Smeru tečie do topánok: Odborníci o tom, prečo Ficovi klesajú preferencie!

19. februára 2016, 06:00
Tip redakcii

Tomu sa povie pokles. Vládna strana Smer len nedávno ohurovala vysokými preferenciami v prieskumoch verejnej mienky, no posledné odhady volebných výsledkov jej zrejme nedajú spávať. Za posledných 5 mesiacov stratila takmer 10 percent a k vládnutiu by potrebovala aj dvoch koaličných partnerov. Čo stojí za jej poklesom?

Posledné prieskumy  verejnej mienky Fica  zrejme nepotešia.

Posledné prieskumy verejnej mienky Fica zrejme nepotešia.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

Už len 16 dní a Slovensko sa dozvie, kto bude víťazom parlamentných volieb 2016. Strany „kampaňujú“ ako o život a s napätím sledujú aj posledné prieskumy verejnej mienky. Tie nie sú najmä posledné mesiace potešením pre vládnu stranu Smer-SD, ktorá nepríjemne padá. Podľa posledného prieskumu agentúry MVK klesla na 32 %, pričom v októbri sa mohla pochváliť 40 %. V čom vidí strana problém, do uzávierky neodpovedala. Podľa analytika je to však jasné.

„Napomohli tomu posledné kauzy, ktoré sa okolo Smeru nahromadili, vrátane incidentu s Matovičom. Ide najmä o škandály v zdravotníctve, v školstve a začalo sa to Paškom a kauzou CT. Problém vidím aj v komunikácii. Premiér dáva spolu s ministrami arogantné odpovede a namiesto toho, aby situáciu riešili, tým skôr prikladajú drevo do ohňa,“ zhodnotil stranu Smer politológ Miroslav Kusý. Analytik Ján Baránek vidí problém v komunikácii.


Zníženie popularity strany zrejme spôsobili aj problémy v školstve a v zdravotníctve.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Matej Jankovič

„Záver kampane v strane veľmi zle komunikujú. Nešťastné bolo Čislákovo trestné oznámenie na zdravotné sestry a status ministra školstva Juraja Draxlera o internátnom bývaní pre učiteľov. Časť ich voličov to môže vnímať ako provokáciu zazobaných ľudí, ktorí nemajú empatiu k rezortu, ktorému šéfujú,“ vysvetlil Baránek.

Podľa neho však pri strate preferencií netreba hľadieť len na prešľapy v strane. „Treba povedať, že nie je to len chybami strany. Na scénu totiž opäť prišla strana SNS, ktorej volič Smeru dá svoj hlas. Národniari majú nového predsedu, ktorý prestal hrať maďarskou kartou a venuje sa témam skôr národným, ako je rodina či národné podniky. Voliči vidia v SNS zmenu a opäť sa k nemu vracajú,“ zakončil Baránek.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/vip 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Smeru tečie do topánok: Odborníci o tom, prečo Ficovi klesajú preferencie!
Plus JEDEN DEŇ/vip