Študent organizujúci protikorupčné pochody šokuje: Nie je to z mojej hlavy!

19. júna 2017, 06:00
Tip redakcii

Žiadajú, aby premiér Robert Fico odvolal ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Kričia, že v krajine sa rozmáha korupcia. Hovoria, že polícia je spolitizovaná a jej šéf musí odísť. Študenti, ktorí organizujú protesty, však na stretnutie s ľuďmi, ktorých označili za vinníkov, dodnes neprišli. Podmienky si kladú obe strany.

Študenti, ktorí pochody organizovali, sa s Tiborom Gašparom stretnúť chcú, ale za svojich podmienok.

Študenti, ktorí pochody organizovali, sa s Tiborom Gašparom stretnúť chcú, ale za svojich podmienok.

Autor: TASR

Policajný prezident Tibor Gašpar v priamom prenose pozval mladých, ktorí sa zúčastňujú na organizovaní protestov, k sebe do kancelárie na diskusiu. Dohodnúť im chcel stretnutie aj s inými predstaviteľmi polície, ktorí by im vysvetlili, ako sa na Slovensku postupuje pri vyšetrovaní korupcie.

Najskôr proti komunistom, teraz proti korupcii: Čo majú spoločné Nežná revolúcia a protikorupčný pochod? Pozrite si fotografie

Študenti pozvanie odmietli a za Gašparom, ktorého hlavu žiadajú, dodnes neprišli. „Je mi ľúto, že moje pozvanie neprijali, samozrejme, že pozvanie stále platí,“ reagoval pre Plus JEDEN DEŇ Gašpar.

KOMENTÁR Mariána Balázsa: Vlastný gól, pán Kaliňák!

Dôvodom, prečo organizátori stretnutie odmietli, bolo, že Gašpar ich pozval na prezídium, oni však chceli, aby sa debata uskutočnila na pôde školy a moderoval by ju novinár. „Chceme, aby diskusia s ním bola verejná, ale toho sa bojí,“ reagoval jeden z mladých Dávid Straka, ktorý študuje na jednom z bratislavských gymnázií. Sám vraj nemal problém ísť na prezídium, presvedčili ho iní, že to nie je dobrý nápad. „Ťažko sa mi to argumentuje, keď to nie je z mojej hlavy,“ povedal pre náš denník. 

Myslíte si, že študenti, ktorí majú stáť za organizovaním protikorupčných pochodov sú niekym manipulovaní?

Celkový počet hlasujúcich: 2968

Organizátori tých istých pochodov odmietli stretnutie aj s premiérom Robertom Ficom. Dôvod? Vraj sa ním nebudú stretávať na pôde školy, aby jej pôda nebola zneužívaná na politické účely.  „Nezachytil som, že by sa premiér s nami chcel stretnúť,“ povedal Straka. Vraj keby také pozvanie prišlo, neodmietli by ho.  „Napriek tomu, že študenti neprijali pozvanie policajného prezidenta na diskusiu a nechceli sa zúčastniť ani na prednáške predsedu vlády v ich škole, premiér Robert Fico je pripravený vytvoriť priestor na dialóg o systémových opatreniach v rámci boja proti korupcii,“ uviedla pre Plus JEDEN DEŇ hovorkyňa premiéra Beatrice Szabóová.

„Už prestaňte hrabať!“ odkazujú politikom študenti, ktorí organizujú Protikorupčný pochod

O čom sú pochody

Protikorupčný pochod spustili študenti z Bratislavy, na ich čele stoja Dávid Straka a Karolína Farská.  Protestujúci žiadajú hlavu ministra vnútra Roberta Kaliňáka, odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Rovnako chcú vyšetrenie káuz Bašternáka a Gorila. Pochodmi organizátori pokračujú aj v krajských mestách. 

Politický analytik Ján Baránek: Študenti priznávajú nekompetentnosť

"Tým, že s policajným prezidentom nechcú hovoriť priamo, ale prostredníctvom novinára, tak priznávajú nekompetentnosť. Ale potom nie sú ani kompetentní organizovať demonštrácie. Tak nech si vyberú. Nemôžu mať požiadavky, a keď ich zavolá na diskusiu, tak nejsť a trvať na novinárovi. Keď to nie je z jeho hlavy, tak priznal, že ich niekto manipuluje a oni sú len nasadení. Bolo by poctivé, keby ten, kto im radí, vyšiel do popredia a ujal sa iniciatívy."

 
Autor: Martina Ruttkayová 
 
Aplikácie 7 plus