Kauza: Kto ovládne solárny biznis?

09. júna 2010, 08:34
Tip redakcii

Denník Plus JEDEN DEŇ vás včera informoval o spornom rozdelení licencií na výstavbu solárnych elektrární. Získali ich aj firmy s kontaktmi na vplyvných ľudí z ministerstva hospodárstva.

SUPERCENY: Štát sa zaviazal vykupovať
elektrinu vyrobenú zo slnečnej
energie mimoriadne výhodne. Za jednu
megawatthodinu zaplatí 431 eur.
Preto bol o licencie veľký záujem.

SUPERCENY: Štát sa zaviazal vykupovať elektrinu vyrobenú zo slnečnej energie mimoriadne výhodne. Za jednu megawatthodinu zaplatí 431 eur. Preto bol o licencie veľký záujem.

Autor: SolarLand

K žiadosti o licenciu na výstavbu slnečných elektrární museli záujemcovia predložiť dokumenty, ktoré sa vybavujú niekoľko mesiacov. Ide najmä o preukázanie vzťahu k pozemku a súhlas od energetickej distribučnej spoločnosti. Šancu uspieť však mali len tie, ktoré to zvládli prakticky počas víkendu. Medzi 36 úspešnými firmami, ktoré od Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS) licenciu získali, sú ale aj také, ktoré vznikli krátko pred zverejnením výzvy. 

Pomohli im známosti?

Firma Alter Energo vznikla len dva mesiace pred vyhlásením výzvy na získanie licencií na výstavbu solárnych elektrární. Napriek tomu ju od SEPS získala.

Podnikatelia si myslia, že všetky potrebné podklady sa za taký krátky čas nedali vybaviť. „Podľa našej skúsenosti je to vylúčené bez toho, aby sa tam nerobili nejaké čachre,“ hovorí Matej Hlôška zo Združenia pre veternú energiu. Stanislav K. z ďalšej solárnej spoločnosti tomu tiež neverí: „Kým človek nájde vhodný pozemok a dohodne sa s majiteľmi, tak to trvá aj pol roka. Možno je niekto taký šikovný, že to zvládol aj za kratší čas, ale to je viac nepravdepodobné ako pravdepodobné.“

HONOSNÉ SÍDLO:
Slovenská elektrizačná a prenosová sústava rozdelila licencie na výstavbu solárnych elektrární veľmi rýchlo. Na snímke v krúžku František Pecho.
Foto: Archív

S konateľkou Alter Energo Silviou Záhorskou sa nám nepodarilo skontaktovať. Hovorca SEPS Igor Gallo podozrenia z klientelizmu odmieta. „Nemohlo dôjsť k uprednostneniu žiadneho žiadateľa,“ povedal.

Priznal kontakty

Alter Energo je cez ďalšiu firmu personálne prepojená na Bioenergetickú spoločnosť, v ktorej figuruje František Pecho a Peter Káčerík. Aj Káčerikova firma H&T Communication dostala od SEPS licenciu na výstavbu solárnej elektrárne v rovnakej lokalite ako Alter Energo, vo Veľkých Dvoranoch. Investor však v telefonáte zhovorčivý nebol a odmietol nám dať aj telefónne číslo na Silviu Záhorskú. Na otázku, či mali nejaké kontakty v podniku Západoslovenská energetika alebo SEPS, však povedal. „Tí ľudia, čo to pripravujú, sú všetci z energetiky. A v energetike sú tí istí ľudia.“

V biznise ho poznajú

Vplyvným energetikom, blízkym obom firmám, je František Pecho. V rokoch 2002 až 2006 bol členom predstavenstva SEPS, odkiaľ sa pozná so Štefanom Lovasom, ktorý v jej predstavenstve stále figuruje. Pechov ďalší známy Igor Masár bol zase v rokoch 2001 až 2003 v predstavenstve Západoslovenskej energetiky (ZSE) spolu s Andrejom Devečkom, ktorý je tam dodnes. Práve od ZSE potrebovali obe firmy k žiadosti na SEPS povolenie na pripojenie, na ktoré sa čaká aj niekoľko mesiacov.

Kamaráti z univerzity

Za firmami ELVOD-Energie a EX Projekt, ktoré vďaka licencii zo SEPS postavia dve solárne elektrárne v Tornali, je ďalší energetik Tomáš Malatinský.

Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenska a Zväzu zamestnávateľov energetiky Slovenska Tomáš Malatinský sa pozná s riaditeľom obchodu a členom predstavenstva SEPS Miroslavom Rapšíkom. Spolu sedia v Správnej rade Žilinskej univerzity, ktorá v procese prideľovania licencií zohrala dôležitú úlohu. Pre SEPS pripravila odbornú štúdiu, ktorá obsahuje informácie o možnostiach výroby solárnej energie na Slovensku. SEPS ju nechce zverejniť.

Tajná štúdia

„Na utajenie štúdie nevidíme dôvod. Potom vzniká priestor na špekulácie, či náhodou nejde o zámer kšeftovať s týmito informáciami, pretože nie každý ich mal k dispozícii, ale niektorí ich evidentne k dispozícii mali,“ myslí si Matej Hlôška zo Združenia pre veternú energiu. Hovorca SEPS Igor Gallo utajenie vysvetľuje takto: „Sme povinní zabrániť akejkoľvek diskriminácii účastníkov trhu s elektrinou. Z tohto dôvodu nie je možné zverejniť celý obsah danej štúdie.“

Linka aj na SSE

Za odbornú štúdiu bol zodpovedný Juraj Altus, vedúci Katedry výkonových elektrotechnických výkonov Žilinskej univerzity, ktorý pozná Miroslava Rapšíka nielen zo Správnej rady, ale aj zo Stredoslovenskej energetiky (SSE). Miroslav Rapšík v nej v 70. rokoch začínal kariéru. Odišiel v roku 1999, ale po trojročnej prestávke sa do SSE vrátil aj s Jurajom Altusom. Obe firmy, ktoré dostali súhlas na výstavbu solárnych elektrární, potrebovali k žiadosti priložiť aj súhlas o pripojenie práve od SSE.

Od tenisu k výrobe elektriny

Aj firme CTC – Tenisový klub z Prešova dala SEPS licenciu na stavbu solárnej elektrárne v Zemplínskom Hradišti. Jej majiteľkou je Jana Lazárová, manželka poslanca košického VÚC za stranu Smer a riaditeľa košickej teplárne Ladislava Lazára. Do predstavenstva štátneho podniku ho dosadil Smer v roku 2006. Krajským predsedom Smeru v Košiciach je štátny tajomník ministerstva hospodárstva, pod ktoré SEPS patrí, Peter Žiga. Lazár sa osobne pozná aj s ministrom Ľubomírom Jahnátkom. Keď Lazár kandidoval na primátora Košíc, osobne ho prišiel podporiť aj Robert Fico.

 
V CENTRE PREŠOVA: V tejto budove sídlia firmy Ladislava Lazára a jeho manželky, vrátane Tenisového klubu.
Na snímke hore: L. Lazár s ministrom Ľ. Jahnátkom.
Foto: Ľubomír Ferko

Dostal aj dotáciu

Ladislav Lazár stojí aj za firmou Gemcass, ktorá získala od SEPS licenciu na stavbu ďalšej veľkej slnečnej elektrárne, a to v rovnakej lokalite ako tenisová firma. O tom, že Lazárovci chcú byť pánmi solárnej energetiky na Slovensku, môže hovoriť aj dotácia 2,7 milióna eur z eurofondov, ktorú firma Gemcass dostala na stavbu fotovoltaickej elektrárne v Uzovskej Panici.

MARTINA KUBÁNIOVÁ

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Kauza: Kto ovládne solárny biznis?
Plus JEDEN DEŇ