Slovensko sa naozaj prekonalo! V čom sme sa stali rekordmanmi?

11. januára 2016, 15:02
Tip redakcii

Slovensko si, zdá sa, posilňuje svoju pozíciu v ekonomike. Najnovšie údaje, prúdiace z analýz hovoria o posilnení, dokonca raste, vo viacerých sektoroch. Kto je však slovenským rekordérom?

Slovenský priemysel šokuje číslami. Vieme, čo je za tým.

Slovenský priemysel šokuje číslami. Vieme, čo je za tým.

Autor: Ilustračná, Plus JEDEN DEŇ/Michal Smrčok

Na Slovensku bolo v roku 2015 podľa predbežných výsledkov vyrobených viac ako milión automobilov. Automobilový priemysel tak prekonal pomyselnú hranicu, ku ktorej sa blížil s vyrobeným počtom 971.160 vozidiel už v roku 2014, ktorý odborníci hodnotili ako úspešný.

Súčasne slovenský automobilový priemysel potvrdil stabilne silnú pozíciu v domácej ekonomike. Uviedli to v pondelok v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia Združenia automobilového priemyslu SR (ZAP SR).

Slovensko drží prvenstvo

Podiel automobilovej výroby v slovenskom priemysle predstavuje až 44 %, pričom ďalším pozitívom je, že už niekoľko rokov zostáva svetové prvenstvo Slovenska v počte vyrobených automobilov na 1000 obyvateľov. V roku 2014 to bolo 179 automobilov, v roku 2015 sa ich počet zvýšil na 184.

„Dosiahli sme 184 áut na tisíc obyvateľov. Je to síce rekordné číslo, o ktorom by sme mohli hovoriť, ale zase na druhej strane chcem povedať aj to, že automobily, ktoré sú vyrábané v Slovenskej republike, sú skutočne špičkové. Automobily, ktoré vyrábajú naše tri automobilky, sú špičkovými loďami týchto jednotlivých firiem na svetovom trhu,“ konštatoval Juraj Sinay prezident ZAP SR.

Priepasť medzi východom a západom

Automobilová výroba sa na priemyselnom exporte Slovenska podieľala 35 %. Tento priemyselný sektor zamestnával viac ako 80 tisíc ľudí a vrátane indukovaných pracovných miest vytvára pracovné príležitosti pre viac ako 200 tisíc zamestnancov.

Pretrvávajúcim problémom v automotive na Slovensku, podľa predstaviteľov ZAP SR, je nerovnomerné rozloženie dodávateľov automobilového priemyslu, kde východ zaostáva za západom. Ani v súvislosti s príchodom Jaguaru do Nitry sa nemení fakt, že západný región v porovnaní s východným regiónom disponuje rozvinutejšou dodávateľskou infraštruktúrou.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Slovensko sa naozaj prekonalo! V čom sme sa stali rekordmanmi?
TASR