17.11.2018
Meniny má Klaudia

Snívate ako penzisti stráviť zimu v Egypte? Dá sa to aj bez tučného bankového konta

17.03.2013 06:00|Zdroj: ŠARM/JANA VOLNÁ
Zimu strávili v slnečnej egyptskej Hurghade, teraz sa slovenskí penzisti vracajú domov na Slovensko. Snívate o niečom podobnom? Je to vraj reálne aj bez tučného bankového konta.
Jozef a Oľga Morávkovci z Bratislavy a manželia Ladislav a Valéria Brindzovci z Čechyniec pri Nitre.
Foto: Archív J.V

Najobľúbenejšie egyptské letovisko dosiaľ zlákalo na kúpu bytu asi dve desiatky slovenských párov vyššieho veku.

Pochádzajú z rôznych kútov Slovenska a kým odišli do penzie, finančne patrili k priemernej strednej vrstve. V médiách sa dozvedeli, že v Hurghade je cena nehnuteľností priaznivá a životné náklady nízke.

„Prvým impulzom pre nás bola reportáž v časopise. O Hurghade, celoročne príjemnom počasí a skvelých cenách bytov. A to všetko vzdialené len štyri hodiny letu zo Slovenska,“ ujíma sa slova na našom stretnutí pani Oľga Benkovská (63) z Pezinka, zdravotná sestra na dôchodku.

„Vždy sme si s manželom priali užiť si penziu, a tak sme si celý život šetrili. Nápad každoročne zimovať pri mori a vo vlastnom sa nám zdal úžasný,“ pokračuje, ale jedným dychom dodáva, že na realizáciu tohto nápadu nemali viac ako dvadsaťpäťtisíc eur a navyše, neovládali žiadny cudzí jazyk.

„Odleteli sme na prvú dovolenku do Hurghady. Veľmi sa nám tam páčilo, a tak sme si v miestnej realitnej kancelárii zahovorili byt v centre mesta, ktorý zodpovedal nášmu rozpočtu,“ stručne opisuje začiatky pani Oľga a jej priatelia prikyvujú. Podobný príbeh zažila väčšina z nich.

„Hau mač?“

Neobávali sa investovať peniaze do bytu v exotickej krajine so špecifickou mentalitou miestnych ľudí, kde sa navyše nikto z nich nedohovorí?

„Strach, že by ma niekto podvodom pripravil o peniaze, som nemala. Spoľahla som sa na serióznu realitnú kanceláriu,“ vysvetľuje pani Lýdia Matúšová (60), pôvodne bytová dizajnérka.

Do Egypta sa presťahovala už pred piatimi rokmi. „V Pezinku som predala byt i auto. Žijem z úspor, o dva roky budem mať nárok na dôchodok,“ hovorí.

Na Slovensko sa vracia len na dva mesiace počas letných prázdnin. V Hurghade, kde ročne dovolenkujú milióny turistov, sa od nových priateliek naučila obstojne hovoriť po rusky a dohovorí sa už i po anglicky. Z neznalosti cudzích rečí si však veselí dôchodcovia ťažkú hlavu nerobia.

„Máme ruky, máme nohy,“ smeje sa Ladislav Benkovský (68), manžel pani Oľgy, bývalý podnikateľ.

„Čo sa dorozumievania týka, najdôležitejšie sú tu tri veci. Prvá je fráza ,hau mač‘, druhá – naučiť sa počítať po anglicky aspoň do sto a tretia – poznať písané čísla v arabčine. S tým si tu bohato vystačíte.“

Dôchodca nezabudne pripomenúť, že v Egypte sa o väčšine tovarov musia jednať.

„Mňa to veľmi baví, veď máme času dosť,“ pripája sa k debate pani Valéria Brindzová (67), učiteľka na dôchodku z dedinky Čechynce neďaleko Nitry.

„Miestni obchodníci síce začínajú na nezmyselnej sume, ale nakoniec tovar kúpite za pár korún,“ hovorí. Keďže je vychýrená kuchárka, z Egypta si vozí koreniny.

Bezpečnejšie než v Bratislave

Práve nízke životné náklady boli pre všetkých veľkou motiváciou pri kúpe bytu v Hurghade.

„Z penzie vo výške tristo eur na Slovensku len ťažko vyžijete. Tu to nie je problém. Najmä sezónna zelenina a ovocie sú tu veľmi lacné,“ pokračuje Bratislavčanka Oľga Morávková (60).

Z manželovho príjmu hradia náklady na byt v Bratislave aj na ten v Hurghade. V letovisku vlastnia trojizbový byt v luxusnom rezorte s rozľahlými bazénmi, asi dvadsať minút jazdy autom od centra.

„Hoci sa to mnohým Slovákom ťažko verí, malý apartmán v našom rezorte sa predáva už za dvadsaťpäťtisíc eur. Pravidelné mesačné poplatky s energiami vyjdú asi na šesťdesiat až osemdesiat eur,“ objasňuje pani Oľga. Manželia Benkovskí súhlasne prikyvujú: „Keď zazimujeme náš rodinný dom na Slovensku, suma, ktorú ušetríme len na kúrení, nám pokryje náklady na celú zimu v Egypte.“

Slovenskí dôchodcovia sa v Hurghade často navštevujú a trávia spolu i vianočné sviatky. Ako na seba v rozľahlom letovisku natrafili?

„Jedného dňa sme sa vybrali na miestny trh. A náhle som začul slovenčinu. Len som vykríkol – Slováci, kde ste? Nato sa otočila pani Lýdia, ktorá tu nakupovala spolu s  Brindzovcami. A tak sme sa – Pezinčania – prvýkrat stretli až tu,“ smeje sa pán Benkovský. Väčšinou sa však o sebe dozvedia prostredníctvom internetu a sociálnych sietí. O vlastnú bezpečnosť v porevolučnom Egypte sa neobávajú.

„Určite mám väčší strach ísť v noci po ulici v Bratislave než tu,“ hovorí bývalá učiteľka Valéria.

„Miestni ľudia sú veľmi ochotní, nemajú problém poradiť i pomôcť nám, keď ich poprosíme. Negatívne dôsledky revolúcie sme v Hurghade nezaznamenali. Ak sa i nejaké protesty odohrávajú, obmedzujú sa na veľké egyptské mestá ako Káhira či Alexandria, ktoré sú stovky kilometrov odtiaľto,“ konštatuje. Penzisti zodpovedne pristupujú aj k prípadnej potrebe zdravotnej pomoci.

„Samozrejme, že si vždy zriaďujeme cestovné poistenie. Ak potrebujeme ošetrenie, väčšinou využívame miestnu česko-slovenskú kliniku. Tam stačí zavolať a pošlú po vás auto, okamžite vás ošetria, vybavia formality s  poisťovňou a zase vás odvezú,“ pochvaľujú si zdravotný servis. S prichádzajúcou jarou sa väčšina našich dôchodcov vracia na Slovensko.

„Ale sme šťastní, že môžeme tráviť celú zimu v Egypte. Pre nás je sneh, námraza a klzké chodníky katastrofa. V Hurghade chodíme celú zimu v ľahkom oblečení, keď sa dá, kúpeme sa v mori a slnko nás nabíja energiou a dobrou náladou. Bez preháňania môžeme povedať, že sa tak cítime o desať rokov mladší,“ uzatvára pani Valéria Brindzová.

Snívate ako penzisti stráviť zimu v Egypte? Dá sa to aj bez tučného bankového konta
ŠARM/JANA VOLNÁ