Rómovia varujú: Strany si opäť kupujú naše hlasy!

02. marca 2016, 15:20
Tip redakcii

Nová vláda, ktorá vzíde z volieb, by konečne nemala odsúvať problém rómskej otázky a mala by ju začať riešiť, myslí si predseda strany Rómskej únie František Tanko.

Politické strany si, podľa predsedu strany Rómskej únie, aj tentoraz skupujú hlasy. Robia to však menej nápadne.

Politické strany si, podľa predsedu strany Rómskej únie, aj tentoraz skupujú hlasy. Robia to však menej nápadne.

Autor: ilustračné, TASR

Strana Rómskej únie na Slovensku podporuje všetkých rómskych kandidátov do parlamentných volieb bez ohľadu na to, za akú stranu kandidujú.

Novinárom to v stredu povedal jej predseda František Tanko. Skupovanie hlasov rómskych občanov v osadách podľa neho prebieha aj v  tomto predvolebnom období, "tentokrát sa však všetko deje vo väčšej tichosti, lebo strany, ktoré pred voľbami ovplyvňujú Rómov, sa už poučili".

"Môžem povedať, že Rómov ovplyvňujú aj teraz, koho majú voliť - za financie, ale sa im aj vyhrážajú, že ak nebudú voliť danú stranu, nebudú môcť napríklad nastúpiť na aktivačné práce," vyhlásil Tanko, odmietol však prezradiť, ktoré strany sa snažia hlasy Rómov skupovať.

Rómsky problém treba riešiť

Novú vládu, ktorá vzíde z volieb, vyzval, aby "rómsky problém konečne neodsúvala na okraj".

"Zatiaľ sa nenašla vláda, ktorá by systematicky začala tento problém riešiť," vyhlásil Tanko, podľa ktorého je situácia v rómskych komunitách katastrofálna, a to najmä, čo sa týka nezamestnanosti.

"Rómovia sú často bez práce, bez prívodu vody a  elektriny, bez infraštruktúry," vyhlásil s tým, že na rómsku problematiku sa investovali značné finančné prostriedky, no bez viditeľného efektu.

Strana Rómskej únie na Slovensku podľa Tanka predložila niekoľko návrhov na riešenie situácie, neboli však akceptované.

Od novej vlády chce Strana Rómskej únie na Slovensku tiež žiadať, aby Úrad splnomocnenca pre rómske otázky opäť spadal pod Úrad vlády SR, a nie pod ministerstvo vnútra.

Od splnomocnenca Petra Polláka očakávala Strana Rómskej únie na Slovensku väčšiu solidaritu s touto menšinou, ako aj väčšiu spoluprácu.  

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Rómovia varujú: Strany si opäť kupujú naše hlasy!
TASR