Tešili sa predčasne: Kiska dal Laššákovej a Mamojkovi stopku

05. februára 2016, 08:00
Tip redakcii

Mali si chytiť dobrý flek, no nič z toho zrejme nebude. Smerácki poslanci Jana Laššáková a Mojmír Mamojka boli zvolení za sudcov Ústavného súdu na začiatku decembra, keď im dali svoje hlasy poslanci v tajnom hlasovaní. K ich vymenovaniu sa však prezident Andrej Kiska dostal až teraz, no namiesto zelenej dostali stopku. Prezident nevymenoval ani ďalších troch navrhovaných.

Prezident Andrej Kiska nevymenoval Mojmíra Mamojka a Janu Laššákovú za ústavných sudcov.

Prezident Andrej Kiska nevymenoval Mojmíra Mamojka a Janu Laššákovú za ústavných sudcov.

Autor: archív

Zvolenie Laššákovej a Mamojku za sudcov Ústavného súdu kritizovala pre ich členstvo v strane Smer-SD od začiatku nielen opozícia, ale i odborná verejnosť. „Nevidím ako prekážku, že je niekto politicky činný. Keď spĺňa podmienky, ktoré stanovuje ústava,“ vysvetlila pred voľbou Laššáková.

Za svojou kandidatúrou si stál aj právnik a poslanec Mojmír Mamojka, ktorý sa v politike tento rok rozhodol skončiť a venovať sa už len právu. No kosa narazila na kameň v prezidentskom paláci. drej Kiska vyhlásil, že o vymenovaní Mojmíra Mamojku a Jany Laššákovej nerozhodne, kým sa po voľbách nevyjasní situácia okolo Ústavného súdu.

Kiska žiada, aby poslanci schválili jasné kompetencie prezidenta vo vzťahu k ústavným sudcom alebo navrhnú nových kandidátov. „Plne rešpektujem rozhodnutie pána prezidenta. Bližšie ho však nebudem komentovať,“ povedala Jana Laššáková. „Je to čerstvé, nebudem to komentovať, ale beriem to na vedomie. Čakal som to tak pol na pol,“ zareagoval Mojmír Mamojka.

Predseda Národnej rady Peter Pellegrini (Smer-SD) vyjadril obavy, či prezident napĺňa články Ústavy SR, ktoré hovoria, že má zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov. „Dnes chýbajú dvaja ústavní sudcovia, 28. februára odíde ďalší. Ostanú len desiati, rozhodovanie Ústavného súdu (ÚS) SR sa tak môže znefunkčniť, čo môže mať vážne dôsledky.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/vip 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Tešili sa predčasne: Kiska dal Laššákovej a Mamojkovi stopku
Plus JEDEN DEŇ/vip