Štátna tajomníčka Jankovská prehovorila: Takto to chodí v slovenskej justícii

23. februára 2016, 11:50
Tip redakcii

Monika Jankovská je štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti. Na súdy má odlišný názor ako iní ľudia. Teraz prezradila, ako to chodí v slovenskej justícii, pri exekúciách dôchodcov a skúsenosť má aj so šmejdmi.

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská.

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská.

Autor: archív, Plus JEDEN DEŇ/ Matej Jankovič

Predtým, než sa Monika Jankovská stala štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti, pôsobila ako sudkyňa. Talár však vyzliekla v roku 2012. O svojich skúsenostiach sa teraz vyslovila v médiách, neobchádzajúc slovenské súdnictvo. „Vďaka novele Občianskeho zákonníka bol takmer po 60 rokoch zavedený inštitút úžery,“ uviedla Jankovská pre Parlamentné listy s tým, že exekučný poriadok po novom neumožňuje siahať na dom či byt dlžníka pri menšom dlhu do dvoch tisíc eur. Zároveň podotkla, že ochrana spotrebiteľa sa zlepšila, pretože spotrebiteľské témy sa už neposudzujú podľa Obchodného ale Občianskeho zákonníka.

Čo sa týka šmejdov, v roku 2013 sa zaviedla tzv. protišmejdovská novela, ktorá posilnila právomoci Slovenskej obchodnej inšpekcie. Tá zakázala podľa Jankovskej viac ako 600 predajných akcií. „Dnes je povinnosť zverejňovať informáciu o každej predajnej akcii – kde a kedy sa má konať,“ spresnila tajomníčka a stým, že povinné je aj zverejňovanie typov uzatváraných zmlúv a ceny tovarov. „Zaznamenali sme dva spôsoby, ako sa šmejdi snažia obísť zákon. Tvrdia, že neorganizujú predajnú, ale prednáškovú akciu. Zavolajú seniorov na prednášku o zdraví, kde im neponúkajú hrnce, ale napríklad výživové doplnky, merajú krvný tlak či cholesterol. ... V zákone je ale ustanovenie, že akékoľvek podujatie, po ktorom nasleduje predaj produktov, má charakter predajnej akcie,“ uviedla Jankovská. Problémom rovnako je, že sa šmejdi snažia dostať do príbytkov. "Šmejdi si myslia, že keď sa podujatie nekoná vo verejnej miestnosti, obídu zákon,“ dodala k téme šmejdov.

Jankovská sa pri nástupe do funkcie tajomníčky stretla s tromi miliónmi neukončených exekúcii. Išlo o exekúcie nebankoviek vo vzťahu k spotrebiteľovi, pričom ľudia nevedeli ani to, čo znamená rozhodnutie rozhodcovského súdu. To sa malo zmeniť prostredníctvom manuálov a odborných brožúr. „Je logické, že človek bez právnického vzdelania sa v tejto komplikovanej problematike nevyzná. Možností má hneď niekoľko. Je tu výborná spolupráca s Jednotou dôchodcov, Fórom pre pomoc starším a s inými, nielen seniorskými organizáciami,“ uviedla tajomníčka.

Od septembra platí novela, na základe ktorej Národná banka Slovenska vydáva licencie nebankovým subjektom. Jej cieľom je zamedziť pôsobeniu úžerníckych spoločností, ktoré však na Slovensku stále pôsobia.

Čo sa týka súdnych konaní, Jankovská prezradila, ako je to s naťahovaním súdnych procesov aj na päť rokov. Ak na pojednávanie nepríde svedok, či advokát, pojednávanie sa zvykne odložiť aj o mesiac. „Preto, že sudca má plné termíny. Všetko je to záležitosť organizácie práce v senáte. Každý sudca má k dispozícii dva pojednávacie dni v týždni, ak hovoríme o okresných súdoch,“ ozrejmila Jankovská. Iné dni má vyhradené v pojednávačke niekto iný. Podľa nej by bolo ideálne zorganizovať prácu sudcu či senátu tak, aby boli ponechané niektoré termíny voľné, aby sa mohli pojednávania odročiť na skorší termín.

Fakt je však podľa tajomníčky jeden a to, že nikdy nebude každý spokojný. „Keď si zoberiete občianske konane, rodinné alebo obchodné konanie, je vždy nespokojná polovica zúčastnených. Keď si zoberiete trestné konanie, nespokojní sú všetci. Odsúdení chceli nižšie tresty, ich obete-poškodení im žiadali vyššie. Ale musím povedať, že takto to je aj v iných krajinách,“ dodala Jankovská.

 

 
Autor: Pluska.sk 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Štátna tajomníčka Jankovská prehovorila: Takto to chodí v slovenskej justícii
Pluska.sk