Pred voľbami bude ešte horúco: V KDH zavládla panika

20. februára 2016, 13:00
Tip redakcii

Majú hlavu v smútku. Opozičná strana KDH bojuje posledné mesiace s nízkymi preferenciami a najnovšie jej ranu udelila aj RTVS. Do hlavných diskusií ju totiž nezaradila k najsilnejším politickým stranám, ktoré už sedia v parlamente, ale k tým, ktoré sú na hranici zvoliteľnosti. Šéf KDH Ján Figeľ by si tak mal zmerať sily s Marianom Kotlebom (ĽS Naše Slovensko) či Borisom Kollárom (Sme rodina), čo zrejme odmietne.

Šéfovi KDH sa nepáči, ku komu ho posadili na predvolebnú diskusiu.

Šéfovi KDH sa nepáči, ku komu ho posadili na predvolebnú diskusiu.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Vlado Benko jr.

Figeľovi kresťanskí demokrati sa v posledných prieskumoch z opozičného lídra dostali na 4. pozíciu. Aj keď si ju podľa bežných prieskumov agentúr držali, verejno- právna televízia ich zaradila do diskusie so stranami, ktoré sú preferenčne veľmi nízko. Rozvrh diskusií televízia poslala aj stranám a práve tam padla kosa na kameň. KDH totiž rozdelenie poriadne nahnevalo.


Ján Figeľ má vyhrady voči predvolebnej diskusii s Borisom Kollárom ...
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

„Veríme, že nedopatrením bola druhá najväčšia parlamentná strana zaradená do diskusie aj s mimoparlamentnými, ktoré nezískali legitimitu zatiaľ v žiadnych voľbách,“ napísal šéf volebného štábu Dárius Hatok. Podľa našich informácií Ján Figeľ dokonca uvažuje, že ak televízia rozdelenie nezmení, diskutovať nepríde.

„Obraciame sa listom na generálneho riaditeľa RTVS, v ktorom žiadame nápravu prerozdelenia. Dúfame, že toto chybné prerozdelenie bude napravené podľa politickej reality, ako rozhodli voliči v slobodných a demokratických voľbách v roku 2012,“ vysvetlil Hatok s tým, že v posledných komunálnych voľbách 2014 boli druhou najúspešnejšou stranou.

Televízia vo svojich pravidlách volebného vysielania však uvádza, že rozdeľovanie strán do diskusií robila na základe priemeru 4 prieskumov, ktoré si špeciálne na tento účel objednala u renomovaných agentúr. A tam aj keď tesne, ale predsa Matovičova strana predbehla stabilné KDH, ktoré je na scéne už 26 rokov.


... rovnako za jeden stôl si nechce sadnúť ani s Mariánom Kotlebom.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

„Súčasťou pravidiel je aj systém rozdelenia kandidujúcich strán do diskusných relácií, pričom všetky subjekty podpisom svojho štatutára zobrali tento postup na vedomie, KDH tak urobilo bez akýchkoľvek výhrad. Aj preto sa nedáme zaťahovať do predvolebného súboja,“ reagovala Dominika Šulková z RTVS.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/vip 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Pred voľbami bude ešte horúco: V KDH zavládla panika
Plus JEDEN DEŇ/vip