Slováci podceňujú anglickú gramatiku, nie sú v nej veľmi doma

14. marca 2013, 11:06
Tip redakcii

Slováci si z anglickou gramatikou ťažkú hlavu nerobia, dôraz kladú na porozumenie textu a komunikáciu. Potvrdil to nezávislí online test na internete.

Slováci majú v anglickej gramatike medzery.

Slováci majú v anglickej gramatike medzery.

Autor: Ilustračná SITA

Jazykové vybavenie Slovákov nie je najlepšie. Napríklad anglickú gramatiku ovládajú v priemere len na 58 percent. Lepšie je to s porozumením textu pri čítaní a počúvaní, kde dosahujú priemerné skóre nad 70 percent.

Vyplýva to z výsledkov nezávislého komplexného online testovacieho nástroja TrackTest, ktorý si doteraz urobilo približne 7000 ľudí. TrackTest vychádza zo Spoločného európskeho referenčného rámca pre  angličtinu, pričom obsahuje takmer 6000 otázok.

Spomedzi tých, ktorí sa učia, respektíve už ovládajú angličtinu, pripadá podľa TrackTestu na začiatočníkov približne štvrtina testovaných.

"Naopak, na najvyššej profesionálnej úrovni sa nachádza zhruba sedem percent respondentov," hovorí Braňo Pokrivčák, projektový manažér TrackTestu.

Angličtina je jednotkou medzi jazykmi, pričom dáva dobré vyhliadky na etablovanie sa v zahraničí. "Slováci, ktorí chcú študovať či pracovať v cudzine, by však mali pridať!

V náročných medzinárodných testoch IELTS totiž musia dosiahnuť aspoň 80-percentnú úspešnosť," hovorí riaditeľka jazykového centra The Bridge Klaudia Bednárová. 

Otestujte sa, akú máte angličtinu.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Slováci podceňujú anglickú gramatiku, nie sú v nej veľmi doma
TASR