Stromy ako z hororu! Agresívne húsenice útočia na celom Slovensku

06. mája 2014, 10:00
Tip redakcii

Akoby sa na stromy zniesol húsenicový mor. Ľudia zdesene pozerajú na listy, ktoré sú prederavené ako rešeto. Inde sa zase okolo korún stromov vznáša mohutná pavučina. Každý sa zdesene pýta, aká hrôza sa to na nás valí.

Záhadný závoj:  Takto obalili  stromy a kríky  na východe larvy  motýľa priadzovca  čremchového.

Záhadný závoj: Takto obalili stromy a kríky na východe larvy motýľa priadzovca čremchového.

Autor: archív

Po radu pre všetkých vydesených ľudí sme zašli za vedeckým pracovníkom Slovenskej akadémie vied Ladislavom Rollerom. Jeho vysvetlenie bolo veľmi prozaické a našťastie aj uspokojujúce.

„Listy stromov požierajú húsenice piadivky zimnej a jesennej. Najviac ničia javory a čerešne,“ objasnil odborník. Je ich však toľko, že ľudia poškodené listy našli aj na iných druhoch stromov. Žiaľ, aj na ovocných.

Na vine je teplá zima

Podľa Ladislava Rollera húsenice opakujú takéto mohutné nájazdy raz za niekoľko rokov. „Takže terajšia situácia nie je ničím výnimočná,“ dodal. „Jedným z dôvodov, prečo je húseníc toľko, môže byť aj tohtoročná teplá zima,“ vysvetlil Roller.


STROMY: Pred piadivkami ich ochráni postrek.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Matej Kalina

Húsenice piadivky ešte škody na listoch narobia. V pôde sa totiž zakukľujú v máji až júni, takže dovtedy si budú pochutnávať na listoch stromov. Pre človeka nie sú však nebezpečné a neublížia mu. Podobnú inváziu sme zažili pred piatimi rokmi, keď takéto škody na listoch spôsobili húsenice motýľa mníška.

Pažravá piadivka

Do listov vyžierajú diery. Húsenice piadivky jesennej sú žltozelené, s tromi bielymi čiarkami na každom boku. Liahnu sa koncom apríla a najväčšie škody spôsobujú na ovocných stromoch.

Húsenice dorastajú do troch milimetrov. Pohybujú sa piaďovito, podľa čoho dostali aj meno. Majú len dva páry panôžok. Ideálne pre ich rozmnožovanie je teplé a suché počasie v období zakukľovania a dlhá mierna jeseň. Vajíčka prezimujú v korunách stromov a koncom apríla sa z nich liahnu húsenice.

Škaredé tvory zo začiatku ničia púčiky, neskoršie listy, kvety a aj plody ovocných stromov, najmä čerešní. Stopy po ich hostine vidieť najmä na listoch, kde po nájazdoch zanechávajú diery. Motýle sa liahnu na jeseň. Samček piadivky jesennej má predné krídla žltosivé s tmavšími vlnovitými priečnymi pásmi. Zadné krídla sú svetlé. Samička má krídla zakrpatené v podobe malých kýpťov. Stromy proti piadivkám ochránia jesenné a zimné chemické postreky, ktoré dokážu vyčíňanie škodcu zastaviť.

(mmk)

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/st 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Stromy ako z hororu! Agresívne húsenice útočia na celom Slovensku
Plus JEDEN DEŇ/st