Lekári zrušili štrajkovú pohotovosť

16. decembra 2011, 12:24
Tip redakcii

Lekárske odborové združenie (LOZ) v piatok zrušilo štrajkovú pohotovosť. Informoval o tom jeho prezident Marian Kollár. Dôvodom je fakt, že prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá rieši požiadavky odborárov.

Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár.

Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár.

Autor: SITA

LOZ vyhlásilo štrajkovú pohotovosť 10. decembra. Trvať mala až do  splnenia všetkých požiadaviek z memoranda dohodnutého s vládou. Odborári ju nezrušili ani po tom, čo parlament schválil legislatívu, ktorá zvyšuje platy lekárov, či ruší transformáciu nemocníc. Tvrdili, že zákony nenadobudli účinnosť a chceli počkať na to, keď sa zverejnia v  Zbierke zákonov SR.

Podpisom zákona a odvolaním štrajkovej pohotovosti by sa mala definitívne uzavrieť kríza v slovenskom zdravotníctve. Tá trvala od  konca septembra, keď viac ako 2 400 lekárov podalo výpovede. Neskôr polovica z nich výpovede stiahla.

Keďže odborári nepristúpili na  riešenie ich požiadaviek navrhované vládou, tá sa na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti rozhodla vyhlásiť núdzový stav. Lekárom vo  výpovedi tak mohli nariadiť pracovnú povinnosť. Napokon sa lekári a  vláda dohodli a podpísali spoločné memorandum. Problémy však boli aj pri jeho prenesení do legislatívy. Odborári neboli spokojní, preto vyhlásili štrajkovú pohotovosť.

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Lekári zrušili štrajkovú pohotovosť
SITA