Škandál s predraženými pomôckami naberá obrátky: Takto sa šafári v školstve

29. januára 2016, 00:00
Tip redakcii

Šokujúce predraženia rezort školstva nerozhádzali. Reč je o didaktických pomôckach, ktoré Štátny inštitút odborného vzdelávania objednal od firmy Kvant, a ich cena je neuveriteľne premrštená. V zmluve za milióny eur nie je len sifón takmer za 300 €, ale aj mnohé iné položky, ktorých ohodnotenie je minimálne zvláštne. Čo na šafárenie hovorí šéf rezortu Draxler?

V domácich potrebách zoženiete mechanizmus splachovača aj za 70 €. Ministerstvo zaň zaplatilo 400.

V domácich potrebách zoženiete mechanizmus splachovača aj za 70 €. Ministerstvo zaň zaplatilo 400.

Autor: Kvant

Na didaktické pomôcky z projektu Dielne II, ktoré zabezpečoval rezort školstva, upozornila nespokojná učiteľka. Nepozdávala sa jej cena predvádzacieho sifónu takmer za 300 €. „Do projektu sa zapojilo 177 škôl, pomôcky dodávala firma Kvant. Ceny sme zistili, keď sa projekt skončil a chceli sme veci zapísať do inventárneho zoznamu. Sifón kúpite za 7 € a toto stálo takmer 300 €,“ povedali nám v škole.


Hluk môžete merať digitálnym prístrojom i za 40 €. Ministerstvo ho kúpilo za 525.

Keď sme sa bližšie pozreli na ďalšie položky, ktoré školám dodávala firma Kvant, prišli sme na ďalšie šokujúce ceny. K modelu sifónu sa pridal aj model splachovača, za ktorý si firma vypýtala takmer 400 €. Podozrivo pôsobí aj nenápadná škatuľka hlukomeru, za ktorú ministerstvo zaplatilo 525 €. Pritom obyčajný zoženiete podstatne lacnejšie.


Digitálny PH tester môžete mať za 40 €.  Pre školy sa kúpil za 114 eur.

Neuveriteľné ceny firma stále nekomentuje. Môže sa však pochváliť aj ďalšími štátnymi zákazkami, ktorých rozhodne nie je málo. Okrem didaktických pomôcok pre základné školy dodáva firma Kvant pomôcky aj pre stredné odborné školy. Napríklad sponkovačku za 410 €. Pritom bežne sa dá dostať aj za polovicu či menej.

Ťažkú hlavu zo škandalóznych cien si ministerstvo školstva nerobí. Pomôcky vraj obstarávali cez elektronickú aukciu a zo štyroch firiem predložila spoločnosť Kvant najlacnejšiu ponuku. „Štátny inštitút odborného vzdelávania je presvedčený, že z hľadiska transparentnosti súťaže urobil všetko potrebné,“ napísala Lenka Dorčáková z inštitútu. Podľa nej je dôležité, že minuli menej, ako predpokladali.


Zverák podobných rozmerov stojí i 60 €. Pre ministerstvo bola cena 229,51 € v poriadku.

Z inštitútu nás tiež odkázali na firmu Kvant. „Otázka týkajúca sa ceny sifónu či splachovača by preto mala smerovať skôr na dodávateľa, prečo svoju maržu vytvoril práve na týchto dvoch položkách a nerozložil ju na každý produkt, čím by vytvoril ‚normálny‘ rozpočet,“ poradila Dorčáková. V zmluve za 8 miliónov je však položiek so zaujímavou cenou viac.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/vip 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Škandál s predraženými pomôckami naberá obrátky: Takto sa šafári v školstve
Plus JEDEN DEŇ/vip