Primátor Partizánskeho Jozef Božik: Rasista či spasiteľ?

10. septembra 2012, 12:00
Tip redakcii

Niektorí ho obviňujú, že je rasista. Primátor Partizánskeho Jozef Božik (36) však tvrdí, že ľudí delí iba na slušných a neslušných. Na ochranu tých slušných odštartoval petíciu. Sľubuje si od nej, že pomôže vyriešiť neudržateľnú situáciu – nielen v jeho meste.

JOZEF BOŽIK (36):
Spoluobčanom som
sľúbil, že slušní ľudia
nebudú doplácať
na neslušných.

JOZEF BOŽIK (36): Spoluobčanom som sľúbil, že slušní ľudia nebudú doplácať na neslušných.

Autor: MARTIN KUKUČKA/PLUS Jeden deň

Po tom, ako situácia s asociálmi na Nábrežnej ulici nabrala na obrátkach a do štyroch bytoviek, kde žije veľká komunita Rómov, sa bojí vkročiť už aj poštárka, primátor jej pridelil ochranku. Aby toho nebolo málo, ešte predtým prepadli seniora priamo v centre mesta, vykradli byt, v ktorom boli v tom čase jeho obyvatelia a minulý týždeň zbili taxikára, ktorý nechcel nič viac, iba peniaze za službu.

„Petícia prišla päť minút po dvanástej. Je výzvou pre celé Slovensko, aby sa zobudilo, ale hlavne, aby politici v Bratislave vedeli, že sa život nekončí za hlavným mestom. A že okrem investícií do diaľnic a priemyselných parkov je dôležité, aby sa ľudia cítili bezpečne. Slušní ľudia sú akoby v menšine. A to len preto, že asociáli sa cítia byť zákonom chránení,“ vyhlásil Božik. Obvinenia z rasizmu odmieta. „Problémy sa však netýkajú iba jedného etnika. Aj medzi Rómami je veľká skupina slušných ľudí,“ vysvetľuje primátor, ktorý zároveň patrí medzi posledných funkcionárov dnes už zanikajúceho HZDS. V Partizánskom sa ako poslanec angažuje už od roku 1994.


PLOT NA NÁBREŽNEJ: Oddeľuje problematickú časť mesta.
Foto: MARTIN KUKUČKA/PLUS Jeden deň

Pochod s ochranou

Prvý deň petície priniesol stovky podpisov, pridali sa k nej aj primátori Handlovej a Žiaru nad Hronom. Božik chce osloviť svojich kolegov primátorov a starostov prosbou o pomoc. Verí, že petícia bude úspešná a vyústi do rozhodnutia parlamentu, ktorý schváli potrebné zákony - napríklad zníži hranicu trestnej zodpovednosti na 12 rokov.

Už 29. septembra sa uskutoční pochod slušných ľudí v Partizánskom. Vyhnúť by sa nemal ani problematickej Nábrežnej ulici. Podľa primátora pochod vyjadruje zápas s asociálmi na celom Slovensku, „aby sa nestrácali lesy, nerúbali národné parky, nemizli poklopy z ciest, nekradli medené drôty a nebola ohrozená bezpečnosť na cestách i železnici. Aby každý farmár a záhradkár, ktorý si dopestuje úrodu, sa o ňu nemusel báť.“ Poriadok počas pochodu má zabezpečovať posilnená ochrana.

K dispozícii budú všetci policajní psovodi a pohotovostné útvary. „Ak dokážu ustrážiť futbalové zápasy, tak verím, že polícia ochráni aj občanov, ktorí chcú pokojným, slušným, mierovým pochodom upozorniť na problém, ktorý je naozaj celospoločenský,“ uzavrel Božik.

Kto je Jozef Božik?

Do politiky vstúpil ako 18-ročný, v roku 1994 sa stal mestským poslancom v Partizánskom a bol ním štyri volebné obdobia. Od začiatku svojej politickej dráhy je členom HZDS, v roku 2000 sa stal dokonca jeho podpredsedom. Po volebnom neúspechu v roku 2010 vyzval Vladimíra Mečiara na odchod, jeho reakcia však bola vraj odmietavá. „V ušiach mi navždy zostanú slová, ktoré povedal na okresnom sneme v Partizánskom, že HZDS tu bude vždy, aj keď členom zostane iba on so svojimi vnukmi. Aj keď ich bude iba sedem, to vraj bude stačiť,“ povedal Božik v rozhovore pre časopis Extra Plus. Dnes tvrdí, že šancu na záchranu HZDS premeškalo a malo by ukončiť svoju existenciu.

Napíšte nám váš názor na primátora Božika!

Formulár otázok a odpovedí

 

Alena 30.09.2012 12:36
Vdacime panu bohu za nasho primatora. Pan Bozik dakujeme
 
richard 30.09.2012 12:41
držim vam palce pan primator
 
Lenka 27.09.2012 11:13
Držím palce. Konečne sa k niečomu takému niekto odhodlal. Aj keď je otázne, či to nejaké riešenie bude. Týmto pochodom a petíciou sa aspoň poukáže na stále sa rozrastajúci problém, ktorý vzniká na Slovensku celoplošne. Nemyslím tým len asociálov v našom meste, ale v akejkoľvek obci majú problém s týmito ľuďmi. Medzi bielymi sa nájdu taktiež veľmi problémoví ľudia, rovnako, ako medzi rómami alebo inými etnickými skupinami sa zase nájdu slušne žijúci ľudia, ktorí pracujú, slušne žijú a rodinné prídavky a invalidné dôchodky nevnímajú ako zárobkovú činnosť. Prečo moja 82-ročná babka, ktorá celý život pracovala a vychovala sama štyri deti, nedostala nárok na príspevok od štátu, aby ju jej vlastná dcéra mohla doopatrovať, ale róm, ktorý nemá vychodenú základnú školu, lopatu videl len z diaľky, nemá problém si vybaviť nič. A to je len slabý príklad. Nehovoriac o tom, akí sú drzí, dotieraví, nepoznajú hanbu ani úctu k ľuďom (ČESŤ výnimkám). Toto celé vnímam pozitívne, aj keď sa tým možno nič nevyrieši, ale aspoň sa veľkým ukázovakom ukáže na PROBLÉM! Mali by sme sa všetci nad sebou zamyslieť, či aj naďalej sa chceme nechať utláčať my, diskriminácia je už podľa mňa opačná, diskriminovaní sú len a len slušní ľudia. Treba uzákoniť normy, ktoré budú platiť pre všetkých rovnako, bez rozdielu, a nie, aby sa ich držal iba niekto a druhým to prejde. A to nehovorím len o problémoch rómov. Sú aj bieli, ktorí robia to isté a možno aj horšie. Ten pochod je proti asociálom, nielen proti rómom.
 
Ludovit Brezovsky 15.09.2012 12:19
Vdaka bohu za rozumneho cloveka! Nech si farizeji v parlamente z neho beru priklad - neschovavat sa za frazy, ale riesit problemy !
 
Daša 14.09.2012 11:23
Pán primátor súhlasím s tým čo robíte pre svojich občanov. Myslím že viacerí by mali nad tým pouvažovať a začať konať.
 
čitatel 14.09.2012 11:22
Vážený pán primátor, velmi súhlasím s Vaším postojom k praci primátora a vážim si všetko, čo pre mesto robíte. Nazvať Vás "kulturnym referentom" môže len úbohý človek, ktorého doba skončila nežnou revolúciou. Nech sa Vám darí a držím Vám palce!!!
 
Ing. Ondrej Krug 14.09.2012 11:20
Držím palce pán primátor. Ako povedal niekto múdry: "Svet nebude zničený zlými, ale tými ktorí sa na nich dívajú a nič neurobia."
 
Gitka 12.09.2012 12:02
Vážený pán primátor! Úplne vo všetkom súhlasím.Diskriminovaní sú slušní ľudia a tí ostatní vždy dostanú, čo chcú. Držím palce. Gitka
 
Monika PE 12.09.2012 12:02
Pánovi primátorovi posielam veľké ďakujem.Som z Partizánskeho a viem,ako sa tu ťažko žije s asociálmi.Bývam blízko Osobitnej školy,ktorú navštevujú deti z asociálnych rodín a len neveriacky točím hlavou,ako je možné,že také deti chodia do školy s deťmi zdravotne postihnutými,ktoré pri nich len trpia.Ťažko je prejsť po námestí,keď sú plné lavičky rómov, ktorí vás obťažuju svojim biznisom s drogériou.A so svojimi deťmi mám strach prejsť na bicykli po hrádzi z Luhov na Šípok.Je to len málo z toho,čo tu spomínam.Petícia podpísaná.Už nás čaká len pochod.Držím palce!
 
Maria Hillova 12.09.2012 07:25
Vazeny pan primator, ste HRDINA!!! Velmi si Vas vazim a nielen ja,vsetci nasi znami.mate nasu plnu podporu. Vasu iniciativu by mali podporit vsetci primatori a starostovia,ved v kazdom meste,obci je problem s neprisposobivymi asocialmi a nic sa neriesi.Skoda,ze peticiu nemozno podpisat aj v nasom meste-Pezinku,urcite by na nej bolo vela podpisov. S uctou,Vasa sympatizantka M.Hillova
 
za.... 12.09.2012 07:25
za..Konecne dobra sprava drzim VAM palce ,dufam ze aj ostatne mesta sa zobudia.
 
LM 11.09.2012 22:52
Poriadok v meste maju na starosti primator,velitel statnej policie,velitel mestskej policie,ak to nezvladaju nech odstupia zo svojich funkcii.
 
Jozef Gregor 11.09.2012 22:52
zlodej kričí chyťte zlodeja. HZDS rozkladlo republiku tak ako romovia rozkradaju a ničia všetko čo im pride pod ruky. Pán Božik mal pochodovať už vtedy ked bolo pri válove jeho HZDS.
 
Jozef Gregor 11.09.2012 22:53
Myslím že Pán Primátor Božik sa rozhodol konať správne. Aj keď je rozdiel aj v romskych komunitách , nájdu sa medzi nimi aj slušné komunity aj ked bohužial málo. V súčastnom trende vývoja populácie bohužial romovia ovládajú štatistiky . Pochod mestom je úplné zbytočný ,pretože každá vláda od vzniku republiky riešila problém s romami a k ničomu nedospela. Nič sa nevyriešilo nielen v PE ale na celom Slovensku. Riešenie situacie by som dal do kompetencie mestkého zastupitelstva ale tvrdé zákony platiace pre každeho občana nielen róma ale aj každeho občana musí schvaľovať parlament a vláda. Je smutné že socálne dávky pre romov su celoživotným živobytím pre nich a je to pre nich biznis. Parlamentna strana HZDS Pána Primátora bola tiež v parlamente a čo urobila s romami? NIČ : ničovske nič. a kradli viac ako cigáni a mimochodom budu aj pochody v mestách aby hzds vratilo štátu čo mu patrí? Nie je jedno či kradnu cigani alebo naši politici?
 
R.K. 11.09.2012 21:41
nezastavam si ludi ktori narbili zle na 205 na nabreznej ..ale ako medzi romamy tak aj medzi neromamy sa najdu aj dobry aj zly a najhorsie teraz natom vsetkom je ..ze vsetkych romov hadzu do jedneho vreca ...uz mi to pripada ako by sme boli za cias Hitlera !! len aby sa nestalo ze zlo bude dalej zlo cinit ..vy si vsetci myslite ze ked teraz bude pochod a da sa povedat ze neviny aj medzi tymi co ziju na 205 ...tak co sa stane potm? situacia sa vyriesi ? ja si myslim ze nie..jedine co sa vyriesi bude to ..ze sa bude pachat dalsie zlo..pan primator vsetko vzal do vlastnych ruk bez toho aby si uvedomil ..ze takto sa problemy neriesia na to su plicajti ktori taketo situacie riiesia ..je mi luto ..ze na Slovensku vladne strasna diskriminacia....darmo bude rom vystudovany, slusny, atd...aj tak je to rom a vzdy sa bude nanho poukazovat!!! Do vsetkeho tahate nevinych ..lebo ani jeden si neuvedomujete ....ze nie kazdy rom napadol postarku ...a za par romov budu trpiet neviny ..takto ked biely ublizi romovy tak to neriesi nik a rychlo sa proces uzavre ...neviem co dodat asi len tolko ..ze mi je luto ....ako dospelí ludia dokazu riesit problemy..
 
Janek zo spiša 11.09.2012 21:21
Pan primátor držím palce ale je to boj s veternými mlynmi veľa trpezlivosti a pevných nervov ........
 
Ján 11.09.2012 21:22
Takýto postoj má urobiť každý starosta,primátor a poslanec.
 
Július Šípok 11.09.2012 21:22
Celá táto polemika a pochody v Partizánskom absolútne nič nevyriešia. Je to len populistický ťah jedného "primátora", ktorý podľa názoru dosť veľkej skupiny občanov mesta, jeho voličov, stal sa skôr kultúrnym referentom, ako primátorom. Nie je to myslené ako útok na jeho osobu, keďže nie som z Partizánskeho, len tam pracujem a je mi v zásade jedno kto tam primátoruje. V niektorých bodoch súhlasím s renčou123. Pokiaľ nie je komplexné riešenie čo s neprispôsobivými spoluobčanmi nič sa nevyrieši. Kto nájde na tento problém optimálne riešenie, nech je to kdekoľvek na svete, zaslúži si min. Nobelovú cenu. Slušné riešenie - nie plyn a guľky!!! A ja silno pochybujem, že nejaký pochod kdesi v malom okresnom meste dokáže niečo v tomto smere vyriešiť. Jedine to, že na pár dní niekto upúta na seba pozornosť a v správnom čase to využije v svoj prospech, ako pozitívne PR.
 
DOCTOR 07 11.09.2012 21:22
CHCEM SA PODAKOVAT PANOVI PRIMATOROVI, ZE NASIEL ODVAHU A PUSTIL SA DO NELAHKEHO BOJA PROTI ASOCIALOM, DZIM VAM PALCE A ESTE RAZ VELKE DAKUJEM.
 
Peter Guba 11.09.2012 21:23
velmi držim panovi primatorovi palce, keby sa takto rozhybali aj viaceri politici a primatori, mozno by sa konecne nieco dalo do pohybu a konecne by sa urobil poriadok na Slovensku.ma moj obdiv za to ze sa pustil do tohto boja a drzim mu palce nech to dobojuje so stastnym koncom pre nas, slusnych ludi.
 
Nájdených 195 záznamov, zobrazujem 1 až 20.[<<<] 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 [>>>]

 
Autor: PLUS Jeden deň/MSRTIN KUKUČKA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Primátor Partizánskeho Jozef Božik: Rasista či spasiteľ?
PLUS Jeden deň/MSRTIN KUKUČKA