Pri predaji bytu či domu pozor: Preklepnite si aj realitku

10. apríla 2013, 21:00
Tip redakcii

Plánujete predať alebo kúpiť byt či dom? Dobrou správou je, že ceny nehnuteľností sú u nás stále priaznivé. Navyše banky sa práve teraz na jar predháňajú v poskytnutí najvýhodnejšej pôžičky. Pozor však, aby ste si vybrali správne.

KUPUJETE BYT?: Oplatí sa obrátiť na odborníkov. No aj medzi nimi dobre vyberajte.

KUPUJETE BYT?: Oplatí sa obrátiť na odborníkov. No aj medzi nimi dobre vyberajte.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/MATEJ KALINA

Slovenský realitný trh žije. Na odbyt idú predovšetkým dvoj- a trojizbové byty. Za jednu izbu sme pritom ochotní dať viac než 30-tisíc eur.

Šetríme však na odborných poradcoch. A to sa môže mnohým z nás vypomstiť.

„Na Slovensku si polovicu nehnuteľností predajú ľudia sami. Ak by to však riešili cez realitnú kanceláriu, podstúpili by menšie riziko. Keď sa ani predávajúci, ani kupujúci nevyznajú v právnych otázkach, je rozumné obrátiť sa na odborníka,“ odporučil realitný expert Richard Churý.

Zverte sa nezávislým

Podozrivá by vám mala byť napríklad veľmi nízka cena nehnuteľnosti. Pri kúpe či predaji však môžu na vás čakať aj iné nástrahy vrátane samotnej realitky. Ako zistíte, ktorá je seriózna?

Spoznáte ju predovšetkým podľa počtu ponúk i toho, ako sa predstavuje jej maklér a aká je o nej verejná mienka. Okrem toho kvalitná realitná kancelária by vám mala vedieť poradiť aj pri možnostiach financovania kupovanej nehnuteľnosti.

„Pokiaľ je niekto zamestnancom banky, tak je pochopiteľné, že vám predstaví predovšetkým jej produkty. Preto by som odporúčal nezávislých finančníkov. Tí urobia prieskum trhu na mieru a vyberú najideálnejšiu hypotéku pre vás,“ uviedol finančný expert Kamil Bučo.

Zásady výberu nehnuteľnosti

 • Kupujte radšej byt v novostavbe.
 • Vyberte si nehnuteľnosť s perspektívou, že ju bez problémov dokážete o 5 až 10 rokov predať.
 • Kupujte v dobrej lokalite a za dobrú cenu.
 • Overte si náklady na správu bytu a informácie o vkladoch do fondu opráv.
 • Pri výbere sa riaďte rozumom, nie náladami a pocitmi.

Čo má byť v zmluve

 • Všetky potrebné a overené informácie o predávajúcich a kupujúcich, ako aj o nehnuteľnosti.
 • Zmluvne upravený spôsob vyplatenia kúpnej ceny.
 • Ochrana pred skrytými a nevýhodnými formuláciami.
 • Jednostranné odstúpenie od zmluvy jednej i druhej strany.
 • Ochrana pred chýbajúcimi informáciami o možných skrytých ťarchách – napríklad záložnom práve, exekúcii, záväzných podmienkach spoluvlastníkov a podobne.

Aká investícia sa oplatí

 • Najlepšie je investovať do dobrej pôdy, dobrého pozemku.
 • Rýchlu návratnosť majú malé byty v dobrej lokalite, vhodné na prenájom.
 • Zaujímavou investíciou môžu byť aj administratívne priestory v centrách miest určené na prenájom.


infografika: MAREK KOVÁČIK

Aké byty sú žiadané

Do jednoizbového bytu sme ochotní investovať 65-tisíc eur, do dvojizbového 75-tisíc eur. Priemerná investícia pri 3-izbovom byte predstavuje 104-tisíc eur. Najväčší záujem na Slovensku je v súčasnosti práve o byty s troma izbami – uprednostňuje ich 37 percent ľudí.

Dvojizbové a štvorizbové byty preferuje 26 percent či 25 percent záujemcov. Najvyššia cena za štvorcový meter je však pri jednoizbovom byte.

V rámci trojizbového bytu uprednostňujeme výmeru od 65 do 75 štvorcových metrov, prípadne nad 75 štvorcových metrov. Pri dvojizbovom byte sa uspokojíme s výmerou od 45 do 55 štvorcových metrov. Štvorizbový byt by mal ponúkať plochu s rozlohou aspoň 90 štvorcových metrov.

Pozrite si úrok

Dostupnosť bývania bude podľa finančníkov rásť aj v najbližších mesiacoch. Finančné domy sa totiž už tradične pripravujú na jarné akcie spojené so znižovaním úrokov pri hypotékach a úveroch na bývanie. Aj malé rozdiely znamenajú v konečnom dôsledku úspory tisícok eur.

Napríklad pri hypotéke vo výške 50-tisíc eur s ročným úrokom 3,3 percenta vrátite po dvadsiatich rokoch banke 68,6 tisíca eur. Pri úročení štyrmi percentami za rok to však už bude o 4,6 tisíca eur viac.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ŠTEFAN MESÁROŠ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Pri predaji bytu či domu pozor: Preklepnite si aj realitku
Plus JEDEN DEŇ/ŠTEFAN MESÁROŠ