Škandál s údajným zneužívaním detí: Aké desivé tajomstvá ešte skrýva toto zariadenie?

12. septembra 2016, 08:00
Tip redakcii

Predstavte si to: vaše dieťa sa dostalo do problémov s drogami, a preto požiadate o pomoc sociálku, ktorá vám odporučí zariadenie, kde sa vraj o vašu dcéru dobre postarajú. S hrôzou však po čase zistíte, že namiesto starostlivosti vaše dieťa zneužívajú alebo šikanujú.

Dcéra matke povedala, že ju v zariadení zneužili.

Dcéra matke povedala, že ju v zariadení zneužili.

Autor: shutterstock

Toto má byť prípad resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante, ktorého „starostlivosť“ o maloleté klientky opísala v blogu poslankyňa Národnej rady Natália Blahová. Jej text vychádza z listinných výpovedí a osobných rozhovorov matky Drahomíry, ktorej dcéra mala v minulosti problémy pre užívanie drog.

Matka Drahomíra sa po konzultácii s úradom práce rozhodla, že jej dcéra Natália podstúpi 18-mesačný pobyt v resocializačnom centre. Počas pobytu sa matka podľa Blahovej domáhala kontaktu s dcérou márne. Napokon mohla Natália stráviť Vianoce doma.

 
Jedna z budov zariadenia.

Foto: Vlado Benko jr.

„Keď nastal posviatočný pokoj, mama zašla za dcérou do jej izby, že sa spolu porozprávajú, vysvetlia si veci, ktoré ich trápia, konečne sa v pokoji porozprávajú. Na posteli našla uplakanú dcéru. Myslela si, že sa trápi tým, že dlho nebola doma, že sa musí vrátiť,“ uvádza poslankyňa.>>Hororový prípad šokuje Slovensko: Dievča (14) mal znásilňovať terapeut, matka nemôže nič robiť!<<

>>Šokujúce skutočnosti v kauze sexuálneho zneužívania Natálie: Opozícia údajne klame!<<Keď sa ju matka snažila utešiť, Natália jej porozprávala o tom, ako ju v zariadení zneužil terapeut. Matka rozhodnutá podať po týchto výpovediach dcéry trestné oznámenie však napokon tak neurobila. Osobne ju podľa Blahovej prišiel o to prosiť riaditeľ zariadenia, s tým, že terapeuta prepustia.

Obmäkčenie však Drahomíra rýchlo oľutovala, pretože ďalší pobyt jej dcéry v zariadení nebol o nič lepší. Keď sa raz matka rozhodla navštíviť zariadenie, našla svoju dcéru polonahú na zemi uprostred izby. „Drahomíra okamžite zbadala, že v rozkroku, na vnútornej strane stehien až po kolená má hnisavé mokvavé pľuzgiere,“ opisuje desivé zážitky matky Blahová.

 
Brány sú zatvorené matkám aj verejnosti.

Foto: Vlado Benko jr.

Natália sa do zariadenia šokujúco dostala znova a je v ňom podľa všetkého dodnes. Počas pobytu u mamy sa s ňou raz pohádala a ušla z domu. Drahomíra preto upovedomila políciu, ktorá dcéru našla, ale stihla informovať aj sociálku, ktorej pracovníčka Natáliu odviedla späť do zariadenia. Odvtedy nemá matka s dcérou žiadny kontakt.

V sobotu na podnet slovenského prezidenta Andreja Kisku navštívili zariadenie policajti. „Na základe uverejneného článku v Denníku N týkajúceho sa zneužívania maloletej N. K. v resocializačnom zariadení, ktorá tam bola umiestnená na základe súdneho rozhodnutia, vykonali policajti dnes, 10. 9., v zariadení previerku. V poobedných hodinách sa v zariadení nik nenachádzal a policajti preto kontaktovali riaditeľa zariadenia. Ten uviedol, že zverenci, ako aj zamestnanci sa nachádzajú na terapeutickom pobyte v Chorvátsku,“ povedala krajská policajná hovorkyňa z Trnavy Mária Linkešová.

Ako ďalej uviedla: Matka maloletej podala v minulosti trestné oznámenie na zamestnanca zariadenia pre podozrenie zo sexuálneho zneužívania jej dcéry. Vyšetrovateľ v Galante vykonal procesné úkony a v zmysle zákona uznesením trestné stíhanie koncom novembra 2015 zastavil, pretože skutok nebol trestným činom. S postupom polície vo vyšetrovaní sa stotožnil aj dozorujúci prokurátor.

 
Riaditeľ liečebne Peter Tománek

Foto: Facebook

Natália však v Chorvátsku nie je. Podľa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny súd v stredu 7. 9. rozhodol, že do zahraničia nesmie ísť a rozhodol tiež o jej dočasnom umiestnení v inom zariadení na Slovensku. Mali o tom informovať aj jej matku. Zariadenie si počas soboty zablokovalo internetovú stránku aj profil na sociálnej sieti Facebook.

Pokúšali sme sa skontaktovať so zariadením osobne, ale na vysokej bráne nebol zvonček, len nápis: Zákaz vstupu, súkromný pozemok. Obyvatelia galantskej časti Hody, kde sa zariadenie nachádza, o podozreniach nič nevedeli. Vieme o tom len z médií,“ povedal nám mladý pár žijúci neďaleko zariadenia.

Nastrčený sprostredkovateľ

Zariadeniu Čistý deň vláda v roku 2009 stopla pre konflikt záujmov dotáciu. Zakladateľka neziskovej organizácie Zuzana Miková však mala nájsť iný spôsob, ako ju získať. V októbri vznikol DT Inštitút a uzavrel spoluprácu s Čistým dňom. O necelé dva týždne, ako bolo občianske združenie zaregistrované, získalo od Úradu vlády dotáciu 131-tisíc eur.

Z toho 128-tisíc plánovali využiť na prestavbu budovy, ktorú mal však Čistý deň iba vo výpožičke od Trnavského samosprávneho kraja. Hoci to bolo proti podmienkam na získanie dotácie, tá DT inštitútu zostala. Informáciu priniesol denník SME.

Podozrivých prípadov je viac

Okrem príbehov matiek spomenutých v blogu poslankyne Blahovej sa nám podarilo zistiť, že do zariadenia v Galante umiestnili pred dvomi rokmi aj dcéru Daniely, ktorá hovorí až o gestapáckych praktikách. Daniela pochádza z mesta  v Nitrianskom kraji. „Nika mala 16 rokov a chodila poza školu. Mala tiež problémy s marihuanou. Skončila v Čistom dni v Galante,“ začala svoje rozprávanie mama.

Daniele sa od začiatku nepozdával prístup riaditeľa zariadenia. „Komunikácia s ním bola hrozná, dokonca som mu pre to dala prezývku Hitler,“ tvrdí. Dva mesiace nemala o dcére žiadne správy. „Vedela som, že nejaký čas to budem musieť vydržať, ale keď už to trvalo dlho, začala som sa domáhať informácií o dcére. Nikto mi však nechcel nič povedať, dostala som sa najďalej po bránu. Stále sa ohrádzali tým, že ich klienti musia byť izolovaní,“ dodáva.

Jedného dňa jej však zazvonil telefón - bola to dcéra. „Ušla odtiaľ, nemohla to tam vydržať,“ hovorí Daniela. Keď sa s ňou stretla, zostala v šoku. „Zdala sa mi opuchnutá, pripisovala som to liekom, ktoré jej tam zrejme dávali. Dodnes nechce o čase strávenom v Galante veľmi hovoriť. Povedala mi, že tam bývala často hladná, lebo im nedávali dostatok jedla,“ tvrdí.

Danielu tiež naštvalo, že podľa slov jej dcéry sa tam o deti nestarali zo zdravotnej stránky. „Nechodili s nimi na žiadne lekárske prehliadky. Niku tam začali bolieť zuby. Na pohotovosť s ňou išli až vtedy, keď už to nemohla vydržať. V Nitre jej potom lekár musel dva zuby vytrhnúť, lebo sa s nimi nedalo nič robiť,“ hovorí.

Po úteku Daniela dcéru pol roka kryla. „Odmietla som ju poslať naspäť. Aj keď som riskovala, že sa ako nevyliečená opäť dostane do problémov. Centrum stratilo moju dôveru a o „gestapáckych“ praktikách a fungovaní som informovala listom aj ministerstvo práce. Odpísali mi však, že v centre je všetko v poriadku,“ hovorí.

Súd napokon zrušil výchovné opatrenie, čiže Nika sa už nemusela skrývať. „Trvalo to pol roka – za ten čas bola moja dcéra vedená, že je na úteku. Kamarátku, s ktorou utiekla, policajti vrátili späť do Galanty. Tam jej za trest ostrihali vlasy úplne nakrátko.“ Dodnes Nike z centra vraj neposlali osobné veci.

„Nevrátili jej oblečenie ani šperky. Keď som sa informovala u riaditeľa, tak mi povedal, že nič také nemala,“ uzatvára Daniela. O ďalších podozrivých prípadoch z minulosti informovala aj televízia Markíza.

 
Autor: Matúš Német 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Škandál s údajným zneužívaním detí: Aké desivé tajomstvá ešte skrýva toto zariadenie?
Matúš Német