Podozrenie: Súťaž ušili na mieru víťazovi

20. júla 2010, 07:22
Tip redakcii

O podozrivej zmluve na analýzu odpadov, ktorú exminister životného prostredia Jozef Medveď podpísal v deň svojho odvolania, vás denník PLUS JEDEN DEŇ informoval už včera. Navyše sme zistili, že súťaž bola pripravená tak, aby ju vyhrala práve firma s bývalými zamestnancami rezortu!

JOZEF MEDVEĎ: Zmluvu podpísal
v deň svojho odvolania
z postu ministra.

JOZEF MEDVEĎ: Zmluvu podpísal v deň svojho odvolania z postu ministra.

Autor: TASR

Zákazku na analýzu odpadov za 830-tisíc eur získali firmy ETIAM a YURYA/ROS. Druhá z firiem s odpadom nikdy nepodnikala, túto činnosť si v Obchodnom registri zaregistrovala až dva dni po podpise zmluvy. ETIAM sa zase odborníkmi z odpadového hospodárstva len tak hmýri. Väčšina z nich pracovala viac ako desať rokov na vedúcich pozíciách priamo na ministerstve životného prostredia. Odišli do dvoch rokov od nástupu Ficovej vlády.

Obmedzujúce podmienky

Podozrenie, že súťaž bola netransparentná, vyvolávajú najmä jej prísne a úzko špecifické kritériá. Záujemcovia museli vyhovieť približne päťdesiatim finančným a odborným požiadavkách. Najmä tie odborné z hry vytlačili kohokoľvek, kto nemal skúsenosti na ministerstve životného prostredia.

„Napríklad špecialista na oblasť legislatívy. Vyžadovali 15 rokov praxe, právnické vzdelanie, ale hlavne prax v tvorbe legislatívy v oblasti životného prostredia na úrovni ústredného orgánu štátnej správy. To znamená, že to naozaj museli byť ľudia, ktorí už pracovali na ministerstve,“ domnieva sa analytik Konzervatívneho inštitútu pre environmentálnu politiku Radovan Kazda s tým, že nie je prekvapený, že zákazku dostala firma ETIAM.

 
IGOR SIDOR: Možno budúci minister má tiež kontakty na víťaznú firmu.
Foto: TASR

Víťazi z ministerstva

Takejto striktnej požiadavke totiž vyhovuje na Slovensku asi len odborníčka z ETIAM-u Božena Gašparíková, ktorá celých šestnásť rokov pracovala v rezorte životného prostredia ako riaditeľka odboru legislatívy. Do ETIAM-u odišla v roku 2008. Na projekte sa podieľa aj Marta Fratričová, ktorá má z ministerstva skúsenosti s projektom nakladania s biologicky rozložiteľným odpadom. Mimochodom, aj to je súčasťou zákazky. Ďalší ľudia pracovali buď priamo pre rezort, alebo pre Slovenskú agentúru životného prostredia.

Zodpovední mlčia

Stanovisko bývalého vedenia rezortu životného prostredia sa nám nepodarilo získať a rozhovor, napriek predchádzajúcemu súhlasu, odmietol aj šéf ETIAM-u Ivan Zuzula. Katarína Ďurica, hovorkyňa súčasného ministra Zsolta Simona, nás informovala, že sa k jednotlivým zmluvám dostávajú postupne. „Pán minister nemal ešte možnosť zoznámiť sa s každou zmluvou. Dá si to preveriť,“ napísala nám.

Na firmu ETIAM je personálne i cez košický basketbalový klub napojený aj Igor Sidor, poslanec za Most-Híd, o ktorom sa v kuloároch hovorí ako o novom ministrovi znovuvytvoreného ministerstva životného prostredia.

 
SÍDLO ETIAMU: Firma má kancelárie v širšom centre Bratislavy.
Foto: MICHAL SMRČOK

ETIAM – odídenci z ministerstva

IVAN ZUZULA: riaditeľ, šesť rokov riadil Recyklačný fond.

PETER GALLOVIČ: V rokoch 2002 až 2007 bol riaditeľom odboru odpadového hospodárstva na ministerstve životného prostredia. Potom tri roky vo firme V.O.D.S., kde je členom predstavenstva poslanec za Most-Híd Igor Sidor. Od roku 2009 je v ETIAM-e. Je šéfom tímu, ktorý má analýzu pripraviť.

BOŽENA GAŠPARÍKOVÁ: Šestnásť rokov pracovala na ministerstve životného prostredia ako riaditeľka odboru legislatívy. V ETIAM-e je od roku 2008.

ANNA JUSKOVÁ: Na ministerstve životného prostredia bola v rokoch 1994 až 2008, posledných šesť rokov pracovala ako riaditeľka odboru ochrany prírody a krajiny. Od júna 2008 je v ETIAM-e.

DARINA KOBZOVÁ: Šestnásť rokov zamestnaná v zelenom rezorte, z toho desať rokov ako riaditeľka odboru manažmentu environmentálnych rizík. V ETIAM-e je od roku 2008.

STANISLAVA ZELENKOVÁ: Pracovala na ministerstve životného prostredia na odbore legislatívy so zameraním na oblasť odpadového hospodárstva a integrovanej prevencie. Tiež pracovala vo V.O.D.S. V ETIAMe je od septembra 2009.

Dohodili si kšeft?

Pätnásťročnú prax v tvorbe legislatívy životného prostredia môže mať na Slovensku len pár ľudí, myslí si Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko. „Navyše ľudia, ktorí takúto požiadavku spĺňajú, s vysokou pravdepodobnosťou poznajú ľudí, ktorí o zákazke rozhodujú. Možno je to náhoda, ale ak niekto zo štátnych úradníkov chcel umelo dohodiť projekt pre svojich bývalých kolegov či nadriadených, nastavil by do podkladov práve takúto podmienku,“ hovorí Šípoš.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/MARTINA KUBÁNIOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Podozrenie: Súťaž ušili na mieru víťazovi
Plus JEDEN DEŇ/MARTINA KUBÁNIOVÁ