Poór Airlines

12. septembra 2008, 12:00
Tip redakcii

Po biznise v železničnej doprave sa známy privatizér z mečiarovskej éry Vladimír Poór púšťa aj do letectva. Z bratislavského Letiska Milana Rastislava Štefánika začína lietať nová spoločnosť – Danubewings, za ktorou stoja práve Poórovci. (NA FOTOGRAFII - POÓROVO LIETADLO: Aj s takýmto turbovrtuľovým lietadlom spoločnosti Danubewings sa môžete stretnúť na letisku M. R. Štefánika.)

Danubewings prevádzkuje spoločnosť Vip Air, ktorá už u nás lieta niekoľko rokov. V tej figuruje Juraj Poór, no v pozadí stojí jeho otec Vladimír. Tomu už niekoľko rokov patrí aj ŽOS Trnava, ktorá dostáva od železníc miliardové zákazky na opravu vlakov. Rezort dopravy, ktorý má na starosti aj leteckú dopravu, má pritom na starosti Poórov kamarát Ľubomír Vážny zo Smeru. Podľa našich informácií kúpil Poór leteckú spoločnosť od milionára Borisa Kollára. Nová letecká spoločnosť v súčasnosti vlastní osem lietadiel a u nás plánuje lietať na lietadlách typu ATR. Tie majú 70 miest a sú určené najmä ako takzvané taxíky na regionálnu dopravu. Vďaka svojej veľkosti môžu pristávať aj na menších letiskách. Podobné lietadlá vlastnia aj poľský LOT a České aerolínie. „Vyznačujú sa nízkou spotrebou a ich prevádzka je aj z ekologického hľadiska prijateľná,“ prezrádza obchodný riaditeľ Arpád Agócs. Dodáva, že lietajú už od 20. august a . Pravidelné linky však tento rok ešte nebudú mať. Ich lietadlá sa zatiaľ využívajú len na súkromné lety. Ak by ste napríklad chceli letieť z Bratislavy do Košíc, museli by ste si objednať celé lietadlo a potrebovali by ste minimálne 60-tisíc korún (2-tisíc eur).

POÓR: Leteckú spoločnosť kúpil od milionára Borisa Kollára. 

Kto je Vladimír Poór

Vladimír Poór zbohatol za mečiarovej éry na privatizácii. Z neznámeho člena HZDS, ktorý predtým pracoval ako čašník, sa vďaka skupovaniu štátneho majetku stal vplyvnou postavou trnavského regiónu.
  Načas ovládol aj Naftu Gbely, podnik však po súdnych sporoch vrátil Fondu národného majetku. 
  Figuruje vo viac ako 20 firmách, okrem iných aj v ŽOS Trnava, podniku ktorý dostáva miliardové zákazky z ministerstva dopravy ovládaného Poórovým kamarátom zo Smeru Ľubomírom Vážnym. 
  Poóra považujú za jedného z mecenášov Ficovej strany. Jeho meno figujruje aj vo futbalovom klube Spartak Trnava. (red)

 
Autor: ANDREJ BUDAI, Foto: archív 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Poór Airlines
ANDREJ BUDAI
Foto: archív