Šéf Asociácie nemocníc Slovenska: Výpovede sestier? Len žiadnu paniku!

04. februára 2016, 08:00
Tip redakcii

O mesiac tu máme voľby. Politici sa predbiehajú v sľuboch a vo víziách slovenského zdravotníctva. Realitou dneška sú však chýbajúce zdravotné sestry na niektorých oddeleniach a rušené plánované operácie. Čo radí prezident Asociácie nemocníc Slovenska a riaditeľ Nemocnice sv. Jakuba v Bardejove Marián Petko pacientom, ktorých poslali zo žilinskej a, prešovskej nemocnice domov?

Marián Petko hovoril  aj o budúcnosti  zdravotníctva.

Marián Petko hovoril aj o budúcnosti zdravotníctva.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Matej Kalina

Minister Viliam Čislák o pár dní odíde z kresla. Jeho krátky čas vo funkcii sprevádzalo viacero káuz. Mal by byť odvolaný?

- Minister prevzal funkciu rok a pol pred voľbami. Vstúpil do otvoreného boja a mal veľmi málo času. Možno jeho vyjadrenia nie sú vždy šťastné. No nemyslím si, že by mal byť odvolaný.

Ani za súčasnú situáciu po odchode stoviek zdravotných sestier, ktoré dali výpovede?

- Nie je dôvod na šírenie paniky. Je to otázka chýbajúcich sestier-špecialistiek na niektorých oddeleniach, ale rozhodne to nie je dôvod na šírenie paniky. Áno, štatistiky hovoria, že v Európe je nedostatok sestier. Hromadné výpovede sú už z môjho pohľadu veľmi agresívnym riešením. Prekáža mi tiež, že naraz všetky - takmer stovka - nenastúpili v prešovskej nemocnici do služby, ale išli na PN. Tu ma už nikto nepresvedčí, že im ide o pacienta.

Čo majú robiť pacienti, ktorí prišli na plánované operačné zákroky do nemocnice v Žiline alebo Prešove a poslali ich domov?

- Pacienti vo vážnom stave, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť, sú určite ošetrení. Pacienti, u ktorých sú plánované operácie, majú dve možnosti. Môžu chvíľu počkať alebo môžu ísť do druhej nemocnice. Všetky nemocnice v Prešovskom aj Žilinskom samosprávnom kraji sa na spoločných rokovaniach dohodli, že zabezpečia operácie takýchto pacientov. Je slobodná voľba lekára, pacient si môže vybrať inú nemocnicu. Aj v Anglicku sa bežne čaká na operáciu žlčníka a nikto v tom nevidí problém.


Stovky sestier odišli na protest najmä z nemocníc v Prešove a v Žiline.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Matej Kalina

Mali by sme platiť za hospitalizáciu v nemocnici?

- Odmietam, aby pacient platil počas hospitalizácie za zdravotnú starostlivosť. Máme verejné povinné zdravotné poistenie, pacient má nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti na základe toho, že si platí povinné odvody. Keď je nemocnica v zmluvnom vzťahu so zdravotnou poisťovňou, nemá čo pacient platiť za hospitalizáciu. Môže však platiť za nadštandardnú izbu, za výber operatéra. V Nemecku dokonca zrušili pred dvoma rokmi platby za stravu v nemocnici.

Malo by sa u nás zaviesť pripoistenie?

- Áno, jednoznačne. Tak to funguje napríklad vo Francúzsku. Z toho by si mohli pacienti platiť náklady za nadštandardnú izbu v nemocnici, za výber chirurga, pôrodníka a ďalšie spoplatnené úkony.

Ako by ste vyriešili objednávanie pacientov v ambulanciách na presný čas? Malo by sa to znova spoplatniť?

- U nás sme išli systémom extrémov. Najprv bolo prednostné vyšetrenie spoplatnené. Mnoho pacientov s tým bolo spokojných, no treba povedať, že mnoho lekárov to aj zneužívalo a za poplatok už objednávali všetkých pacientov. A potom začali spoplatňovať všetko možné. Pristúpilo sa teda k opačnému extrému - spoplatňovať sa nemôže už nič, čo tiež nie je najšťastnejšie riešenie. Je tu skupina pacientov, ktorá by chcela prednostné vyšetrenie za peniaze. Problémy s objednávaním by vyriešilo elektronické zdravotníctvo, teda e-health.

Malo by sa odpolitizovať prostredie štátnych nemocníc profesionálnym výberom riaditeľov?

- Post riaditeľa nemocnice je vyslovene manažérska pozícia. Rozhodne by mala byť odpolitizovaná a nemali by to byť politické nominácie. V každej nemocnici by mali fungovať kontrolné orgány, teda správna rada a dozorná rada. A zároveň by sa vždy na konci roka mal robiť audit hospodárenia.

Mala by sa zaviesť trestnoprávna a hmotná zodpovednosť štatutárov nemocníc? V akom rozsahu?

- Áno, určite by mala byť trestnoprávna a hmotná zodpovednosť. A to nielen v nemocniciach, aj v ostatných štátnych podnikoch.

Ako sa vyhnúť predraženému obstarávaniu v nemocniciach? Príkladom je kauza s nákupom CT v Piešťanoch.

- Čiastočne sa to už vyriešilo. Minister Viliam Čislák spustil systém, kde sa určí, koľko stojí štandardné CT. Zaviedlo sa referencovanie - porovnávanie cien techniky. Tak, ako sa to už dlhšie robí pri liekoch. Tu sa porovnáva základná cena CT naprieč niekoľkými firmami. U nás je však otázkou to, prečo sa na jednu vyhlásenú súťaž prihlási na obstaranie CT len 1,5 firmy. V Česku bojujú až tri firmy o zákazku.

Čo treba spraviť, aby z nášho zdravotníctva vymizlo dávanie úplatkov?

- Lekárov treba slušne zaplatiť. Potom lekárov možno motivovať napríklad tým, že ak si ich pacient vyberie ako operatéra, dostanú z toho slušnú sumu. U nás v Bardejove je to 60 percent. Na druhej strane, dávanie všimného je ešte stále v mentalite Slovákov.

Akého ministra potrebuje slovenské zdravotníctvo?

- Chceli by sme ministra, ktorý okrem toho, že pozná problematiku zdravotníctva, má víziu pre rezort a má aj skúsenosti, má zároveň dostatočné silné postavenie vo vláde a to hlavne smerom k ministrovi financií. A tiež smerom k predsedovi vlády. Aby si vedel vybojovať viac financií pre zdravotníctvo. A zároveň, aby vedel presadiť zmeny, ktoré sú potrebné.

Čo teda treba urobiť?

- Zdravotníctvo nepotrebuje revolúciu ani experimenty. Zdravotníctvo potrebuje to, čo je známe a vyskúšané v západnej Európe. Potrebujeme do praxe dostať e-health, teda elektronické zdravotníctvo, DRG - platby podľa diagnóz a zaviesť liečebné štandardy, ktoré sú právne záväzné. Teda jednotné postupy, ako majú lekári liečiť rovnakú diagnózu. Pre pacienta to totiž prinesie oveľa väčšiu bezpečnosť.

 

Zastupujú 71 nemocníc

Asociácia nemocníc Slovenska je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením právnických osôb, lôžkových, prípadne iných zdravotníckych zariadení. Vznikla na podnet riaditeľov nemocníc v roku 1991 a v súčasnosti združuje 71 neštátnych zdravotníckych zariadení, pracuje tu 30-tisíc ľudí. Združujú okrem fakultných a univerzitných teda takmer všetky ostatné nemocnice na Slovensku.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Viera Mašlejová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Šéf Asociácie nemocníc Slovenska: Výpovede sestier? Len žiadnu paniku!
Plus JEDEN DEŇ/Viera Mašlejová