Pod Matovičom sa trasie stolička: Poslanci by ho mandátu zbavili!

21. septembra 2016, 17:05
Tip redakcii

To, že som nepozastavil živnosť, neznamená, že reálne podnikám, povedal dnes na tlačovej besede líder OĽaNO Igor Matovič.

Matovič na tlačovke zvolanej pri príležitosti kauzy podnikania.

Matovič na tlačovke zvolanej pri príležitosti kauzy podnikania.

Autor: Plus 7 dní

V súčasnosti má aktivovanú živnosť, čo je v rozpore so zákonom, keďže je poslancom. Napriek tomu sa Matovič obracia na Ústavný súd SR, lebo tvrdí, že počas aktívnej živnosti nevystavil ani neprijal žiadnu faktúru. Trvá na tom, že šesť rokov nepodniká a zákon teda neporušuje.

„Platí ústavný zákon, podľa ktorého verejný funkcionár nesmie podnikať. Obchodný zákonník podnikaním rozumie sústavnú činnosť vykonávanú samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku,“ povedal Matovič s tým, že i napriek tomu, že mal živnosť na papieri aktívnu, reálne nepodnikal.

Dodal, že už v minulosti Najvyšší súd SR rozhodol, že podnikanie je podnikaním až vtedy, keď živnostník aktívne vykonáva podnikateľskú činnosť. Preto aj na základe tohto príkladu sa poslanec Matovič obracia na Ústavný súd SR. Ako povedal, počas obdobia, keď mal podľa jeho slov z nedbanlivosti aktívnu činnosť, neprijal, nevystavil nijakú faktúru.

Podľa neho je to ako s vodičským preukazom. "To, že niekto má vodičské oprávnenie ešte neznamená, že vedie motorové vozidlo. Takisto je to so  živnostenským listom. Ak ho niekto má, neznamená, že podniká. Nepodnikám a obrátim sa na Ústavný súd," vyhlásil. Podľa neho má platiť, že poslanec nesmie podnikať, a nie že nesmie vlastniť živnostenské oprávnenie.

„Väčšina v tomto parlamente, Smer-SD, SNS a Most-Híd môžu rozhodnúť, kto kedy podniká,“ dodal. „Nazdávam sa, že je to zvrátené,“ reagoval na to, že poslanci NR SR budú môcť hlasovaním rozhodnúť, či bolo jeho podnikanie nezákonné a či ho na základe toho zbavia poslaneckého mandátu. „Keď niekto chce vysloviť stratu mandátu, zákon o ochrane verejného záujmu hovorí, že najprv dostane funkcionár pokutu, ak sa to stane druhýkrát, tak mu zoberie mandát,“ povedal.

Vo veci dnes Alena Krempaská a Peter Weisenbacher podali podnet na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. "Opätovne sme dokázali, že pán podnikateľ a poslanec Matovič opakovane porušil zákon," povedal Weisenbacher. Preto by sa mal podľa neho vzdať mandátu a nezaťažovať výbor potrebným vyšetrovaním. "Ak ho nezloží sám, tak predpokladám, že poslanci budú rešpektovať zákon a mandátu bude zbavený," povedal.

Matovičov prípad má riešiť výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý ho už raz pre živnosť pokutoval. Ak výbor uzná Igora Matoviča opäť vinným z porušenia ústavného zákona o konflikte záujmov, líder hnutia OĽaNO-NOVA by mohol prísť o poslanecký mandát. Hlasovať má o tom plénum parlamentu.

Aby líder OĽaNO-NOVA prišiel o kreslo, muselo by za to hlasovať aspoň 90 poslancov. Podľa nálad v koaličných a opozičných kluboch sa ukazuje, že by sa potrebných 90 hlasov na odobratie mandátu mohlo v pléne nájsť. Matovič by v takom prípade mal ešte možnosť obrátiť sa následne na Ústavný súd.

Ako by hlasovali poslanci?

"Pokiaľ je to v súlade s ústavou, tak áno. Zákony platia pre každého rovnako. Aj na pána Matoviča, aj na Bugára. My nie sme nadľudia, zákony platia pre každého. Zákon je jednoznačný, prvýkrát dostane pokutu, druhýkrát príde o mandát," povedal predseda Mosta-Híd a podpredseda parlamentu Béla Bugár na otázku, či Most-Híd zahlasuje za odobratie mandátu.

"Ak sa preukáže, že poslanec Matovič porušil povinnosti, ktoré stanovuje pre výkon poslaneckého mandátu ústavný zákon, poslanecký klub Smer–SD očakáva, že voči sebe vyvodí politickú zodpovednosť a sám sa vzdá poslaneckého mandátu. Igor Matovič nemôže presviedčať verejnosť, že zákony sú tu pre ostatných a pre neho nie. Zákony platia pre všetkých rovnako," uviedol predseda klubu Smeru-SD a podpredseda parlamentu Martin Glváč.

Šéf klubu SNS Tibor Bernaťák tiež naznačil, že národniari zahlasujú za stratu mandátu. "Ctíme si zákon a budeme hlasovať v súlade s ústavným zákonom," povedal pre TASR. Ústavu SR bude rešpektovať aj opozičný klub Sme rodina. "Budeme chrániť opozíciu a jej poslancov. Ale ak sa preukáže flagrantné porušenie ústavného zákona, budeme rešpektovať ústavu. Ak tá bude hovoriť, že má (Matovič, pozn. TASR) ísť preč z parlamentu, tak zahlasujeme v súlade s ústavou," povedal líder hnutia Boris Kollár.

ĽSNS nevylúčila, že zahlasuje za odobratie mandátu, ale skôr ako rozhodne výbor, to riešiť nemieni. "Poslanecký klub ĽSNS v tejto veci počká na rozhodnutie príslušného výboru," uviedol predseda strany Marian Kotleba.

Šéf klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka za Matovičom stojí. "Je to nafúknuté. Igor Matovič nepodniká, nevyvíja podnikateľskú činnosť. Nemyslím si, že to pôjde do dôsledkov, ktoré sa fabulujú. Nech sa postupuje podľa platných zákonov. Ja nebudem hlasovať za to, aby stratil mandát," povedal. Ani v klube SaS sa nateraz neprikláňajú k odobratiu mandátu. "Je tu viacero odborných argumentov, ktoré hovoria, že by sme sa nemali prikloniť k takto tvrdému opatreniu," uviedla šéfka klubu SaS Natália Blahová. V klube stále o prípade diskutujú.

Dôležitý je postoj Matoviča

Nezaradený poslanec a bývalý šéf výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý poukázal na to, že podľa ústavného zákona o konflikte záujmov je pri druhom porušení zákona pokuta a strata mandátu. "Cieľom toho je, aby si milionárski politici nemohli dovoliť porušovať zákon len preto, že pre nich pokuty nič neznamenajú," vysvetlil. Otázne podľa neho je, či podozrenia z porušenia zákona sú také dôležité, aby pre ne prišiel o mandát.

"Pre mňa sú dôležité fakty, možno to vyvráti. Ale tiež je dôležitý Matovičov postoj. Lebo ak jeho postoj má byť taký, ako to, čo predviedol pri rokovacom poriadku, že vyhlásil, že on bude robiť v parlamente, čo chce bez ohľadu na rokovací poriadok a bude platiť pokuty, lebo pre neho ako milionára to nič neznamená, tak potom sa pre mňa zvyšuje spoločenská nebezpečnosť jeho konania," povedal Beblavý s tým, že Matovič takýmto odkazom hovorí ľuďom, že milionári môžu robiť, čo chcú aj v politike.

 
Autor: TASR, SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Pod Matovičom sa trasie stolička: Poslanci by ho mandátu zbavili!
TASR
SITA