Sociálna poradkyňa je zhrozená z náhlych chválospevov na centrum Čistý deň: Ako to okomentovala?

21. septembra 2016, 12:00
Tip redakcii

Resocializačným centrom Čistý deň v Galante sa prehnalo doslova tornádo! Po prevalení údajného sexuálneho zneužívania a rôznych nedôstojných praktikách výchovy klientov padlo niekoľko trestných oznámení. Avšak po viac ako týždni sa situácia začíta otáčať o 180 stupňov.

Sociálna poradkyňa Ida Želinská.

Sociálna poradkyňa Ida Želinská.

Autor: archív

Kontroverzné centrum sa rozhodli verejne brániť tak niektorí rodičia, ako i chovanci. Pre kauzu už dvakrát Čistý deň navštívili policajti a akreditačná komisia ešte minulý týždeň odporučila zariadeniu odobrať akreditáciu. Klientov už dokonca mali začať na základe súdnych rozhodnutí premiestňovať do iných centier. No niektoré deti z Galanty odísť odmietajú. Do médií začali chodiť listy, ktoré ospevujú Čistý deň.

Listy plné oslavných slov

V pondelok odsúdili prístup verejnosti a kompetentných aj chovanci. Nekládli si servítku pred ústa ani čo sa týka Natálie, ktorej prípad údajného sexu s terapeutom kauzu spustil. „Bola prístupná chlapcom," povedala klientka Nikola (17).

Sociálna poradkyňa Ida Želinská, ktorá má s problémovými deťmi bohaté skúsenosti, len neveriacky krúti hlavou. „Z tých listov a slov chovancov mi až zle ostalo. Deti fungujú v duchu hesla - je to tu drsné, ale chcem ostať. Zaznelo, že v zariadení bol kastovný systém, v komunitách sa rozhodovalo o trestoch, napríklad nosenie papierovej psej hlavy. Ide o to, kto má v skupine aké postavenie. Kto je bos, kto outsider, čistič alebo udavač,“ vysvetľuje odborníčka.

Odborníčka: Treba vymeniť personál

„Ich odmietnutie odísť je forma obrany. Deti sa bránia odchodu, pretože pôjdu do rovnako režimových zariadení, ibaže tam budú musieť o svoje pozície znova bojovať,“ tvrdí Želinská. Dokonca prišla aj s riešením, ako predísť presunu detí inde. „Klienti by mali zostať v Galante. Vymeniť však treba celý personál zariadenia," uzavrela odborníčka.

Boli deti zmanupulované?

Rozhorčený z postoja mladých klientov je aj Ľubomír Gábriš z Komunity Ľudovítov a Poloma, ktorá sa tiež stará o drogovo závislých. „Keď som videl, ako komunikovali pred médiami... Mám s tým obrovský problém, že to urobili. Odvtedy na to myslím. Hlavne ma zasiahlo, ako sa nelichotivo vyjadrovali o jednej z nich. Je to podpásovka. Nikto z nich nemôže tvrdiť, že je bez viny!" vyjadril sa Gábriš. Zaujímalo nás aj to, či nemôžu byť deti manipulované. „Nerád by som také niečo hodnotil, skôr by som to označil ako nefér," dodal.

 
Autor: db, mmk 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Sociálna poradkyňa je zhrozená z náhlych chválospevov na centrum Čistý deň: Ako to okomentovala?
db
mmk