Procházka bez servítky: Ako naložil policajtom a čím ho vytáčajú?

29. februára 2016, 11:00
aktualizované 29. februára 2016, 12:11 Tip redakcii

Šéf v prieskumoch druhej najsilnejšej strany Sieť, Radoslav Procházka, odpovedal na vaše otázky. Odpovede boli miestami naozaj zaujímavé.

Radoslav Procházka odpovedá na vaše otázky.

Radoslav Procházka odpovedá na vaše otázky.

Autor: Vlado Benko Jr./Plus JEDEN DEŇ

Vyštudovaný právnik sa venoval oblasti ľudských práv a bol poradcom Ústavného súdu. Po vstupe Slovenska do Európskej únie v roku 2004 sa stal prvým zástupcom štátu pred Európskym súdnym dvorom.

Po nástupe Štefana Harabina do kresla ministra spravodlivosti túto pozíciu opustil a založil vlastnú advokátsku kanceláriu. Do parlamentu sa dostal na kandidátke KDH v roku 2010. Vo februári 2013 však zo strany vystúpil a v júni oznámil, že plánuje kandidovať. Vo voľbách skončil na 3. mieste. Krátko nato oznámil vznik novej strany Sieť, ktorú dnes vedie do volieb. Procházkovci žijú v Šamoríne. S manželkou Katarínou majú dve deti.

 

Roland 29.02.2016 12:03
Dobrý deň p.Procházka,po včerajšej televíznej diskusii som sa rozhodol dať hlas strane Sieť. Som živnostník z okresu Prievidza. Dúfam, že ma nesklamete tak ako iný politici. Fandím Vám.S pozdravom
odpoveď: Prievidza! chodieval som tam za starým otcom, ktorý tam prežil veľkú časť života, aj je tam pochovaný. moja mama tam vychodila základnú školu, aj tú strednú, prvé zamestnanie mala na Bojnickom hrade.:)

ale nejde o to teraz. pozrite, malí a strední zamestnávatelia a živnostníci sú chrbtovou kosťou národného hospodárstva. nie sú pre štát bremenom, ale obrovským prínosom. lenže naopak to neplatí. pre mnohých z ich je práve štát a jeho šikana tou najväčšou starosťou, najväčším bremenom.

a ono fakt nejde iba o odvody, dane a poplatky pomaly už aj za vzduch, ktorý dýchame. ide aj to tú neskutočnú oštaru s vecami, ktoré pre spoločnosť nemajú žiadnu pridanú hodnotu, akurát predražujú podnikanie a tvorbu pracovných miest. preto máme v pláne zrušiť pracovnú zdravotnú službu tam, kde nemá žiadny zmysel, povinné preškoľovanie vodičov či daň zo straty. a viaceré ďalšie regulačné bremená.

ešte posledná vec. čudné až choré je, že náš systém je na domácich podnikateľov podstatne prísnejší, než sú na tých svojich nemci, rakúšania, švajčiari, ale už aj poliaci, maďari či češi. to nemá logiku. tu sa úrady tvária, že musia byť pápežskejšie ako pápež a dusia tým práve ľudí, ktorí jediné čo potrebujú je slobodný vzduch. ale namiesto rešpektu sú vystavení pocitu, že ich má vláda za triedneho nepriateľa, za lovnú zver.

toto je základná zmena, ktorú musíme urobiť. vrátiť úctu ľuďom, ktorí sa živia vlastným úsilím, nie balením bankoviek do alobalu.

priatelia, je dvanásť preč, idem si ja zase po svojej robote. vážim si váš záujem, úprimne.

máte vlastný rozum a akokoľvek sa v sobotu rozhodnete, urobíte dobre.:)

ak svoj hlas dáte Sieti, dáte ho trom základným veciam: novej generácii, ľuďom s čerstvou energiou a odhodlaním, osobnej hmotnej zodpovednosti politikov a plánu fungujúceho štátu, kde kvalita života ľudí pôjde hore.

všetko dobré, pekný zvyšok dňa.

Rado Procházka
Mária 29.02.2016 11:51
Dobrý deň, žiadna vláda ani strana nerieši otázku výpočtu dôchodku. Viete mi povedať, ako je možné, že človek, ktorý odpracuje 40 rokov má nižší dôchodok ako ten, ktorý nikdy nepracoval? Zmení sa to niekedy?
odpoveď: presne! toto ale ľudia riešia už dlho, túto nespravodlivosť. ona vyplýva z toho, že tým, ktorí nepracujú, sa vymeriava zo zákonom ustanovenej hranice. potom sa stáva, že človek, ktorý v nízkopríjmovom zamestnaní odmakal desiatky rokov dostane na dôchodok menej ako ten, ktorý ani nikdy nerobil, ani pre spoločnosť nevychoval deti, ktoré by pracovali.

na ten dlhodobý plán, ktorý v tejto otázke mám, teraz nie je priestor (jeho podstatou je podpora pracovitých a tých, ktorí pre spoločnosť vychovajú pracovité deti), ale máme to v merku a vieme ako to opraviť.
Fero 29.02.2016 11:55
Na Tehelnom poli su dve jamy,jedna futbalova,druha cyklisticka,Fico hra len minifutbal a Dzurindov bicykel neznasa.Pomozete prespurakom,ved vyhodnarov je tu uz presila na cele so Zigom,co vraj vyvaza drevo cez Taper von z republiky!?
odpoveď: som rodený Bratislavčan (Bezručova ulica, hneď cez cestu v Modrom kostolíku som bol pokrstený), ale pomáhať treba všetkým. ja mám pre amatérsky šport slabosť a podporiť výstavbu infraštruktúry pre jeho pestovanie si kladiem ako jeden z osobných cieľov. ono to totiž súvisí aj so zdravotnou kondíciou národa.

mimochodom, niekde je tých ihrísk aj relatívne dosť, ale zostávajú pusté, lebo zlyháva logistika. údržba, stráženie, atď.

nový zákon o športe sa zameral viac na zväzy a profi športovcov, ale podľa mňa je dôležité ešte väčšiu pozornosť venovať možnostiam pre deti a mládež, a to nielen v profi kontexte, ale najmä v tom amatérskom, voľnočasovom.
Betka zo Svidnika 29.02.2016 11:40
Smeraci sa vyparuju jak mysi:Hudak s ruskymi skolami do Europskej investicnej banky po Schmognerovej,rusofila Carnogurskeho kon z Volksbanky Kollar do Medzinarodnej investicnej banky v Moskve,cestpraci sudruha z mheurofondov Borovskeho z Trebisova zobral Ziga na zivotne prostredie a premierova obstaravatelka ide studovat do zahranici..dufam ze tychto a im podobnych pohrobkov komunizmu odvolas a das na ich miesto odbornikov?!..a das preskumat ich "prijmy"?!
odpoveď: tvrdá otázka, ale ide po podstate.

odpolitizovaná štátna správa je totiž jedným z predpokladov toho, aby sme sa vedeli pohnúť dopredu. úradník musí vedieť, že za svoje miesto nevďačí svojmu politickému ochrancovi, ale výkonu, ktorý podá v prospech svojho skutočného zákazníka, ktorým je občan Slovenskej republiky.

s týmto súvisí ale aj to, že raz tu niekto bude musieť prestať s tým, že po každých voľbách vymení tisíce ľudí a nasúka tam tých svojich. to už fakt musí skončiť. cieľom Siete nie je premaľovávať červené korýtka na modré a naopak, ale zabezpečiť, aby tu neboli korytá žiadnej farby. preto osobná hmotná zodpovednosť politikov, preto výluka schránkových firiem, preto princíp, že majetok, ktorý politik neprizná, prepadne automaticky v prospech štátu.

urobíme poriadok, ale nebudeme robiť ďalšie politické čistky. my nie.
Miroslav z PP 29.02.2016 11:45
Dobrý deň p. Prochádzka. Podnikám ako Živnostník ( slobodné povolanie)od r. 2000 a najväčší problém mám zakaždým s vymožiteľnosťou práva - nezaplatené faktúry včas, resp. vôbec nezaplatené!!! Každé 4 r. počúvam od politikov, že sa budú touto otázkou zaoberať a zakaždým to skončilo po voľbách rovnako - v nedohľadne. Moja otázka znie, má SIEŤ riešenie tejto otázky vo svojom politickom programe, a presadí po voľbách konečne Zákon v tejto citlivej oblasti? Ďakujem za Vašu odpoveď.
odpoveď: pozdravujem vás. so stovkami ľudí, ktorí majú podobný problém, som v uplynulých mesiacoch hovoril, od Malaciek po Medzilaborce. sám som bol kedysi živnostníkom, viem čo to je.

už minulý rok sme v parlamente predložili návrh, ktorý dával živnostníkom trestnoprávnu ochranu pred neplatením faktúr. neprešiel, lebo vládna väčšina nechcela. máme to v pláne urobiť, samozrejme.

ale aj inú vec. v Rakúsku keď skrachujete a spôsobíte tým problémy aj iným, máte na niekoľko rokov stopku. to chceme urobiť aj tu. mal som klienta na Považí, nezaplatili mu za robotu fakt veľa peňazí. na súdoch sme to vyhrali, ale exekútor nemal čo zobrať, firma zlikvidovaná, nula majetku. akurát že tí chlapci podnikajú v pohode ďalej, vozia sa nových veľkých autách, s tými istými policajtami večer sedia v reštaurácii. a smejú sa mu do tváre. preto máme v pláne presadiť aj to, že bankrot v podobe prepisu na bieleho koňa alebo likvidácie nemôže znamenať, že idete v pohode ďalej. stopka aspoň na tri roky, ak nie na päť.
Križanovič karol 29.02.2016 11:48
prečo ste sa v televíznych debatách nespýtali Fica na Gorilu, kde s Haščákom/Penta pil kolu? Fico v debate tvrdil, že Pentu do zdravotníctva doviedla pravica, ale pritom vo svojich vládach mal ministrov zdravotníctva práve z Penty...
odpoveď: čakal som to od moderátorov, pretože fakty sú zrejmé. áno, do zdravotníctva pustil pentu ex minister zdravotníctva pán Zajac. ale až za vlády smeru zosilnela do súčasnej podoby, za vlády smeru spravila tú neslávne známu účtovnú operáciu, za vlády smeru vlastnila polovicu dôvery schránková firma, o ktorej vrabce čvirikajú, že vraj patrila Jurajovi Širokému.

bol to smer, kto sľúbil, že poisťovniam vezme prístup k zisku z povinných zdravotných odvodov a kde sme? my to urobíme, inak, kompetentnejšie a lacnejšie. žiadne povinné odvody, štátna zdravotná pokladnica, solidárny balík a potom ten individuálny, kde budú poisťovne súťažiť o to, čo im ľudia dajú dobrovoľne, nie čo musia platiť povinne zo zákona.
maria 29.02.2016 11:26
mam uz svoje roky ,ale ked pocujem panov z pravice a vas ved ste boli vo vlade a co? stale reformy ,nic privatizovat sa nebude ajhla co z toho je pravda? , ze ludia mali vacsie vydavky ako prijmy , nie neprosime nemate ani kulturu len vyberavy slovnik , ze vraj s kym budete vladnut ,ale vy vzdy proti niekomu ved sme slovaci naco su take odkazy, tym viac odradzate ludi . pre mna je pan Danko a p.FICo vy akoze z pravice nosite v sebe nenavist ,ale uz ste aj ukazali ako ste vladli nesluzili ste ale bohuzial vladli , pytat sa nebudem ,kedze nemam ani zaujem aby ste dostali mandat dakujem
odpoveď: dobrý deň. nebol som vo vláde nikdy, dokonca nemám za sebou ani len jedno celé volebné obdobie v parlamente.

od začiatku, ako Sieť vznikla, trpezlivo opakujeme že podstatou nášho úsilia nie je osobný boj proti niekomu, ale snaha dopriať si tu na Slovensku konečne fungujúci štát. štát, ktorý si váži svojich občanov, v ktorom platí rovnosť pred zákonom a ktorý chápe, že jeho najväčším pokladom sú prosperujúce rodiny. rok a pol sme trpezlivo, v teréne, s ľuďmi a medzi nimi, pripravovali náš plán dobrého štátu.

máte svoju hlavu, svoj rozum, ja to rešpektujem. my sa úplne zdola uchádzame o príležitosť pohnúť veci na Slovensku dopredu a priniesť konečne štát, kde každý politik ponesie osobnú zodpovednosť za svoj výkon a kde ľudia budú mať prednosť pred systémom, nie naopak. sme presvedčení, že sa to dá a aj to urobíme.
Janka 29.02.2016 11:31
Dobry vecer, chcela by son sa opytat, keby ste vyhrali volby, s kym by ste chceli zostavit vladu?
odpoveď: ľudia majú dosť rozumu na to, aby tie karty rozdali tak, že to bude dávať zmysel. budem úplne otvorený: ja nepotrebujem byť premiér a už vôbec nie za každú cenu a za každých okolností. pre mňa a pre celú Sieť je účasť na vláde iba prostriedok, nástroj na presadenie plánu dobrého štátu, ktorý slúži ľuďom. bude takýmto nástrojom iba vtedy, ak tá nová vláda bude pevná a súdržná a všetku svoju energiu bude venovať aktívnej a kompetentnému výkonu. tých tlakov bude veľa, zvládneme ich, ak budeme jednotní.

práve preto je dnes zrejmé, že ak si ľudia vyberú čo najpestrejší parlament a porozdeľujú svoje hlasy medzi osem, desať strán, s najväčšou pravdepodobnosťou bude ďalej vládnuť smer s nejakou malou stranou do počtu. ak sa ale rozhodnú svoje hlasy rozdeliť medzi menší počet uchádzačov, je reálna šanca, že nová vláda bude nielen poctivá, ale aj funkčná. pevná, súdržná, silná, s reálnym mandátom na skutočnú nápravu pomerov.
Zdenek 29.02.2016 11:34
V pripade že budete vo vlade ako by ste zabezpecili dôchodcom dôstojnu starobu /valorizaciu dôchodkov, lekarsku starostlivosť, dostupnosť liekov a pod./ Alebo si myslite že pridanie 1.90€ ako pridala terajšia vlada je postačujúce? Čo konkretne spravite pre dôstojnu starobu ďôchodcov.
odpoveď: v situácii, keď sa sudcom na dôchodky pridáva po stovkách a bežným seniorom po 1.90 eur, je nevyhnutné sa zamyslieť nad základnou spravodlivosťou v systéme. alebo mi pani, ktorá 40 rokov robila v závodnej jedálni, v Púchove, povie, že má dôchodok nižší ako niekto, kto bol celý život iba na podpore. myslíme si, že dôležitejšie než nejaké koncoročné almužny je zvýšiť ten pravidelný mesačný dôchodok. mimochodom, zvýšenie prahovej hodnoty dôchodku bol úplne prvý návrh, s ktorým Sieť prišla.

seniorom by malo slúžiť aj dostupné a kvalitné zdravotníctvo. preto sa chceme hneď v úvodnej fáze sústrediť na skrátenie čakacích lehôt a na to, aby pacient vedel, na čo presne a v akom čase má nárok a zároveň vytvoriť všetky predpoklady pre to, aby ten nárok aj bol splnený a dodržaný. máme na to prepracovaný plán, ale pôjde presadiť iba vtedy, ak sa do systému obuje aj nový predseda vlády. len pevnou rukou tam budeme vedieť urobiť poriadok.
Dusan Trnavsky 29.02.2016 11:36
Chcem Vas poprosit aby z toho Vasho volebneho programu bolo dodrzane aspon 90 percent. Pred styrmi rokmi sme Vas volili a prekruzkovali sme Vas, Lipsica a Zitnansku. Bude vas volit vela z nas, ktori sme povodne volili KDH kvoli krestanskym hodnotam. Budeme dufat ze to nebude dalsie sklamanie.
odpoveď: ďakujem, urobím všetko pre to, aby to nebolo sklamanie.

pozrite, úplne všetko sa asi nepodarí, ale práve preto sme namiesto 250 riešení či 1000 receptov predstavili práve sumár hlavných záväzkov, ktoré naozaj chceme a vieme splniť, a dokonca aj s presným časovým plánom ich plnenia. veríme si, že to budeme vedieť dať, ak dostaneme skutočnú príležitosť.

všetko dobré,
Slavka 29.02.2016 11:11
Znizite citelne a vyrazne danove a odvodove zatazenie zivnostnikov, ak by ste boli vo vlade?
odpoveď: samozrejme, je to v pláne hneď na prvý rok vlády. v úvodnej fáze pre tých najmenších živnostníkov, s obratom do 20 000 eur ročne, úplné oslobodenie od daní a odvodov cez jednu paušálnu platbu, ktorou si kúpia slobodu od účtovných a iných povinností. pre tých väčších živnostníkov, ale aj pre každého, kto pracuje, zníženie odvodov o 500 eur ročne.

dnes to však už nie sú len dane a odvody. sú to aj stovky eur ročne na všetkých možných pokutách a sankciách, za veci, o ktorých ľudia ani nemajú šancu vedieť, že ich majú plniť. strašne veľa je tých povinností, strašne veľa z nich zbytočných a keďže ich odstránime, uľaví sa ľuďom, ktorí pracujú, nielen na čase, energii a nervoch, ale aj finančne.
viktor 29.02.2016 11:14
dobrý deň, od roku 1989 sa zvýšuje každý rok HDP , po spočítaní percent by sme mali aspoň dostihnuť štáty EU, no nie je tomu tak. platy v automobilke Wv u nás a v nemecku sa nedajú ani porovnať, pretože naši výrobní robotníci by to museli zabaliť, a pritom kvalita je u nás vyššia, prečo sa politici boja zvýšiť platy zamestnancom, odvody sú neumerné a ceny vyššie ako napr. v rakúsku, čo s tým...
odpoveď: súhlas. preto už dlhšie hovorím, že problémom dnes nie je len nájsť robotu, ale nájsť robotu za slušné peniaze. a to najmä v niektorých regiónoch, ktoré štát doteraz zanedbával. sme jeden z dvoch, možno troch štátov v EÚ, kde sa často stáva, že dvaja ľudia, ktorí pracujú, aj tak žijú ledva nad hranicou chudoby a kde, ak chcú nejaké pohodlie, si aspoň jeden z nich musí nájsť ďašlí úväzok.

jedným z dôvodov je aj to, čo naznačujete - štát si z tej výmeny medzi zamestnancom a zamestnávateľom berie čoraz viac a dodáva za tie peniaze čoraz horšie služby. preto chceme nechať viac peňazí tým, ktorí pracujú. napokon, rozdiel medzi tým, čo dostanete za prácu a tým, čo dostanete, ak pracovať nechcete, je príliš nízky. máme v pláne to opraviť v čo najkratšom možnom čase.
dusan 29.02.2016 11:19
pozdravujem sefinko.Aku mate rad hudbu??ktora je vasa oblubena kapela???Myslite ze je v poriadku ze policajt v uniforme za tazky plat a funkciu prepisuje technicaky za okienkom a potom mozno chyba v terene,kde chceme dalsich???Drzim palce a vela zdravia.Ja som odisiel zo SVK za Dzurindu a 10 rokov zil v UK.Myslim ze Slovensko je fajn len politici by mali pocuvat ludi a ich skusenosti.Ak chcete poradit mam kopec zlepsovakov ako na to.Ako sa da s vami spojit???
odpoveď: zdravím, keby som mal vybrať tie najobľúbenejšie veci, tak Nick Cave, starý Smashing Pumpkins a Radiohead. v aute mám aj plno Mozarta a Beethovena, ale nie vždy mám na to náladu.

čo sa policajtov týka, nie som si istý či presne rozumiem otázke, ale poviem vám, čo ma vytáča. ministerstvo vnútra si na začiatku roka stanoví objem, koľko vyberie od ľudí na pokutách (čoraz viac to je) a potom tlačí na dopravákov, aby tie čísla dodržali, ak chcú odmeny. choré. potom jasné, že chodia s tými radarmi práve tam, kde sa dá čo najľahšie vybrať.

žiaľ, dnes to už nie je len vnútro, smerné čísla na pokuty už má plno ďalších úradov. a potom sa množia prepadovky, keď ľudia s pečiatkami chodia vyberať od tých, ktorí reálne niečo robia a držia tento štát nad vodou.

ideálna kontakt je siet@siet.sk alebo facebook Siete. všetko dobré,
Gabriel Maczko 29.02.2016 11:22
Dobrý deň pán Procházka.Chcel by som sa opýtať ako si predstavujete hmotnú zodpovednosť politikov v praxi.Kto a ako im dokážeme že úmyselne poškodily štát.Lebo vieme ako fungujú naše súdy zase budú stíhaný len tí najslabší.
odpoveď: tí najslabší práveže tú zodpovednosť nesú už dnes. tu keď zmeškáte nejakú lehotu, o deň, o dva, alebo keď zle vyplníte nejaké nezrozumiteľné tlačivo, hneď máte na krku penále, sankciu. keď si štát nesplní svoje povinnosti, nič, ide sa ďalej.

práve som teraz dole na vrátnici v pluske hovoril s pani na recepcii a zhodli sme sa, že nám jednoducho nemôže stačiť, že si niekto ide presadnúť z ministerstva do parlamentu alebo ho vykopnú ešte vyššie. štát tie peniaze zbiera od ľudí čoraz viac a zbiera ich na konkrétne účely: na zdravotníctvo, školstvo, cesty, úrady, atď. jednoducho na plnenie svojich funkcií. veľa z tých peňazí ale ide inam. preto trváme na tom, aby sa každé jedno "stratené" euro vrátilo tam, kam malo ísť od začiatku: na lepšie nemocnice, lepšie vzdelanie, lepšie cesty.


Dušan Gemza 29.02.2016 11:08
pán Procházka, v politike ste Vy, ako aj Vaša strana ešte nič nedokázali. Ako Vám mám veriť, že všetko čo plánujete a sľubujete aj uskutočníte? Takých tu už bolo a už sú po krátkom vrchole na smetisku dejín.
odpoveď: dobrý deň všetkým, ďakujem, že ste prišli do tohto chat-u.

veľmi dobre rozumiem tomu, že po 25 rokoch už sú ľudia unavení z tých večne sa opakujúcich sľubov a nádejí. chápem, že už ťažko hľadáte dôvody veriť.

Sieť práve preto urobila viacero dôležitých vecí inak, po novom. Namiesto stostranových elaborátov, plných sľubov, na ktoré sa zabudne deň po voľbách, sme pripravili aj sumár desiatich hlavných záväzkov, za ktoré dávame ruku do ohňa. toto a toto vieme urobiť hneď na začiatku, za prvých 100 dní, lebo len vtedy sa to dá. toto a toto nám bude trvať rok-dva, a na toto budeme potrebovať celé volebné obdobie. tak, aby si to ľudia mohli odmerať a odkontrolovať.

ďalej, prvýkrát v histórii Slovenska sme predstavili tzv. tieňový rozpočet, v ktorom sme ukázali, že zdroje na dobrý štát tu sú, len s nimi politici musia začať nakladať účelne a rozumne.

po tretie, prinášame pravidlá, ktoré obmedzia aj nás samých a ktorých podstatou je osobná zodpovednosť každého verejného funkcionára za svoj výkon. áno, aj finančná zodpovednosť. lebo rovnosť pred zákonom.

iste, papier znesie všetko a nikdy nemáte stopercentnú záruku. ale za Sieť idú do toho ľudia, ktorí už sa presadili vo svojej profesii a majú tie najlepšie predpoklady urobiť v základných veciach poriadok. ľudia, ktorí vedia čo to znamená musieť každý mesiac zarobiť na seba, svoje rodiny, mnohí aj na svojich zamestnancov a ich rodiny, na dane, odvody a všetky možné poplatky štátu. majú dobrú energiu a odhodlanie, a nie sú zvyknutí na to, ako politici ktorí tam sedia 15-20 rokov, že im pohodlne, bez ohľadu na výkon, každý mesiac cvakne na účet mzda zo štátnej pokladnice. naopak, sú pripravení na aktívny výkon a ak im naň dáte príležitosť, nebudete banovať.
Nájdených 15 záznamov.

 
Autor: Pluska.sk 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Procházka bez servítky: Ako naložil policajtom a čím ho vytáčajú?
Pluska.sk