Pollák ako splnomocnenec končí: Odborníci dvíhajú varovný prst

27. februára 2016, 11:00
Tip redakcii

Nešetrí chválou. Tak poslanec Peter Pollák (OĽaNO) hodnotí svoje vyše 3–ročné pôsobenie v úrade rómskeho splnomocnenca, kde sa jeho práca s blížiacimi sa voľbami končí. Odborníci z občianskych združení sú však pri jeho výkone skromnejší. Čo mu odkazujú?

Pollákovo pôsobenie v úrade splnomocnenca sa blíži ku koncu.

Pollákovo pôsobenie v úrade splnomocnenca sa blíži ku koncu.

Autor: Emil Vaško

Pollák tvrdí, že v úrade urobil maximum. „Realizovali sa aktivity v takých rozmeroch, ako tu doteraz neboli,“ vysvetlil a dodal, že aj keď bol závislý od rozhodnutí vlády, urobil sa výrazný pokrok. Ako jeden zo svojich úspechov uvádza i to, že získal z Bruselu peniaze. „Sme jediná krajina v EÚ, ktorá dostala peniaze na Rómov a ostali jej,“ povedal s tým, že v minulosti nám Únia peniaze zobrala.

Podľa Vladimíra Rafaela z Občianskeho združenia EduRoma však balík vybavila ešte vláda Ivety Radičovej. „Problémom však je, že dnes vôbec nie je jasný kľúč, podľa ktorého sa obciam a mestám rozdeľovali,“ povedal Rafael.

Keď príde na otázky rómskej reformy, tam už Pollák taký sebavedomý nie je. Na internete je stále doteraz nedokončený dokument Rómska reforma a zo 6 bodov sú rozpracované len 2. „Postavili sme komunitné centrá, základné a materské školy. Naštartovali sme majetkové vyrovnanie pozemkov v rôznych lokalitách. A aj keď to tam nie je napísané, je to rómska reforma,“ vyratúva úspechy Pollák.

„Rómska reforma? Nič také nikdy neexistovalo a neexistuje, išlo iba o politický marketing,“ zhodnotil Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku. Pozitívum úradu splnomocnenca vidí v novom nastavení čerpania eurofondov pre Rómov a vo vypracovaní nových akčných plánov k stratégii integrácie Rómov.

„Ich realizácia však ostane až na budúcu vládu,“ dodáva. To, že Pollák nepresadil žiadnu legislatívnu zmenu na lepšie postavenie Rómov, potvrdzuje aj Rafael. „Všimnite si, ako pred voľbami hádže jednu tému za druhou. Napríklad vzdelávanie, ktoré počas 3 rokov vôbec nevyriešil,“ povedal.


FOTO: Daniela Pirschelová

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Veronika Pittnerová, Daniela Pirschelová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Pollák ako splnomocnenec končí: Odborníci dvíhajú varovný prst
Plus JEDEN DEŇ/Veronika Pittnerová
Daniela Pirschelová