21.06.2018
Meniny má Alojz

Rodičia, pozor! Pas potrebuje i dieťa do päť rokov

23.04.2012 08:47|Zdroj: PLUS Jeden deň/ZUZANA BANKOVICHOVÁ
Jedna osoba, jeden pas. Tomuto pravidlu sa od 26. júna tohto roka nevyhnú už ani deti do päť rokov. Do platnosti vstupuje nariadenie Európskej únie, podľa ktorého musia mať vlastný pas už aj takéto malé deti.
Alexandra a Adam (4,5): Pre nový pas pre syna si tiež museli vystáť rad v čakárni.
Foto: ROBO HOMOLA

„Dôvodom je zlepšenie bezpečnosti osôb a najmä prevencia únosov detí,“ povedal Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. V praxi to znamená, že od 26. júna vám už polícia dieťa mladšie ako päť rokov do pasu nezapíše. Bude musieť mať vlastný, platný dva roky.

Zmena neplatí pre rodičov, ktorí už majú deti vo svojom pase zapísané. Odborník však odporúča vybaviť aj tak samostatný doklad. „Vyhnú sa tak nepríjemnostiam, ktoré môžu vyplynúť z toho, že určitá krajina neuznáva zápisy detí do pasov rodičov,“ dodal Králik s odporučením aby si rodičia vybavili túto povinnosť v predstihu. Jeho vystavenie bez urýchlenia môže trvať do 30 dní, pričom zaň zaplatíte 8 eur. Expresné vydanie do 2 pracovných dní stojí štvornásobok.

Upozorňujú aj cestovky

Odkladať si túto povinnosť sa neoplatí. V Česku totiž už teraz na detské pasy rodičia stoja fronty. Ďalší vraj o pasoch ani nevedia. Podobná situácia je aj u nás. Pritom na prispôsobeniu sa medzinárodným štandardom sme mali tri roky. Duálny systém, u nás platí od roku 2009. V cestovných kanceláriách sú pripravení. „Ak zistíme, že klienti chcú ísť na dovolenku s deťmi, upozorníme ich na túto zmenu,“ potvrdila nám Mária Gallová zo SATUR-u. Podobnú odpoveď sme dostali aj v iných cestovkách.

Žiadne výhody

Ako sú na nápor rodičov pripravené pasové oddelenia? „To je operatívna záležitosť. Všetko závisí od záujmu ľudí,“ tvrdí Denisa Baloghová z policajného prezídia. Záujem už pritom je. Potvrdili nám to i na jednej z bratislavských polícií: „Od minulej stredy pozorujeme zvýšený záujem o vydávanie pasov. Či už detských, alebo dospelých. Za jeden deň sme prijali 160 žiadostí o jeho vydanie.“

V každom prípade, či už idete vybavovať pas pre seba, alebo pre dieťa, čakajú vás rovnaké podmienky. Deti nemajú prednosť ani žiadnu špeciálnu čakaciu miestnosť. Poradie zväčša určujú kartičky s číslami, ktoré si pri príchode zoberiete. Je celkom pravdepodobné, že s dieťaťom na rukách si postojíte aj desiatky minút. Vybavenie pasu potrvá dlhšie ako u dospeláka. Čakanie, budenie či rozosmievanie bábätka môže byť preň dosť stresujúce.

Poplatky

Obsah, ktorý sa nachádza v tejto časti, nie je možné zobraziť v mobilnej verzii. Pozrite si prosím článok na plnej verzii www.pluska.sk

Ako to prebieha pri fotení:

Čo budete potrebovať

Ako je to s kontrolami na hraniciach?

Kontroly na štátnych hraniciach sa už nerobia medzi 22 členskými štátmi Európskej únie. Na základe schengenských pravidiel ich odstránili na vnútorných hraniciach. Uplatňujú sa však účinné kontroly na vonkajších hraniciach spoločenstva a zaviedla sa spoločná vízová politika. Do schengenského priestoru patria aj Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko, hoci nie sú členmi Európskej únie.

Mamičky: Pre bezpečnosť našich detí znesieme aj výdavky

Opýtali sme sa mamičiek, či vedia o povinnosti, že aj dieťa do 5 rokov potrebuje pas a či im to skomplikuje ich letné dovolenkové plány?

Andrea (38) a David (2):  Počula som o tom. Som na materskej dovolenke, a je to pre nás ďalší výdavok, aj keď plánujeme ísť iba do susedného Rakúska na nejakú výstavu, detské ihrisko alebo na bicykle.

Barbora (32) a Natália (2):  Viem o tom. Keďže máme malú zapísanú len v pase, čaká to aj nás. Chystáme sa do Talianska alebo Francúzska. Ako ochrana pred únosmi detí je to dobrá vec, no mohlo by to mať lepšiu informačnú kampaň. Zároveň je to pre nás výdavok navyše.

Jana (41) a Martina (8 mesiacov): S manželom máme dieťa zapísané v pase a začiatkom leta sa chystáme vycestovať. Z bezpečnostného hľadiska som za. Je to lepšie.

Veronika (34) a Artur (2): Počujem to prvýkrát. Zbytočné papierovačky. Viac sa mi pozdávalo zapisovanie detí do pasu. Takto bude pas dieťaťa samostatný a keď hocikto zoberie dieťa s pasom, neviem, ako skontrolujú, kto je naozaj jeho rodič.

Milena (38) a Kristína (1): Chystáme sa ísť vybavovať nový pas. No tak doň malú nezapíšeme, ale jej rovno vybavíme jej vlastný. Podľa mňa je to dobré riešenie. Keby musela vycestovať iba s manželom a v pase by som ju mala zapísanú ja, bol by to problém.

Rodičia, pozor! Pas potrebuje i dieťa do päť rokov
PLUS Jeden deň/ZUZANA BANKOVICHOVÁ