Koaličná kríza vrcholí: Toto je Dankových osem podmienok!

10. augusta 2017, 06:00
Tip redakcii

Koalícia je už štvrtý deň v kríze. V pondelok vypovedal predseda parlamentu a SNS Andrej Danko (42) koaličnú zmluvu, čím šokoval premiéra a predsedu Smeru-SD Roberta Fica (52) aj podpredsedu parlamentu a šéfa strany Most-Híd Bélu Bugára (59). Vraj je potrebné uzavrieť ku koaličnej zmluve dodatok, ktorý bude obsahovať požiadavky národniarov. Denníku Plus JEDEN DEŇ sa podarilo zistiť, s čím sa šéf SNS chystá zajtra na koaličnú radu.

Danko prvýkrát jasne prehovoril, prečo vypovedal koaličnú zmluvu.Vieme prví

Danko prvýkrát jasne prehovoril, prečo vypovedal koaličnú zmluvu.

Autor: TASR

1. Aby ministri nekomentovali verejne prácu svojich kolegov 

Predseda Andrej Danko naráža na ministra kultúry Marka Maďariča, ktorý kritizoval šéfa rezortu školstva Petra Plavčana. “Ak sa potvrdí, že desiatky miliónov eur, takých potrebných pre našu vedu a výskum, boli pridelené subjektom, ktoré nikdy reálne vedu a výskum nerobili, tak to je na odvolanie zodpovednej osoby,” vyhlásil Maďarič pre Denník N.  Šéfa SNS toto vyjadrenie natoľko pobúrilo, že chcel na koaličnej rade otvoriť tému, ako rozdeľuje eurofondy samotný Maďarič. 

Ján Baránek: Toto nebude realizovateľné. Je to náhubková požiadavka. Prečo by sa minister nemohol vyjadrovať na adresu iného ministra? Veď rozhodnutie jedného ministra môže ovplyvniť aj prácu druhého. 

2. Aby koaličná rada zasadala v pravidelných intervaloch 

V koaličnej zmluve je uvedené, že koaličná rada zasadá raz do mesiaca. Predseda SNS chce, aby sa koaliční lídri stretávali častejšie a najmä na pravidelnej báze. Danko chce zaviesť aj pravidelné informovanie médií a verejnosti o krokoch koalície. 

Ján Baránek: Pokiaľ trvá na pravidelnosti, nemal by byť problém mu vyhovieť. Určite budú hluché obdobia, kedy to pravidelné rokovanie koaličnej rady by nemalo zmysel. Túto požiadavku je potrebné upresniť, kedy nemusí koaličná rada zasadať. 

3. Aby sa na rokovanie vlády nedostávali návrhy, ktoré neprerokovala koaličná rada 

Stáva sa pravidlom, že na vládu sa dostávajú návrhy bez toho, aby o nich predtým rokovala koaličná rada. Ministri sú tak často postavení pred hotovú vec, za ktorú majú na vláde zahlasovať. Šéfa SNS takto vytočil napríklad Maďarič, ktorý prišiel na vládu s návrhom na zvýšenie koncesionárskych poplatkov. Vláda napokon návrh z rokovania stiahla. 

Ján Baránek: To by znamenalo, že tie návrhy musia byť pripravené skôr ako pôjdu na vládu. Ale týmto návrhom nadraďuje koaličnú radu vláde, čím vytvárame z koaličnej rady feudálny orgán. Je to porušenie princípov, na ktorých stojí demokratický štát.

4. Navýšenie minimálnej mzdy v štátnej správe 

Predseda parlamentu chce, aby sa zvyšovanie minimálnej mzdy týkalo aj verejného sektora. Dnes totiž štát diktuje podnikateľom výšku minimálnej mzdy, sám však podľa toho nepostupuje. V štátnej správe sú zamestnanci odmeňovaní podľa platových taríf, takzvaných tabuliek. Niektoré skupiny zamestnancov v štátnej správe tak zarobia menej ako je minimálna mzda v národnom hospodárstve. 

Ján Baránek: To je v poriadku. Keď je raz minimálna mzda na istej úrovni, tak by mala byť rovnaká pre každého. 

Analytik o šokujúcom ťahu lídra SNS: „Všetko závisí na jednom človeku a Danko to nie je!“

5. Trinásty a štrnásty plat bez odvodov 

Andrej Danko už oznámil, že chce, aby zamestnanci dostávali 13. a 14. plat. Zaviesť by to chcel od nového volebného obdobia, teda od roku 2020. Tieto platy by mali byť oslobodene od daní a odvodov - 13. plat na 50 percent a 14. plat úplne. 

Ján Baránek: Toto treba skonkretizovať, lebo plošne to je nepriechodné. Ako chcete zaviazať súkromné firmy, aby dávali 13. a 14. plat? Môže dôjsť k obchádzaniu iným spôsobom. 

6. Slovenské aerolinky 

Predseda SNS je známy tým, že chce, aby štát vlastnil strategické podniky. Rovnako zmýšľa aj pri dopravcoch. Nedávno presadzoval na železniciach štátne vlaky, teraz chce presadiť, aby vznikli štátne aerolinky. 

Ján Baránek: Ak na to máme, tak fajn, ale nevidím na to nejaký špeciálny dôvod. Potom môžeme mať aj národné vodstvo. 

7. Investičné stimuly do kúpeľníctva 

SNS šla do volieb s programom, ktorý riešil aj rozvoj kúpeľníctva. Podľa Andreja Danka je nutné podporovať zariadenia, ktoré pôsobia v oblasti kúpeľníctva. SNS pripraví zmeny tak, aby zariadenia v tomto segmente dostávali tiež investičné stimuly od štátu ako napríklad zníženie daňového zaťaženia, či nové predpisy ohľadom geotermálnych vrtov. Danko je podľa našich informácií nespokojný s tým, že koalícia k týmto krokom doposiaľ nepristúpila. 

Ján Baránek: Je potrebné, aby sme podporovali cestovný ruch a ak kúpeľníctvo patrí doň, tak ho treba podporiť. Ale je nutné, aby peniaze šli rovnomerne aj do iných sfér cestovného ruchu. 

8. Aby minister financií neblokoval výstavbu infraštruktúry 

V koalícii vznikol spor kvôli výstavbe rýchlostnej cesty R2. Ministerstvo financií pod vedením nominanta Smeru-SD Petra Kažimíra vydalo stanovisko, že výstavba rýchlostnej cesty na južnom Slovenskom v smere na Košice nie je nutná. Vraj stačí rozšíriť súčasnú cestu I.triedy. Toto stanovisko pobúrilo ministra dopravy z Mostu-Híd Árpáda Érseka, šéfa Mostu Bélu Bugára aj Danka. 

Ján Baránek: Tomuto sa nedá oponovať, rýchlostná cesta na juhu Slovenska je nevyhnutnosť.

 
Autor: Martina Ruttkayová 
 
Aplikácie 7 plus