Škandál v rezorte školstva: Upozornili naň slovenskí učitelia!

28. januára 2016, 06:00
Tip redakcii

Tomu sa povie predraženie. Reč je o didaktických pomôckach pre školy, ktoré minulý rok objednával učiteľom Štátny inštitút odborného vzdelávania. Na neuveriteľné ceny upozornila jedna z učiteliek, ktorá si ich všimla pri zapisovaní do inventára. Ako je možné, že maketa sifóna, či splachovača stojí dokopy takmer 600 eur?

Pomôcka za 271 eur – stovky eur za niečo, čo by mohlo stáť len pár drobných.

Pomôcka za 271 eur – stovky eur za niečo, čo by mohlo stáť len pár drobných.

Autor: Facebook

Štrajkujúci učitelia majú ďalší dôvod na hnev. Sú ním didaktické pomôcky, ktorými sa síce Draxler chváli, no ich cena je pekne prešvihnutá. „Vážení rodičia, aby ste vedeli, aké didaktické pomôcky sú zasielané do škôl v rámci neskutočných projektov Dielne II, a šikovne premrhané peniaze. Sifón, aký má doma asi väčšina z nás, upevnený asi na ,zlatej’ doske, stojí 271 eur,“ napísala rozčúlená učiteľka Marta, ktorá dodala, že má aj model splachovača za takmer 350 eur. Ku komentáru priložila aj fotografiu, na ktorej sa nachádza tabuľa s obyčajným sifónom.

S učiteľkou Martou sme sa snažili spojiť a po tom, ako sme sa dovolali do školy, sme sa dozvedeli, že takýchto predražených pomôcok je omnoho viac. „Do projektu sa zapojilo 177 škôl, pomôcky dodávala firma Kvant. Ceny sme zistili, keď sa projekt skončil a chceli sme veci zapísať do inventárneho zoznamu. Sifón kúpite za 7 eur a toto stálo takmer 300 eur,“ povedali nám v škole, pričom si želali zo strachu ostať v anonymite.

„Zaujímavé je tiež, že v minulosti sa do projektu Dielne I zapojili iné školy a tam stála rovnaká pomôcka sifónu 70 eur,“ povedali nám v škole. Neuveriteľné ceny sifónu či splachovača však nie je žiadny výmysel školy. Štátny inštitút odborného vzdelávania v máji 2015 naozaj uzavrel zmluvu s firmou Kvant, ktorá mala dodať 177 školám didaktické pomôcky za 8 756 607 eur.


Minister školstva Draxler sa k cenám pomôcok nevyjadril.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

V zozname sa nachádza aj spomínaný model sifónu či splachovača. Otázniky však svietia aj pri ďalších položkách ako napríklad súprava mini PH testerov za takmer 100 eur, zverák s príslušenstvom za 200 eur či vodoinštalačné zariadenie v kufríku za takmer 800 eur.

Na internete sa nachádza aj zmluva z roku 2013 a za ten istý sifón ako z roku 2015 za takmer 300 eur si firma pýta len 73 eur. Čo za dva roky tak na makete zdraželo, ostáva záhadou. Prečo sú makety také drahé, z firmy neodpísali. Bobríka mlčanlivosti rovnako držali aj u Draxlera.

Máte aj vy skúsenosť s predraženým nákupom pomôcok na vašej škole? Napíšte nám na plustip@7plus.sk!

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/vip 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Škandál v rezorte školstva: Upozornili naň slovenskí učitelia!
Plus JEDEN DEŇ/vip