Postarala sa o priateľa? V Piešťanoch zarobil Zmajkovičovej asistent

14. novembra 2014, 09:00
Tip redakcii

Tak tomu sa povie neuveriteľná náhoda. Ján Majling, asistent a dobrý priateľ poslankyne Renáty Zmajkovičovej, poskytoval právnické služby piešťanskej nemocnici, v ktorej bola Zmajkovičová šéfkou dozornej rady a s ktorou sa spája nákup predraženého CT prístroja. A aby toho nebolo málo, Majling radil aj v nemocnici v Trnave, kde je poslankyňa krajskou predsedníčkou strany Smer.

Elegantná dvojica:  Poslankyňa Renáta  Zmajkovičová a jej kamarát,  právnik Ján Majling.

Elegantná dvojica: Poslankyňa Renáta Zmajkovičová a jej kamarát, právnik Ján Majling.

Autor: Archív

Zmajkovičovej asistent a advokát Ján Majling uzavrel s Nemocnicou Alexandra Wintera v Piešťanoch od 1. 8. 2013 do 31. 7. 2014 zmluvu na poskytovanie právnych služieb.

Bolo to v čase, keď v dozornej rade sedela Renáta Zmajkovičová. Za služby dostával paušálnu mesačnú odmenu 1 400 eur. Zmluvu podpisovala Mária Domčeková, ktorá bola ako riaditeľka nemocnice aj pri nákupe predraženého CT prístroja.

V auguste Majlingovi zmluvu predĺžili do konca roka 2014. Riaditeľka akékoľvek zvýhodnenie odmietala aj s tým, že firma prešla verejným obstarávaním. Veľký výber však v nemocnici zrejme nemali. Ako totiž uviedli, „na súťaži sa zúčastnil 1 uchádzač“.

Majlingovi sa však darí aj v ďalšej nemocnici v Trnavskom kraji, kde je Zmajkovičová predsedníčkou strany Smer. Zarobiť mu dala Fakultná nemocnica v Trnave na čele s Martinom Tabačekom, a to 10 080 eur. Nejde zároveň o prvú jeho zákazku v trnavskej nemocnici. V júli 2013 s ním nemocnica totiž opäť uzavrela zmluvu na poskytovanie právnických služieb za 1 400 eur mesačne, pričom to bolo bez verejného obstarávania.

„Fakultná nemocnica Trnava uzavrela na základe prieskumu trhu s Advokátskou kanceláriou JUDr. Ján Majling, s. r. o., zmluvu na určitý čas,“ napísal hovorca nemocnice Stračiak s tým, že pripravujú výberové konanie. To sa však zdržalo o viac ako rok. Podľa hovorcu ich zdržal rozsah služieb.

K objednávkam sa vyjadril aj advokát Ján Majling: „Jediný dôvod, pre ktorý poskytujeme právne služby u všetkých našich klientov, je, že právne služby vykonávame kvalitne a odborne v zmysle zákona o advokácii, a to už vyše 11 rokov.“

Okrem právnickej agendy si advokát zarába aj ako asistent. Najskôr pracoval pre poslanca za Smer Mariána Kovačócyho a momentálne pre Zmajkovičovú, od ktorej dostáva mesačne 850 eur.

K celej záležitosti sa vyjadrila aj bývalá podpredsedníčka parlamentu a dnes už radová poslankyňa, ktorá akékoľvek zvýhodnenie odmieta: „Z výkonu mojej funkcie som nemala žiadnu právomoc a ani som nijako nemohla zasahovať do výberu a obstarávania akýchkoľvek služieb.“

Kto je Ján Majling

Advokát Ján Majling nie je v politických kruhoch žiadny nováčik. Asistenta robil najskôr smerákovi Mariánovi Kovačócymu a v súčasnosti v parlamente pomáha Renáte Zmajkovičovej. Majlingova advokátska kancelária rozhodne nemá problémy pri získavaní štátnych zákaziek.

Okrem poradenstva v piešťanskej a trnavskej nemocnici si finančne prilepšil aj poskytovaním právnych služieb pre rôzne úrady práce či Inšpektorát práce v Trnave. Okrem toho, že je Zmajkovičovej asistent, je zároveň aj jej veľmi dobrý priateľ. Pravidelne sa spolu zúčastňujú na plese v Trnave a podľa fotografií na Facebooku trávia spoločný čas aj mimo zamestnania.

Nemocnica v Trnave

Ján Majling poskytoval právnické služby trnavskej nemocnici viackrát. Podľa poslednej objednávky mu nemocnica platí 1 400 eur mesačne a vybrali si ho bez verejného obstarávania. V nemocnici je riaditeľom Martin Tabaček, ktorý je, ako sme nedávno informovali, kamarát s manželom bývalej ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej a chodia spolu hrávať golf.

Nemocnica v Piešťanoch

Právnické služby poskytuje Majling aj v piešťanskej nemocnici, ktorá sa zviditeľnila predraženým CT prístrojom. Rovnako ako vo Fakultnej nemocnici v Trnave, aj tu mu dávajú 1 400 eur mesačne. V dozornej rade tu dlho pôsobila Renáta Zmajkovičová, ktorej robí Majling asistenta a je jej dobrý priateľ.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/VERONIKA PITTNEROVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Postarala sa o priateľa? V Piešťanoch zarobil Zmajkovičovej asistent
Plus JEDEN DEŇ/VERONIKA PITTNEROVÁ