Voľby spravili Procházkovi škrt cez rozpočet: Na kampaň si požičal, z čoho to splatí?

08. marca 2016, 06:00
Tip redakcii

Kde zoženie peniaze? Šéf Siete Radoslav Procházka si na kampaň požičal z českej banky 2,8 mil. €. Od štátu za hlasy však dostane oveľa menej, než čakal, a chýbať mu bude takmer 300 000 €. Za pôžičku sa predseda strany zaručil celým svojím majetkom.

Líder Siete má na krku sekeru.

Líder Siete má na krku sekeru.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Matej Jankovič

Nervozitu na lídrovi Siete bolo vidieť už počas volebnej noci, keď sa ukázali nelichotivé výsledky. Príspevok od štátu za získané hlasy bude pre Sieť predstavovať 2,5 mil. €. Odkiaľ Procházka vezme zvyšok? „V prípade nesplatenia úveru Sieťou ručí za úver predseda Radoslav Procházka celým svojím majetkom, pričom na jeho časť bolo dokonca zriadené záložné právo,“ informovala ešte v januári jeho hovorkyňa Karolína Ducká.Týmito dvoma pozemkami Procházka ručí banke.
Foto: archív

Politik založil pozemky v dvoch obciach – Bátorových Kosihách, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Komárna, a vo Vyšnej Boci, ktorá patrí do okresu Liptovský Mikuláš. Ide síce o veľké pozemky, no podľa dostupných informácií je ich spoločná trhová hodnota možno okolo 250-tisíc eur, čo nie je až tak veľa peňazí.

Bežnému človeku by sa za ornú pôdu či záhrady taký vysoký úver zohnať nepodarilo, no podľa českej banky je to v prípade politickej strany iné. Hlavnou zárukou pre banku je práve príspevok od štátu. Ako sa s tým teda Procházka popasuje? „Máme to zrátané, v skutočnosti to vychádza a dokonca ostane i niečo navyše,“ uistila nás Ducká. Do uzávierky však sľúbené materiály do redakcie nedorazili.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/lan 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Voľby spravili Procházkovi škrt cez rozpočet: Na kampaň si požičal, z čoho to splatí?
Plus JEDEN DEŇ/lan