Slovák zabitý na Novom Zélande: Mladého Dávida poznala celá Orava!

03. augusta 2015, 12:00
Tip redakcii

Dávid Červeň bol známym kickboxerom. Na Nový Zéland odišiel za svojím snom, no ten si už nesplní.

Dávid Červeň bol známym kickboxerom.

Dávid Červeň bol známym kickboxerom.

Autor: archív, polícia Nový Zéland

Dávid Červeň prišiel o život na Novom Zélande. V miestnom parku na neho niekoľkokrát vystrelili policajti. Podľa správ na sociálnych sieťach mohlo padnúť až päť či šesť výstrelov. Polícia ale tento počet zatiaľ nekomentovala.

O smrti svojho syna sa už dozvedela aj Dávidova rodina, ktorá žije na Orave. Podľa našich informácií Červeň v minulosti navštevoval Obchodnú akadémiu v Dolnom Kubíne.

Na Slovensku bol však známy vďaka tomu, že sa venoval kickboxu. Bol členom Sazuka Kickbox Klubu Liptovský Mikuláš. Ako sa píše na stránke školy, Červeň bol od roku 2006 päťnásobný majster SR v kickboxe, na Majstrovstvách sveta v Belehrade sa umiestnil na 3. mieste, dvakrát sa stal majstrom Európy (v roku 2011 v Ukrajine, v roku 2012 v Bielorusku), je víťaz pohárových súťaží v Maďarsku, Švajčiarsku, Poľsku a na Ukrajine.

Okrem toho, že sám patril medzi aktívnych športovcov, venoval sa aj trénovaniu. Podľa informácií Pluska.sk trénoval chlapcov po celej Orave.

Bol v depresii?

Novozélanďan, ktorý spoznal Dávida, keď bol na výmennom pobyte v Kanade, povedal, že jeho smrť otriasla Dávidovými priateľmi i jeho priateľkou, žijúcou na Novom Zélande.

Muž, ktorý si želal zostať v anonymite, dodal, že sa s ním zoznámil prostredníctvom kickboxu.

"Patril k najjemnejším, najslušnejším ľuďom, akých som kedy poznal. Bol naozaj plachý," uviedol muž. "Z toho, čo sa mi podarilo zistiť z niekoľkých rozhovorov s mnohými mojimi priateľmi v Kanade, ktorí sú v šoku, sa vzhľadom na situáciu zdá, že mal zrejme depresiu. Pre nás všetkých je nepredstaviteľné, že bol do niečoho takého zapletený. Chcem len povedať, že to bol úžasný človek," vysvetlil nemenovaný muž, ktorý Dávida poznal dva a pol roka.

"Jeho priateľka tu bola s ním a rozprával som sa s ňou. O niekoľko dní odvezie telo späť na Slovensko," dodal.

So zbraňou si ho nevedia predstaviť

V čase pred smrťou mal Dávid podľa tohto muža určité finančné ťažkosti a podstúpil aj operáciu kolena, takže sa nemohol venovať kickboxu - čo bol jeho zdroj financií.

"Najčudnejšie na celej veci je, že Nový Zéland je malá krajina a polícia tu nepoužíva smrtiacu silu - ani keď treba," pokračoval muž.

Dávid Červeň bol päťnásobným majstrom Slovenska v kickboxe.
FOTO: archív

"Neviem si ho predstaviť so zbraňou. Viem si predstaviť, že sa k nim (policajtom) asi blížil, je to veľmi skúsený kickboxer - ale nevidím dôvod, prečo teda nepoužili nesmrtiacu silu," dodal.

Podľa ďalších mužových slov práve zosnulý otec Dávida Červeňa bol v minulosti jeho inšpiráciou, aby sa venoval kickboxu: "Viem, že sa mu v sne objavil otec a povedal mu, aby pokračoval v kickboxe - a to bola jeho inšpirácia."

Na cestu do Ameriky si vzal pôžičku

Pred rokmi mal Dávid hľadať americkú rodinu, u ktorej by mohol žiť, píše sa na webe venovanom slovensko-americkým výmenným pobytom. Skrachovala mu totiž dohoda s agentúrou, ktorá mu pomohla vybaviť štúdium v zámorí.

Vo vyjadreniach v slovenčine sa uvádza, že jeho snom je žiť v Amerike, a žiadal prípadných hostiteľov, aby sa s ním skontaktovali. Matka s jeho odchodom nesúhlasila a povedala mu, že rodina na to nemá peniaze, napísal Dávid vo vyjadreniach.

Vysvetľoval aj to, že otec mu zomrel, keď mal 11 rokov, a žije s matkou - preto ich finančná situácia nie je dobrá a ísť do zahraničia cez agentúru je "dosť drahé".

Dávid si teda vzal pôžičku, aby zaplatil cestu do USA. "Mojím snom bolo ísť tam, naučiť sa jazyk a žiť tam," napísal.

Do USA sa napokon dostal ako 17-ročný, žil tam tri roky, pričom bol študentom na výmennom pobyte na strednej škole. Chcel tam zostať, ale jediný spôsob, ako získať americké občianstvo, bol oženiť sa. Neskôr však mladík stratil o USA ilúzie.

Dávid Červeň (v červených rukaviciach) ako kickboxer.
FOTO: archív

Napísal: "Ak vám môžem poradiť, nechoďte do USA. Vaša krajina je oveľa lepšia, Amerika upadá a ľudia na Slovensku sa... hrozne mýlia, keď si myslia, že tam zarobia... ale sme tam tak veľmi zadlžení, že ľudia odtiaľ utekajú."

Na Novom Zélande prišiel o život

Na Slovensku ale dlho neostal. Svoj sen si odišiel splniť na Nový Zéland. Získal tu 12-mesačné víza pre pracovnú dovolenku. Namiesto lepšieho života ho tu však čakala smrť.

V nedeľu miestna polícia zverejnila fotografiu Dávida Červeňa s tým, že ho hľadá v súvislosti s tromi lúpežami v obchodoch s alkoholom.

Smrťou Slováka sa na Novom Zélande zaoberajú aj naše úrady. "K tomuto prípadu môžem povedať iba veľmi málo, nepoznám všetky okolnosti ani jeho priateľov. S konzulátom sa totiž Dávid Č. nikdy nekontaktoval. S jeho rodinou som zatiaľ nehovoril, ale urobím to," povedal pre portál Stuff.co.nz slovenský konzul Peter Kiely.

 
Autor: Pluska.sk/zm, TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Slovák zabitý na Novom Zélande: Mladého Dávida poznala celá Orava!
Pluska.sk/zm
TASR