škrt cez rozpočet. Zrejme potrvá dlhšie, kým ľudia opäť začnú chodiť do nefajčiarskych kaviarní.

Adam (21), Nitra

Mne nový zákon prekáža a obmedzuje ma. Budem chodiť do tých kaviarní, kde sa môže fajčiť.

Peter (31) a Veronika (21), Nitra

Nám ten zákon vyhovuje, ale vydržali sme sedieť aj v podniku, kde sa fajčí.

Pavol (28), Stropkov

Toto nariadenie mi veľmi vyhovuje. Prekážalo mi, keď som niekedy v nákupných centrách musel prechádzať cez kúdoly dymu.

Juraj (32), Trnava

Som fajčiar, ale neprekáža mi, že si v kaviarni nákupných centier nezapálim. Kaviarne nevedeli zabezpečiť, aby sa cigaretový dym nešíril.

Monika (43), Košice

So sprísnenými podmienkami pre fajčiarov v nákupných centrách úplne súhlasím. Nevidím dôvod, aby ničili zdravie okrem seba aj iným.

Jozef (18), Trnava

Aj mne fajčenie v nákupných centrách prekážalo. Veď tam chodí veľa detí a nefajčiarov. Kto si chce zapáliť, nech ide von.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/pb, ds, fer, pror 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Redaktori Plus JEDEN DEŇ testovali: Zmizli z kaviarní popolníky?
Plus JEDEN DEŇ/pb
ds
fer
pror