Učitelia odkazujú Draxlerovi: Toto je pravda o našich platoch!

26. januára 2016, 11:00
Tip redakcii

Dážď, zima a poľadovica. Ani takéto počasie nezabránilo učiteľom z celého Slovenska prísť na protest na Námestie SNP do Bratislavy. Chuť a odhodlanie zmeniť situáciu v slovenskom školstve prišlo prejaviť okolo 2–tisíc učiteľov, žiakov, rodičov. Učitelia sú pripravení demonštrovať, pokiaľ minister školstva Juraj Draxler ich požiadavky neprijme.

Učitelia sa dočkajú zvýšenia platov.

Učitelia sa dočkajú zvýšenia platov.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

Protest na bratislavskom námestí sa začal o jedenástej dopoludnia. Mestom sa ozývali hlasné priania nepochopených učiteľov. Tí okrem vyšších platov žiadajú od ministra Juraja Draxlera zmenu celého systému. Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov hovorí, že je dojatý a nečakal, že príde až toľko ľudí.

„Zaplnili sme námestie a cesty. Celá spoločnosť si musela všimnúť, že sa tu niečo deje a učitelia povstali a chcú zmenu. Chcú zmenu teraz,“ hovorí Crmoman s tým, že heslo stretnutia je „Spolu vydržíme“. Školstvo podľa neho potrebuje systémové zmeny, keďže je to základ našej spoločnosti, od ktorého sa odvíja všetko.


Údaje o počte štrajkujúcich sa líšia.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

Do štrajku sa podľa organizátorov zapojilo asi 300 škôl, ďalšie školy sú v obmedzenej prevádzke. Na štrajk sa registrovalo na internetovej stránke iniciatívy 11 454 učiteľov zo 731 škôl. Podľa ministerstva školstva bolo zatvorených 179 škôl, čo je z celkového počtu 6 700 škôl a školských zariadení 2,66 %.

Najviac zatvorených škôl - 43, bolo v Bratislavskom kraji. Najmenej ich bolo v Prešovskom kraji, kde zatvorili štyri školy. „Nevidíme v súčasnej situácii iné riešenie, ako siahnuť k tým najkrajnejším a najtvrdším nátlakovým akciám, aby sa niečo zmenilo,“ povedal člen iniciatívy učiteľov Branislav Kočan.

Štrajkujúci dav sa po hodine a pol presunul k Národnej rade. Hoci sa parlamentná schôdza nekonala, demonštranti svoje požiadavky prišli prejaviť aj pred prázdnu budovu. „Neseďte doma počas štrajku,“ vyzývali iniciátori svojich kolegov. V závere protestu si spoločne zaspievali študentskú hymnu Gaudeamus igitur.

Minister Draxler včerajší štrajk vníma ako politickú akciu. „Mrzí ma načasovanie tejto akcie aj to, že je po tom, čo sa platy zvyšovali a presahujú 1 000 €,“ povedal šéf rezortu školstva. Navyše poďakoval tým, ktorí do ulíc nevyšli a zostali v školách pri deťoch.

Podľa neho zníženie byrokracie v školách, rozširovanie škôl a škôlok ši dodávky učebníc načas vníma Draxler ako maximum, čo do volieb dokáže vláda pre učiteľov urobiť. Hrubá mzda 1 000 eur predstavuje čistý príjem 762 eur, pokiaľ si učiteľ neuplatňuje bonus na manželku či deti.

Pri dvoch deťoch už čistý príjem presiahne 800 eur. Oslovili sme viacerých učiteľov, aké majú príjmy oni, no o takejto sume sa im môže iba snívať. Našli sme len jednu učiteľku, ktorá priznala aspoň taký príjem, o akom hovoril minister.

„Zarábam 800 €, no učím viac ako 30 rokov,“ povedala nám Dagmar Kolevová (55). Do štrajku sa zapojila, pretože ako vraví: „Od roku 2011 sa o niečo snažíme a absolútne nič sa nezmenilo.“ Na platy sme sa opýtali aj riaditeľa Gymnázia na Šrobárovej v Košiciach, Slavomíra Harabina (42).

„Žiadny z pedagógov, ak beriem iba riadny plat bez odmien za nejaké projekty, nemá taký plat, ako tvrdí pán minister. Učiteľ s 18-ročnou praxou zarobí 716 eur a pedagóg so 6-ročnou praxou 525 eur v čistom,“ povedal nám riaditeľ Harabin.

Na jeho škole sa do štrajku zapojilo 24 pedagógov z celkového počtu 37. „Študenti nematuritných ročníkov majú riaditeľské voľno, štvrtáci sa učia. Majú zmenený rozvrh, keďže sme museli zastúpiť štrajkujúcich kolegov,“ dodal riaditeľ košického gymnázia.

Je to nevhodne načasované

Väčšina škôl na Slovensku sa do štrajku nezapojila. Mali na to rôzne dôvody a niektoré ešte svoju účasť zvažujú. Na viacerých školách nám však povedali, že myšlienky štrajkujúcich podporujú. Riaditeľ Základnej školy v Krásne nad Kysucou nepovažuje štrajk za správne rozhodnutie. „Považujeme štrajk za nezmysel, preto sme sa k tomu nepridali,“ povedal riaditeľ Vladimír Targoš.

Ďalší sa do protestu nezapojili, lebo ho vnímajú ako politický. Na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici zas zavážila väčšina. „Z celkového počtu 45 pedagógov najskôr chceli štrajkovať štyria, no keďže ostatní neprejavila záujem zapojiť sa, prispôsobili sa väčšine. Ja ich v tom, samozrejme, nijako neovplyvňujem,“ povedal riaditeľ Jozef Smekal.

Podľa riaditeľky košickej Strednej odbornej školy s vyučovacím jazykom maďarským Evy Matejovej je protest zle načasovaný. „My neštrajkujeme, to však neznamená, že nesúhlasíme s požiadavkami našich štrajkujúcich kolegov. Mali sme však tri týždne zimných prázdnin, je potrebné uzavrieť prvý polrok a dôležitá je aj príprava maturantov,“ povedala Matejová. Podobne sa vyjadrila aj Iveta Palková zo ZŠ Medzany: „Pripájame sa k požiadavkám iniciatívy slovenských učiteľov, ale časové nastavenie štrajku vnímame ako nevhodné.“

„Je to pre nás neistota, preto sme sa nezapojili. Kolegovia, ktorí mali záujem, mali možnosť. Ale ako organizácia sme to zavrhli, lebo tu tancujeme na hrane noža. Myšlienka štrajku je to, čo už tu dávno malo byť. Je potrebné zmeniť financovanie, neskoro bolo už dávno a nie je to iba o platoch,“ vraví Renáta Rodáková zo ZŠ Matice slovenskej v Prešove. Niektorým tiež záleží na deťoch, hoci s požiadavkami štrajkujúcich súhlasia.

„Podporujeme našich kolegov v štrajku, pretože treba jednoznačne posilniť štatút učiteľa. Len si myslíme, že to nie je vhodne načasované. A v prvom rade nám leží na srdci výchova a vzdelávanie našich detí, sme škola s vysokým počtom žiakov a nechceme spôsobiť ujmu ich rodičom. Potrebujeme plniť učebný plán, učebné osnovy a čas je na to veľmi krátky,“ povedala Eva Bilišňanská zo ZŠ Kúpeľná v Prešove.

Riaditeľka ZŠ Vajanského v Lučenci Ľudmila Lacová tiež neštrajkuje, ale navrhuje iné riešenie. „Ako škola neštrajkujeme. U nás sa k štrajku prihlásilo 6 učiteľov. Štrajk však podporujeme všetci, len nie tým, že by sme ostali doma. Myslím si, že požiadavky sú oprávnené, len sa to malo riešiť iným spôsobom, aby sme sa spojili staré aj nové odbory, mali sme si sadnúť za spoločný stôl s ministerstvom školstva a dohodnúť sa na prioritách,“ vyhlásila.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/zak, dp, ds, kon, pem, eš, tim, SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Učitelia odkazujú Draxlerovi: Toto je pravda o našich platoch!
Plus JEDEN DEŇ/zak
dp
ds
kon
pem
tim
SITA