Bezák so svätožiarou: Takto vidia českí filmári odvolaného arcibiskupa

Cirkev len ťažko prizná, že odvolanie Róberta Bezáka bola chyba! Tvrdí to režisér a tvorca dokumentu o bývalom trnavskom arcibiskupovi. Petr Minařík bol jediný publicista, s ktorým Bezák komunikoval napriek zákazu Vatikánu. Dokument odvysiela 16. decembra ČT 2.

01. decembra 2012, 10:00
Režisér Petr
Minařík: Podľa
neho cirkev nezniesla
Bezákovu popularitu.

Režisér Petr Minařík: Podľa neho cirkev nezniesla Bezákovu popularitu.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/JOZEF VOJČINIAK

Pôvodne filmári nakrúcali portrét zaujímavého človeka. Všetko sa zmenilo, keď pápež začiatkom júla odvolal Róberta Bezáka z čela Trnavskej arcidiecézy.

„Bol to pre neho šok. Nemohol pochopiť prečo!“ vysvetľuje Minařík. Podľa neho bol arcibiskup ešte začiatkom roka plný optimizmu. 

„Vizitácia, ktorá preverila hospodárenie jeho predchodcu, dopadla pre Bezáka dobre. Rovnako spokojný bol aj po návšteve vo Vatikáne,“ hovorí Minařík. Takže to, čo prišlo v júli, nik nečakal ani v najhoršom sne. „Ani jeden sme však nechápali dôvod jeho odvolania,“ hovorí režisér.

Nie je to revolucionár

Petr Minařík nazval dokument Arcibiskup s ľudskou tvárou. „Bezák nie je revolucionár cirkvi. On len počúva a k všetkým je otvorený,“ opisuje. Cirkev podľa Minaříka nezniesla Bezákovu popularitu.

„Už na začiatku natáčania som mal obavu, či takú výnimočnú osobnosť, akou je Bezák, cirkev prijme. Bezák nie je nábožnejší ako ostatní arcibiskupi. On to však nehrá. Bezák je úprimnosť a tomu, čo hovorí, aj verí,“ vysvetľuje.

Ak by vraj katolícka cirkev mala dvadsať Bezákov, tak sú plné kostoly. „Dnes sa ľudia pýtajú: Prečo!? Nezaslúžia si odpoveď, čo im ponúka konferencia biskupov: Verte a mlčte!“ tvrdí režisér.

Biskupi mlčia

Minařík priznáva, že chýba vyjadrenie protistrany. „Tá mlčí. V cirkvi nie sú takí frajeri, aby povedali: Sorry, zmýlili sme sa,“ vysvetľuje. Film vraj nie je oslavný, má len povedať pravdu.

„Bolo by fajn, ak by po arcibiskupovi s ľudskou tvárou získala ľudskú tvár aj katolícka cirkev,“ dodáva.

Podľa našich informácií Róbert Bezák momentálne žije utiahnuto na okraji Bratislavy a nad ďalšou kariérou neuvažuje.

O možnej Bezákovej kandidatúre na slovenského prezidenta Petr Minařík hovorí: „Je to nemožné. Voľby vyhrávajú priemerní ľudia, ktorí sa vedia dohodnúť. Taký Róbert Bezák nie je.“

Autor: Plus JEDEN DEŇ/JOZEF VOJČINIAK
FocusMedia

video

 


 

 
Aplikácie 7 plus

 
Bezák so svätožiarou: Takto vidia českí filmári odvolaného arcibiskupa
Plus JEDEN DEŇ/JOZEF VOJČINIAK