Vakcíny stále nemáme

03. novembra 2009, 08:31
Tip redakcii

Strach už preskočil hranice! Ľudia žijúci v prihraničných oblastiach s Ukrajinou, kde vyčíňa chrípkový vírus, začali obliehať lekárne. Najväčší záujem je o rúška. Po tých sa v priebehu včerajška v tamojších lekárňach len tak zaprášilo!

Ľudia na východe Slovenska včera kupovali vakcíny proti klasickej chrípke, vitamíny a lieky proti teplote. Najväčší záujem však bol o rúška. „Včera sme predali posledné ochranné rúška. Bol o ne veľký záujem. Problém je dokonca ich objednať. Oslovili sme viaceré firmy, ktoré ich dodávajú, tie nám však povedali, že už rúška nemajú. Čakáme,“ povedali nám v jednej z michalovských lekární. V lekárni Fortis vo Veľkých Kapušanoch rúška nemajú. „Vedúci už uvažuje, že ich objedná, pretože ľudia si ich občas pýtajú,“ povedala nám magistra. 
Dodávatelia tvrdia, že rúšok je dosť. „V súčasnosti máme na sklade dostatok rúšok a práve sme objednali aj špeciálne, ktoré prídu asi do týždňa. Stáť budú od 4 eur (120 Sk). Mali by efektívne zabrániť vdýchnutiu vírusu,“ prezradil Sínu Nika, majiteľ firmy, ktorá sa zaoberá zdravotníckym zásobovaním. Obyčajné rúška stoja od 0,12 centa (3,62 Sk).

 

 VAKCÍNA: má formu injekcie i spreja do nosa.

Rúška aj od štátu

Ochranné rúška však obce a mestá môžu dostať aj od Správy štátnych hmotných rezerv. Tie ich majú v zásobe dosť. „Na sklade ich máme v miliónových množstvách,“ uviedol hovorca Správy štátnych hmotných rezerv Ľubomír Urban. Stačí, ak o ne požiadajú regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Vakcíny stále nie sú

Slovensko však stále nemá vakcíny proti prasacej chrípke. Dokonca ani nie je podpísaná zmluva s ich výrobcami. „Zmluva bude podpísaná do konca novembra, vakcíny by mohli prísť do konca decembra,“ uviedol hovorca Urban s tým, že očkovať by sa mohlo začať v januári. Štátne hmotné rezervy, ktoré to majú na starosti, si nemyslia, že je to neskoro. „Niektoré okolité krajiny akceptovali všetky podmienky výrobcu, my sme sa snažili vyjednať garancie ohľadom dobrej ceny a termínu dodania vakcín. Pretože krajiny, ktoré to podpísali, nemajú garantované, kedy tie vakcíny dostanú. My áno,“ dodal Urban.

Raši chce skôr

Informácie z ministerstva zdravotníctva však hovoria niečo iné. Zrejme po urgencii ministra zdravotníctva Richarda Rašiho predseda Štátnych hmotných rezerv uviedol, že po podpise už nič nebráni tomu, aby vakcíny boli distribuované aj na Slovensko. S očkovaním by sa teda mohlo začať na prelome novembra a decembra.

Chorých u nás málo

Na Slovensku je zatiaľ počet chorých na prasaciu chrípku nízky. Od jej vypuknutia na ňu ochorelo vyše 170 ľudí, z toho len 25 sa nakazilo na Slovensku, ostatní si chrípku priviezli zo zahraničia. Aj v pohraničných oblastiach je zatiaľ pokojná situácia. „Zatiaľ nebol zaznamenaný zvýšený výskyt ochorení,“ informovala Lenka Šramková z Úradu verejného zdravotníctva.


Virológ: Vírus na Ukrajine?

Nič vynimočné To, že epidémia takto zasiahla Ukrajinu, nepovažuje virológ Fedor Čiampor za nič vynimočné. „Vírusy evolučne prichádzajú z Číny cez Rusko, väčšina pandémií, ktorá do Európy prišla, išla cez Čínu a Rusko. Nie je to ničím výnimočné, je to pravdepodobná cesta chrípkových vírusov,“ povedal nám. Či je to vírus, ktorý je o niečo zmenený a má vyššiu schopnosť infikovať, to bez výsledkov laboratórnych testov ťažko povedať. „Zatiaľ sú to len dohady,“ povedal. To, či sa chrípka môže presunúť od našich východných susedov k nám, sa nedá odhadnúť. „Nikto to nevie predpovedať, ale vylúčiť sa to nedá,“ povedal. Najväčšia druhá vlna chrípkovej epidémie sa podľa virológa predpokladá na rozhraní januára a februára. (št)

 
Autor: kl, št, mik, Foto: TASR, SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Vakcíny stále nemáme
kl
št
mik
Foto: TASR
SITA