Slota zostáva lídrom SNS!

25. septembra 2010, 08:51
aktualizované 25. septembra 2010, 18:38 Tip redakcii

Ján Slota dnes vyhral vo verejnom hlasovaní o predsedníctvo v Slovenskej národnej strany a udržal si tak post lídra strany. V hlasovaní získal 182 z 271 hlasov.

Ján Slota a Anna Belousovová

Ján Slota a Anna Belousovová

Autor: SITA

O novom predsedovi sa rozhodlo dnes na zasadnutí v Ružomberku. Ján Slota síce po tohtoročných voľbách vyhlásil, že sa už o tento post nebude uchádzať, zmenil však názor a rozhodol sa opäť to skúsiť. O vedenie strany však prejavila záujem i podpredsedníčka Anna Belousovová a podpredseda Dušan Švantner.

Novinkou bolo hlasovanie farebnými lístkami. Každý kandidát mal svoju farbu.

Delegáti XVII. Snemu SNS zvolili za prvého podpredsedu Slovenskej národnej strany Andrej Danko z  Miloslavova. Ďalšími podpredsedami sú Peter Petko zo Spišskej Novej Vsi, Ján Ikrényi zo Štúrova a poslanec NR SR Rafael Rafaj.

Ján Slota získal 182 hlasov delegátov snemu, Anna Belousovová 45, Dušan Švantner 40 a Tibor Šafárik 6.

Hlasovali verejne, Belousovová to označila za zbabelé

Voľby vedenia SNS považuje Anna Belousovová za nedemokratické, ich výsledok však nebude napádať. Pred novinármi uviedla, že zostáva aj naďalej pôsobiť v SNS, ale zakladá stranícku názorovú platformu.

Hlasovanie o predsedovi SNS bolo verejné. Rozhodli o tom delegáti na sneme.
Anne Belousovovej a Dušanovi Švantnerovi sa tak nepodarilo presadiť zmenu stanov a následne tajné hlasovanie. Ján Slota uviedol, že sa to nedá, čo Anna Belousovová označila za zbabelé.

„Tajná voľba je demokratickejšia aj slobodnejšia. Delegáti nebudú hlasovať pod tlakom,“ uviedla Belousovová. Zároveň kritizovala návrh spôsobu verejného hlasovania Jána Slotu hlasovať farebnými lístkami. „Čo tam mám dať odtlačok palca, hurá je to môj kandidát, prelievam za teba moju krv,“ opýtala sa.

Slota si zas myslel, že o novom predsedovi by sa malo hlasovať verejne, tak ako to zakotvujú stanovy SNS. "Celý život som bojoval za to, aby členovia SNS neboli pokrytci. Hanbíme sa za názor?" opýtal sa.

Opustí Belousovová stranu?

Dušan Švantner nedávno prezradil, že Belousovová mu povedala, že ak sa nestane predsedníčkou, založí si novú stranu. Ona to však poprela. „Aj Slota mi povedal, že to povedala aj jemu. Teraz sa už len vyhovára,“ povedal.
Kto je Ján Slota

Ing. Ján Slota sa narodil 14. septembra 1953 v Lietavskej Lúčke pri Žiline. V roku 1977 ukončil štúdium na baníckej fakulte Vysokej školy technickej v Košiciach. Pracovať začal ako banský technik v Banských stavbách v Prievidzi. Krátko bol technikom vo Východoslovenských kameňolomoch a štrkopieskoch. V roku 1981-1990 bol vedúcim strediska špeciálnych činností v n.p. Prefmonta Bratislava.
      
Politicky sa začal Ján Slota angažovať po roku 1989. Patrí medzi  zakladajúcich členov obnovenej Slovenskej národnej strany (SNS) v roku 1990.
      
Na mimoriadnom sneme SNS 19. februára 1994 ho zvolili za predsedu strany. Do tejto funkcie ho na nasledujúce štvorročné funkčné obdobie zvolili aj delegáti snemu SNS v máji 1998. Na prvej časti snemu SNS dňa 25. septembra 1999 v Žiline, v období nezhôd vo vedení SNS, ho z funkcie predsedu SNS odvolali. Hneď si založil novú stranu Pravú Slovenskú národnú stanu (PSNS) a v rokoch 2001-2002 bol jej predsedom. Nezhody, ktoré vyústili do rozkolu vo vedení SNS zapríčinili, že vo voľbách 2002 sa SNS nedostala ani do parlamentu, ani do vlády. Druhýkrát Jána Slotu za predsedu SNS zvolili na zlučovacom sneme PSNS a SNS 31. mája 2003.
      
V rokoch 1990-2006 (spolu štyri funkčné obdobia) bol Ján Slota primátorom mesta Žilina. V roku 2001 ho zvolili za poslanca žilinského VÚC.
      
Od roku 1990 bol poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR, od roku 1992 poslancom Slovenskej národnej rady (SNR), v NR SR pôsobil ako poslanec od jej začiatku do roku 2002 a potom od roku 2006 doteraz.
      
Prezident SR Rudolf Schuster ocenil prácu Jána Slotu ako primátora Žiliny a 12. februára 2004 mu udelil svoje osobné ocenenie - Kríž prezidenta SR. Od roku 1998 je nositeľom štátneho vyznamenania Radu Andreja Hlinku I. triedy za mimoriadne zásluhy o vznik SR.

 
Autor: pluska.sk/IVAN ŠUPLATA/SITA, TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Slota zostáva lídrom SNS!
pluska.sk/IVAN ŠUPLATA/SITA
TASR