Šokujúci rast cien pred sviatkami, také drahé vajcia ešte neboli

21. marca 2012, 06:00
Tip redakcii

Už len pre bohatých? Ceny vajec na lámu historické rekordy. Nezadržateľne sa nám blíži Veľká noc a k nej vajíčka neodmysliteľne patria.

Adriana: Bez vajec
si Veľkú noc nevie
predstaviť.

Adriana: Bez vajec si Veľkú noc nevie predstaviť.

Autor: MATEJ JANKOVIČ

Kým v júli sme zaplatili za vajce v priemere 12 centov, teraz sa ich cena šplhá na 30 centov. „Také drahé ešte nikdy neboli. Môže za to viacero faktorov. V týchto dňoch sa obmieňa chov nosníc a v celej Európe je vajec málo,“ vysvetlil riaditeľ Únie hydinárov Daniel Molnár. Tým, že Brusel nariadil chovateľom obohatené klietky a Poliaci sa tomu neprispôsobili, prestali sme od nich vajcia dovážať.

Ľudia kupujú menej

„Na našich trhoch máme teraz 85 percent slovenskej produkcie, predtým to bolo len 70 percent. To je pre našich chovateľov pozitívne. Musím povedať aj to, že vlaňajšie ceny vajec nedokázali pokryť náklady, ktoré mali na prerobenie klietok. Museli si brať úvery, teraz sa im to aspoň vráti,“ dúfa Molnár.

Závratné ceny vajec spôsobili, že ľudia ich kupujú menej. „Minulý týždeň sme zdvihli cenu z 21 na 24 centov za kus. Ľudia už namiesto 30 kusov berú len 20,“ povedala nám predavačka Eva (26) z bratislavského trhoviska. Regály jedného z veľkých nákupných reťazcov v hlavnom meste sú plné vajec, kúpite ich tu okolo po 20 centov za kus. „Toto sú vajíčka? Veď sú malé ako čučoriedky a ešte také drahé?“ pohoršoval sa starší pán. „Podľa posledných informácií naši chovatelia už majú vajec dosť a dokážu splniť všetky objednávky. Zdražovanie by sa malo teda skončiť,“ potešil nás Molnár.

Porovnanie cien vajec s inými tovarmi

Foto: Infografika: DUŠAN KIRÁLY

Chovajú sliepky

Vysoké ceny vajec spôsobili, že ľudia vo väčšej miere kupujú nosnice na domáci chov. „Ak ich človek má kde chovať a dokáže si zabezpečiť aj obilie, je to výhodné,“ uzavrel Molnár.

Čo spôsobilo zdražovanie?

  • Nedostatok vajec v Európe.
  • Pred Veľkou nocou sa každoročne obmieňajú chovy nosníc, čo spôsobí až 28-dňový výpadok v produkcii vajec.
  • Prestali sa k nám dovážať lacné poľské vajcia, pretože ich hydinárne nesplnili európske parametre.
  • V cenách vajec sa odrážajú aj náklady chovateľov na takzvané obohatené klietky, ktoré vyžaduje Únia.

Ako to vyriešiť?

Opýtali sme sa predsedu družstva v Dvoroch nad Žitavou Stanislava Becíka, o ktorom sa hovorí ako o možnom kandidátovi na post ministra pôdohospodárstva. „Podobný problém sme zažívali nedávno pri mlieku, mäse alebo ovocí. Môže za to nekoordinovanosť rozhodnutí.Ak Európska únia prijme nejaké opatrenia, treba dať o tom vedieť minimálne 2 roky dopredu, aby sa na to chovatelia pripravili. Obnovenie chovu sliepok trvá 9 mesiacov. Ceny závratne stúpnu a znáša to spotrebiteľ. Podporil by som najmä maloproducentov vajec, pretože od prvovýrobcu kúpite vajíčko lacnejšie, kvalitnejšie, len musí byť pod veterinárnym dozorom.“

Syrek drahší o 2,16 eura

Neodmysliteľnou súčasťou veľkonočného stola na východe Slovenska je takzvaný syrek alebo hrudka. Ide doň až 12 vajec, čo v súčasnosti nie je lacný špás. Kým pred rokom by ste za 12 vajec dali 1,44 eura, teraz za ne zaplatíte až 3,6, teda nám pochúťka zdražie o 2,16 eura.

 Máte tip, ako variť bez vajec? Napíšte nám!

Formulár otázok a odpovedí

 

Palomino1 21.03.2012 10:41
Na ceskom webe som cital v diskusii,ze v Nemecku pohranici stoji 10 vajec 89centov!Nech sa nasi obchodnici nimi zadrhnu,jednoducho ich uz 2.mesiac nekupujeme,nepecieme kolace.Treba obchody bojkotovat!
 
milan 21.03.2012 08:49
ludia ,nekupujte vajcia,nech sa tym nenažrancom o zisky ,všetky pokazia
 
Nájdených 2 záznamov.

 
Autor: PLUS jeden deň/EVA PRISTAŠOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Šokujúci rast cien pred sviatkami, také drahé vajcia ešte neboli
PLUS jeden deň/EVA PRISTAŠOVÁ