Sedem top odborníkov radí: Máme recept na nezamestnanosť

Bez práce je u nás viac ako 437-tisíc ľudí a pribúdajú ďalší. Ako riešiť alarmujúcu situáciu? O tejto téme majú dnes poslanci diskutovať na mimoriadnej schôdzi, ktorú navrhla opozícia. Prinášame názory odborníkov – poslancom môžu poslúžiť do debaty.

16. apríla 2013, 01:31
POSLANCI: Chcú
o nezamestnanosti
diskutovať. Dokážu ju
aj riešiť?

POSLANCI: Chcú o nezamestnanosti diskutovať. Dokážu ju aj riešiť?

Autor: Július Dubravay/Plus JEDEN DEŇ

Opozícia tvrdí, že sme za rok vládnutia premiéra Roberta Fica stratili až 40-tisíc pracovných miest. Vo februári dosiahla nezamestnanosť rekordných 14,71 percenta.

A aj keď sa v marci trochu znížila, situácia je vážna. „Chceme prinútiť vládu, aby konečne začala do parlamentu predkladať reálne návrhy na znižovanie nezamestnanosti,“ uviedol exminister práce Jozef Mihál (SaS).

Žiadajú správu o zlepšení

Vláda by mala do 30. mája predložiť do parlamentu správu o zlepšení podmienok pre tvorbu pracovných miest, o znížení daňového a odvodového zaťaženia zamestnávateľov a odbúraní finančných a nefinančných záťaží v slovenskej ekonomike.

protest nezamestnanosť
PROTEST: Proti nezamestnanosti protestovali len nedávno Rómovia.
Foto: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ

Poslanci vládneho Smeru- -SD tvrdia, že na správe sa pracuje. Na schôdzi sa zúčastnia a predložia aj svoje návrhy. „Nebudeme sa brániť diskusii, pretože je to veľmi vážna situácia,“ povedala šéfka poslaneckého klubu Smer-SD Jana Laššáková.

Opýtali sme sa za vás

1. V čom sú podľa vás príčiny vysokej nezamestnanosti na Slovensku?

2. Aké sú možnosti jej riešenia? Odpovedali nám podnikatelia, analytici i odborári. Zoberú si to politici k srdcu?

Ivan Oravec, agropodnikateľ:

1. Vypustili sme trh aj v takej oblasti, ktorú nám každý závidel – poľnohospodárstvo. Úplne nám kolabuje chov zvierat, pestovanie zeleniny a  podobne. Aj preto v tomto odvetví prišli o prácu desaťtisíce ľudí a  ďalší o ňu prichádzajú.

2. Musíme podporiť vlastnú výrobu a zmeniť dotačnú politiku Európskej únie. Nedotovať hektáre pôdy, ale dávať peniaze na rast zamestnanosti.

Michal Páleník, Inštitút zamestnanosti:

1. Problém nezamestnanosti u nás tkvie aj v tom, že polovica z ľudí bez práce je dlhodobo nezamestnaná. Je to každý 8. ekonomicky aktívny človek na Slovensku. Viac než 200-tisíc takýchto ľudí teda neplatí dane, nemá spotrebu, neštuduje.

2. Navrhujeme, aby problém nezamestnanosti riešil celý verejný sektor pri každom projekte zamestnanosti. Štát musí dotovať to, čo ju zvyšuje. Nedávať napríklad peniaze na nákup bagra, ale tým, ktorí dajú ľuďom prácu.

Viola Kromerová, Slovenský živnostenský zväz:

1. Pretože sme si zlikvidovali takmer celý náš priemysel a poľnohospodárstvo. Živnostníci to potom nezachránia. Navyše nerozvíjajú svoje profesie. Stali sme sa bezzubým tigrom, ktorý robí pre iných.

2. Mali by sme si uvedomiť, že starých už nezachránime. Musíme pomôcť mladým, a to napríklad v tom, že donútime podnikateľov, aby ich nechali študovať a ich štúdiá si objednali. Len tak im dáme prácu a naučíme ich pracovať. Osvedčuje sa to v Nemecku či Rakúsku. Dobré treba prebrať.

Jarmila Halgašová, Potravinárska komora Slovenska:

1. Konkrétne v potravinárskom priemysle na Slovensku sa pod to nepodpísal len nepriaznivý vplyv svetovej finančnej a hospodárskej krízy, ale aj dlhodobo nepriaznivý vývoj potravinárskeho priemyslu u nás. Od roku 1999 do roku 2011 u nás zaniklo až 151 potravinárskych podnikov spolu so 17 711 zamestnancami.

2. Vláda by mala vytvárať stabilné podnikateľské prostredie, minimálne meniť legislatívu, zlepšiť vymožiteľnosť práva, odstrániť prekážky v Zákonníku práce, ako aj znižovať daňovo-odvodové zaťaženia.

Otto Ewiak, Konfederácia odborových zväzov:

1. Rast nezamestnanosti súvisí s výrazne zhoršenou ekonomickou situáciou predovšetkým u najdôležitejších obchodných partnerov Slovenska a s klesajúcou domácou spotrebou, keďže sa masívne šetrí na všetkých úrovniach. V žiadnom prípade sa pod to nepodpísala novela Zákonníka práce. Tá len znemožňuje jednoduchšiu manipuláciu so zamestnancami v mnohých firmách, ktorí pracujú a sú odmeňovaní pod ľudskú dôstojnosť.

2. Konfederácia je presvedčená, že riešiť zamestnanosť možno len spolu s prorastovými impulzmi ekonomiky. Za kľúčové prorastové impulzy považuje opatrenia zamerané na domáci dopyt.

Robert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska:

1. Na Slovensku sa zhoršilo podnikateľské prostredie, a to nielen zvýšením daní, ale aj znepružnením trhu práce. To zneistilo podnikateľov a prejavuje sa to aj v raste nezamestnanosti.

2. Treba zlepšiť podnikateľské prostredie a podporiť medzitrh práce, pod ktorým chápem dočasný súbeh dávok a mzdy pre nezamestnaných ľudí, aby boli motivovaní hľadať si prácu a zvyšovať svoju kvalifikáciu. Viac práce však zaručia len nové investície, ktoré sa tu budú realizovať, pokiaľ budeme mať dobré a čoraz lepšie podmienky na podnikanie.

Eva Sadovská, analytička Poštovej banky:

1. Hoci po recesii v roku 2009 prichádzalo v roku 2010 k postupnému oživovaniu a naša ekonomika časom začala podávať výkony ako pred krízou, na pokles miery nezamestnanosti to nestačilo. Tá neprestáva rásť a aktuálne, teda za február 2013, dosahuje úroveň 14,71 percenta, čo bolo dvojnásobne viac ako v lete 2008.

2. Tvorbe nových pracovných miest by mohol pomôcť proces zlepšovania podmienok pre zamestnávateľov. Nestačí však len vytvoriť nové pracovné miesto, ale mať aj uchádzačov, ktorými bude môcť byť obsadené. Pre toto je nevyhnutné lepšie prepojiť trh práce so vzdelávacím systémom.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/ŠTEFAN MESÁROŠ
FocusMedia

video

 


 

 
Aplikácie 7 plus

 
Sedem top odborníkov radí: Máme recept na nezamestnanosť
Plus JEDEN DEŇ/ŠTEFAN MESÁROŠ